همایش بحث انگیز نفت و دموکراسی

نفت
Image caption اقتصاد ایران به درآمد نفت وابسته است

برگزاری همایش نفت، توسعه و دمکراسی از سوی بنیاد باران به ریاست محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، به موضوعی جنجال برانگیز در رسانه های ایران بدل شده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، در این رابطه گفته های بیژن نامدار زنگنه، وزیر پیشین نفت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نیز محمد ستاری فر، رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی را منتشر کرده است.

در مقابل خبرگزاری فارس هم انتقاداتی را از سوی جمعی از کارشناسان صنعت نفت به دولت های هفتم و هشتم نسبت داده است.

محمد ستاری فر در این همایش گفته است که دولت نهم یکی از وابسته ترین دولت ها به درآمدهای نفتی است و بخش بزرگی از درآمدهای نفت را هدر داده است. آقای ستاری فر با اشاره به درآمدهای نفتی ایران در سه سال و نیم گذشته، گفته است که خداوند به ایرانیان نعمتی داده که 420 میلیارد دلار درآمد نفتی دارند.

به گفته وی: "در حالی که کشورهای بغل دستی ما برای یک دلار چه زحمت ها که نمی کشند، ما 420 میلیارد دلار ارزش خدادادی را در یک فرآیند غیر کارآمد به تاراج داده ایم." این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به گزارش وزیر اقتصاد دولت نهم در باره موجودی حساب ذخیره ارزی گفت که در حال حاضر موجودی این حساب به صورت رسمی 25 میلیارد دلار است، اما "با احتساب تعهدات دولت اکنون حساب ذخیره ارزی منفی است."

همچنین بیژن نامدار زنگنه، وزیر پیشین نفت در این همایش گفته است که موضوع اساسنامه شرکت ملی نفت در این چند سال سیاسی بوده است.

او این سوال را مطرح کرده است که "چرا آقای جنتی امروز اساسنامه شرکت ملی نفت را از این دولت مطالبه نمی کند؟" شورای نگهبان قانون اساسی ایران که دبیرش احمد جنتی است، به هنگام بررسی قانون برنامه چهارم توسعه به ماده دوم آن ایراد گرفت و اعلام کرد که تا اساسنامه شرکت ملی نفت ایران به تصویب نرسد ماده 2 این قانون قابل تائید نیست. آقای زنگنه گفت: "آقای انبارلویی شب و روز خوابشان نمی برد، امروز چرا سکوت کرده است؟" اما محمد کاظم انبارلویی، رئیس مرکز سیاسی حزب موتلفه اسلامی، در پاسخ گفته است که برگزار کنندگان همایش نفت، توسعه و دموکراسی باید به ابهامات عملکرد دولت اصلاحات و واریز نشدن میلیاردها دلار عواید نفتی به خزانه دولت پاسخ دهند. به گفته کاظم انبارلویی، دیوان محاسبات کشور در آخرین سال دولت محمد خاتمی به صورت رسمی اعلام کرد که بیش از شش میلیارد دلار از درآمدهای حاصل از فروش نفت به خزانه دولت واریز نشده است. خبرگزاری فارس همچنین بیانیه جمعی از کارشناسان صنعت نفت را منتشر کرد که برگزاری همایش بنیاد باران را یک "میتینگ تبلیغاتی و صحنه ای برای زیر سوال بردن حرکت صحیح و معقول دولت نهم" خوانده است. روزنامه کیهان هم در شماره شنبه (13 دسامبر) خود با انتقاد شدید از برگزاری این همایش نوشته بود که "به تخریب وسیع اقدامات دولت روی آوردند." وب سایت بنیاد باران در واکنش به نوشته کیهان اعلام کرده است که موضوع نفت یک مسئله حیاتی برای جامعه ایران است و توجه به ابعاد مختلف مسائل مرتبط با نفت و نقش سازنده و مخرب آن در فرآیندهای توسعه و دموکراسی، موضوع مهمی است که آگاهی هر چه بیشتر جامعه نسبت به آن ضرورت دارد.