برگزاری همایش سامانه نظامی کروز در تهران

Image caption در اغلب سامانه های کروز از نوعی موتور جت استفاده می‌شود و به همین دلیل معمولا از اصطلاح "موشک" برای آن استفاده نمی کنند.

وزارت دفاع ایران اعلام کرده که همایش سراسری "سامانه های کروز" با حضور محققان و کارشناسان علوم هوافضا در تهران آغاز شده است.

قرار است در این همایش دو روزه موضوعات و محورهایی چون طراحی سامانه های کروز، فن آوری هدایت و ناوبری، سیستم های کنترل آتش، مدل سازی و شبیه سازی و جنگ الکترونیک مورد بحث و بررسی پژوهشگران قرار گیرد.

سامانه کروز به نوعی سامانه نظامی هدایت شونده می گویند که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، سرتیپ حسین سلامی، فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در جریان افتتاح این همایش گفته است که "بازدارندگی" اساسی ترین راهبرد دفاعی ایران است.

سرتیپ سلامی گفته که " تنها راه ایجاد بازدارندگی تولید قدرت و نمایش آن در سطحی است که ذهن دشمن را به چگونگی عبور از لایه های دفاعی آن درگیر و مشغول کند."

فرمانده نیروی هوایی سپاه، دقت در تشخیص و انهدام اهداف، سیستم های هدایت و کنترل ترکیبی و قابلیت کاهش سطح مقطع راداری را از قابلت های سامانه کروز معرفی کرده و این نوع سامانه های دفاعی را از مهمترین عوامل ایجاد بازدارندگی خوانده است.

در اغلب سامانه های کروز از نوعی موتور جت استفاده می‌شود و به همین دلیل معمولا از اصطلاح "موشک" برای آن استفاده نمی کنند.

سامانه های هدایت شونده کروز در ارتفاع پایین پرواز می کند و به همین دلیل اصولا در دید رادار و تجهیزات تدافعی قرار ندارد.

ایران پس از جنگ هشت ساله با عراق تلاش کرده است که صنایع دفاعی خود را توسعه دهد و در سال های اخیر نیز دست به توسعه سلاح های متعارف اش زده است.