رایس: ایران مداخله در عراق را کاهش داده است

کاندلیزا رایس
Image caption خانم رایس کاهش مداخله نظامی ایران در عراق را بیانگر حسن نیت این کشور نمی داند

کاندالیزا رایس، وزیر امور خارجه ایالات متحده از کاهش " مداخله نظامی ایران" در عراق خبر داده است.

به گفته خانم رایس، ایران تصمیم گرفته مداخلات مشکل ساز خود را در عراق کاهش دهد و علت آن افزایش فشار آمریکا بر این کشور است.

خانم رایس در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس شکست عوامل ایران در درگیری های بهار گذشته در بصره را از عوامل کاهش مداخله نظامی این کشور در عراق می داند.

کاندولیزا رایس کاهش تحرکات نظامی ایران را ناشی از "حسن نیت" این کشور ندانست و گفت: "ایرانی ها متوجه شده اند نمی توانند به طور موثری در عراق فعالیت کنند زیرا با عوامل آنها با قدرت برخورد کرده ایم."

بهار گذشته شبه نظامیان شیعه عراقی پس از چند هفته درگیری نظامی با ارتش این کشور و قوای نظامی ائتلاف مجبور به عقب نشینی از بصره شدند.

ایالات متحده این افراد را عوامل دولت ایران می داند و می گوید بعضی از این شبه نظامیان پس از شکست در بصره در ایران پناه گرفته اند.

به رغم اتهام های ایالات متحده، ایران بارها دخالت در ناآرامی های عراق را رد کرده است.

هفته گذشته نیز یکی از مسوولان عالی رتبه وزارت دفاع آمریکا از کاهش موارد انتقال بمب های کنار جاده ای از ایران به شبه نظامیان شیعه عراقی خبر داده بود.

ژنرال تامس متز که رئیس دفتر مقابله با بمب های کنار جاده ای در پنتاگون - وزارت دفاع ایالات متحده - است با اشاره به کاهش قابل توجه در تلفات ناشی از این بمب ها در عراق گفت: "در حال حاضر، نیروهای نظامی آمریکا ماهانه ۱۲ تا ۲۰ عدد از این بمب ها را کشف می کنند. سال گذشته این رقم ۶۰ تا ۸۰ عدد بمب در ماه بود."

در این حال، خانم رایس که دوره وزارتش ۳۶ روز دیگر تمام می شود، پیش بینی کرده است ایران در آینده هم نقشی در عراق ایفا خواهد کرد، هرچند به عقیده او این کشور دیگر یک عامل مداخله گر اصلی در عراق نخواهد بود.

مطالب مرتبط