ایران به دلیل سخنان سارکوزی اجلاس پاریس را تحریم کرد

متکی و احمدی نژاد
Image caption انتقاد فرانسه از احمدی نژاد مانع سفر متکی به پاریس شده است

وزیر خارجه ایران در اعتراض به سخنان اخیر رئیس جمهوری فرانسه از شرکت در کنفرانس بین المللی بازسازی افغانستان در پاریس خودداری کرده است.

روز دوشنبه، 15 دسامبر (25 آذر)، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی خود، در توضیح این تصمیم گفت که جمهوری اسلامی "به دلیل اظهارات غیر دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه و عدم رعایت آداب و الزامات میزبانی در آستانه این اجلاس" در کنفرانس پاریس حضور نداشته است.

روز سه شنبه هفته گذشته، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، در مراسم بزرگداشت شصتمین سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر که در کاخ ریاست جمهوری این کشور برگزار شده بود، "برخی از رهبران" ایران را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

آقای سارکوزی از اینکه برخی رهبران جمهوری اسلامی نمایندگی ملت ایران را برعهده دارند ابراز تعجب و تاسف کرد و افزود که به دلیل اظهارات محمود احمدی نژاد در مورد محو اسرائیل از نقشه جهان، حاضر نیست با او سر یک میز مذاکره بنشیند.

در پی انتشار سخنان آقای سارکوزی، وزارت خارجه جمهوری اسلامی سفیر فرانسه در تهران را احضار و نسبت به آنچه که "رعایت نکردن نزاکت و شئون دیپلماتیک" از سوی مقامات فرانسوی می خواند رسما اعتراض کرد.

وزارت خارجه ایران در این ملاقات هشدار داد که چنین اظهاراتی می تواند بر روابط دو کشور تاثیر منفی بگذارد.

همچنین، منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران نیز سخنان آقای سارکوزی را مورد انتقاد قرار داد و گفت که "بهتر است فرانسه سیاست های غلطی را که در پیش گرفته است تصحیح کند."

آمادگی برای کمک به افغانستان

Image caption اجلاس پاریس بدون حضور وزیر خارجه ایران تشکیل می شود

روز یکشنبه این هفته، وزیران خارجه و نمایندگان کشورهای همسایه و کمک کننده به افغانستان در پاریس ملاقات کردند و از آقای متکی نیز برای شرکت در این اجلاس دعوت به عمل آمده بود.

ایران از جمله کشورهایی است که تعهداتی را برای کمک به بازسازی افغانستان تقبل کرده و برخی طرح های عمرانی را در این کشور به اجرا درآورده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه ، ضمن تشریح دلیل عدم حضور آقای متکی در اجلاس پاریس، گفت که ایران به تلاش برای استقرار ثبات و تقویت دولت و ارتش ملی افغانستان متعهد است.

وی گفت "ما همواره معتقدیم باید در جهت استقرار صلح و ثبات و امنیت در افغانستان تلاش شود اگرچه امروز شاهد تشدید نا امنی و اقدامات افراط گرایانه و ازدیاد کشت مواد مخدر در این کشور هستیم."

آقای قشقاوی آنچه را که کندی روند بهبود شرایط افغانستان می خواند مورد انتقاد قرار داد و گفت "اقدام ضروری و لازمی که برای بهبود وضعیت مردم افغانستان انتظار می رفت صورت نگرفته اما به گواهی اجلاس های قبلی، ما در این زمینه فعال بوده ایم و در اصل موضوع، آمادگی داشته ایم."

در همین نشست خبری، سخنگوی وزارت خارجه اعلام داشت که جمهوری اسلامی برای افتتاح دفتر دیپلماتیک اتحادیه اروپا در تهران ابراز آمادگی کرده است.

وی گفت که افتتاح این دفتر براساس مصوبه شورای وزیران اتحادیه اروپا صورت می گیرد و افزود جمهوری اسلامی "با نظر مثبت" از این اقدام استقبال می کند.

آقای قشقاوی در پاسخ به سئوالی در این مورد که چرا تصمیم در این مورد قبلا به آگاهی رسانه ها نرسیده است گفت که "این موضوع مخفی نیست بلکه مصوبه روشن شورای وزیران اروپایی است."

مطالب مرتبط