14:31 گرينويچ - دوشنبه 15 دسامبر 2008 - 25 آذر 1387

کشمکش بر سر گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران

پرچم اعضای اتحادیه اروپا

کارهای اداری اتحادیه اروپا در ایران در حال حاضر توسط سفارت کشوری که ریاست دوره ای این اتحادیه است ، انجام می شود

موضوع گشایش دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران، رفته رفته در حال تبدیل شدن به موضوعی بحث انگیز در روابط ایران و اتحادیه اروپا است.

در حالی که حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه بیست و پنجم آذر در جمع خبرنگاران گفت که کشورش برای افتتاح دفتر دیپلماتیک اتحادیه اروپا "آمادگی" دارد، ساعاتی بعد منوچهر متکی، وزیر امور خارجه این کشور گفت که این اروپایی‌ها هستند که چنین درخواستی را دارند و موضوع از طرف ایران "در دست بررسی" است.

به نوشته روزنامه های چاپ ایران، موضوع گشایش دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران بیش از یک سال است که در جریان بوده اما به علت مخالفت ایران با سطح نماینده ای که قرار است به ماموریت تهران اعزام شود، این تصمیم به تاخیر افتاده است.

گفتگو با توزج اتابکی، کارشناس مسائل بین المللی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


گزارش ها حاکی از آن است که نماینده ای که اتحادیه اروپا قصد دارد به ایران اعزام کند، به لحاظ دیپلماتیک جایگاهی پایین تر از سفیر دارد و در عین حال قرار است به جای استقرار در ساختمانی مستقل، در سفارت بلژیک در تهران مستقر شود.

به نوشته روزنامه اعتماد، علی اصغر خاجی سفیر ایران در بلژیک، در جمع گروهی از خبرنگاران ایرانی که به بروکسل سفر کرده بودند گفته است ایران از افتتاح سفارت اتحادیه اروپا در تهران استقبال می کند اما مخالف برقراری روابط دیپلماتیک در سطحی پایین تر از سفیر است.

به نوشته این روزنامه سفیر ایران در بلژیک گفته است که ایران بارها انتقاد خود را از این موضوع به مسئولان اتحادیه اروپا اعلام کرده است.

آقای خاجی خطاب به مسئولان اتحادیه اروپا گفته است که "شما در کوچک ترین کشورها و ضعیف ترین آنها سفارتخانه اتحادیه اروپا را بازگشایی کرده اما چطور است که حاضر نمی شوید به ایران کشوری با این قدمت، تعداد جمعیت و با توجه به قدرتی که در منطقه دارد، سفیر بفرستید و قصد دارید نماینده ای را که آن هم در سفارتخانه بلژیک دفتر داشته باشد، راهی تهران کنید؟"

منوچهر متکی

وزیر امور خارجه ایران از بررسی درخواست اتحادیه اروپا برای گشایش دفتر این اتحادیه در تهران خبر داده است

برخی از روزنامه های ایران خبر داده اند که جرمی ناگودا، معاون همکاری های کمیسیون اروپا به عنوان نماینده اتحادیه در تهران انتخاب شده و قرار بود پیش از پایان سال ۲۰۰۸ میلادی ماموریت خود را در تهران آغاز کند اما ایران تاکنون با ورود او موافقت نکرده است.

به گفته سفیر ایران در بلژیک، جمهوری اسلامی این تصمیم اتحادیه اروپا را "اهانت" می داند و هرگز آن را نخواهد پذیرفت.

ایران نیز دفتر دیپلماتیک مشخصی در اتحادیه اروپا ندارد و مقام های این کشور همواره از سفیر ایران در بلژیک با عنوان "نماینده ایران نزد اتحادیه اروپا" یاد می کنند.

از گفت و گو های انتقادی تا تعلیق مذاکرات جامع

روابط ایران و اتحادیه اروپا طی سی سال گذشته همواره روابطی پر فراز و نشیب بوده است.

صدور فتوای قتل سلمان رشدی از سوی آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۷ برای اولین بار منجر به خروج دسته جمعی سفیران اروپایی از تهران شد اما پس از انجام رایزنی هایی میان ایران و برخی از کشورهای اروپایی، این سفیران به تهران بازگشتند.

اما ماجرای قتل چهار تن از مخالفان سیاسی ایرانی در سال ۱۳۷۱ که به حادثه "رستوران میکونوس" مشهور شد، باعث به وجود آمدن بحرانی ترین دوره روابط ایران با آلمان و متعاقب آن با اتحادیه اروپا شد.

در اواخر دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، در زمستان ۱۳۷۵، پس از انتشار حکم دادگاه میکونوس که در آن برخی از مقام های ایرانی محکوم شده بودند، همه سفرای اروپایی از تهران فراخوانده شدند.

ایران نیز در واکنش به این تصمیم همه سفرایش را از کشورهای اروپایی به تهران فراخواند.

به نوشته روزنامه های تهران، سفیر ایران در بلژیک گفته تصمیم سران اتحادیه اروپا برای عدم بازگشایی سفارتخانه در تهران تحت تاثیر مسائل سیاسی است که از پرونده هسته ای ایران نشات می گیرد

در آن زمان گفت و گوی ایران و اتحادیه اروپا با عنوان "گفت و گو های انتقادی" در جریان بود که با حکم دادگاه میکونوس به حالت تعلیق درآمد.

پس از پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری که با شعار تنش زدایی از سیاست خارجی ایران همراه بود، سفرای اتحادیه اروپا به تهران بازگشتند و روابط ایران و اتحادیه اروپا به سطح سفیر بازگشت.

گفت و گو های ایران و اروپا هم که متوقف شده بود و عنوان "انتقادی" داشت از تیر ماه ۱۳۷۷ با عنوان "گفت و گوهای جامع" از سر گرفته شد.

در کنار موضوع حقوق بشر در این دور از گفت و گوها، موضوعات دیگری همچون همکاری های اقتصادی و تجاری، فرهنگی، مبارزه با مواد مخدر، مهاجرت، اوضاع پناهندگان، تامین انرژی، سرمایه‌گذاری و نیز همکاری منطقه‌ای در تحولات خاورمیانه مورد بررسی قرار می گرفت.

گفت و گو های جامع در دوره ریاست اتریش بر اتحادیه اروپا در آغاز شد و تا سال ۱۳۸۰ به طور منظم هر شش ماه یکبار در تهران و پایتخت رئیس دوره‌‌ای اتحادیه اروپا برگزار می شد اما با طرح پرونده اتمی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، این گفت و گو ها به حالت تعلیق درآمد.

در حال حاضر اتحادیه اروپا با سه نماینده (بریتانیا، فرانسه و آلمان) در مذاکرات اتمی با ایران حضور دارد و عمده گفت و گو ها به این موضوع محدود شده است.

این کشورها به همراه آمریکا، روسیه و چین به علت ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران، طی چهار قطعنامه رای به تحریم اقتصادی ایران در شورای امنیت سازمان ملل داده اند.

علی اصغر خاجی، سفیر ایران در بلژیک به رسانه های ایران گفته که تصمیم سران اتحادیه اروپا برای عدم بازگشایی سفارتخانه در تهران تحت تاثیر مسائل سیاسی است که از پرونده هسته ای ایران نشات می گیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.