12:15 گرينويچ - سه شنبه 16 دسامبر 2008 - 26 آذر 1387

احمدی نژاد: آرزوی مذاکره با سارکوزی را نداریم

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در واکنش به اظهارات نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه که گفته بود حاضر نیست با آقای احمدی نژاد به علت آنکه خواستار محو اسرائیل شده، دست بدهد، گفته است که در ایران کسی آرزوی دست دادن و مذاکره با سارکوزی را ندارد.

آقای احمدی نژاد گفت: "هر کس می خواهد با ملت ایران گفت و گو کند بداند ملت ایران هیچ گاه رژیم صهیونیستی را به رسمیت نخواهد شناخت و همه بدانند ملت ایران با کسانی مذاکره می کند که خواهان محو جنایت، تجاوزگری و اشغالگری و اندیشه و اساس صهیونیسم از جهان هستند."

رئیس جمهوری ایران، سه شنبه بیست و ششم آذر در اهواز در جمع مردم سخنرانی می کرد.

آقای احمدی نژاد گفت: "این آقای محترم که دائما ادای ابرقدرت ها را در می آورد، وقتی پشت تریبون قرار می گیرد سعی می کند مثل فرعون ها صحبت کند و مدتی است که می گوید من با کسی که می گوید رژیم صهیونیستی باید محو شود، دست نخواهم داد و مذاکره نخواهم کرد و دائم این حرف ها را تکرار می کند."

کاملا آگاهم که رئیس جمهوری ایران نماینده همه مسئولان دولتی ایران هم نیست، چه برسد به مردم این کشور

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه

رئیس جمهوری ایران به همتای فرانسوی خود اشاره کرده و گفته "مثال شما مثل بچه ای است که از پدر و مادرش برای غذاخوردن قهر می کند اما وقتی می بیند که وعده ای از غذا برای او در نظر گرفته اند، می گوید من که غذا نمی خورم اما برای هر کس این وعده غذا را کنار گذاشته اید کم است."

اشاره آقای احمدی نژاد می تواند به دعوت برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه باشد که به تازگی از منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در کنفرانس بین المللی بازسازی افغانستان در پاریس دعوت کرده بود.

محمود احمدی نژاد

رئیس جمهوری ایران گفت که کشورش هیچگاه اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت

آقای متکی در ابتدا قرار بود در این کنفرانس شرکت کند اما یک روز پیش از برگزاری آن اعلام شد که این سفر در اعتراض به اظهارات آقای سارکوزی لغو شده است.

رئیس جمهوری فرانسه یک هفته پیش از این در سخنانی در کاخ الیزه ضمن ستایش از مردم ایران، برخی از رهبران این کشور را بدون ذکر نام آنان سرزنش کرده بود.

نیکولا سارکوزی گفت "نمی داند چگونه مردمی مانند ملت ایران که یکی از باستانی ترین ملل و دارای یکی از تمدن های قدیمی جهان، مردمی فرهیخته، با فرهنگ و آزاده است، باید امروز چنان گرفتار شوربختی شوند که برخی از رهبران کنونی این کشور نماینده آنان باشند."

آقای سارکوزی با اشاره به اظهارات آقای احمدی نژاد ، در مورد اسرائیل، گفت "به دوستم کوفی [عنان - دبیرکل سابق سازمان ملل] گفته ام که برای من ناممکن است دست کسی را بفشارم که جرات کرده است بگوید اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود."

این آقای محترم که دائما ادای ابرقدرت ها را در می آورد، وقتی پشت تریبون قرار می گیرد سعی می کند مثل فرعون ها صحبت کند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه گفت "کاملا آگاهم که رئیس جمهوری ایران نماینده همه مسئولان دولتی ایران هم نیست، چه برسد به مردم این کشور."

ایران یک روز پس از اظهارات آقای سارکوزی، با احضار برنار پولتی، سفیر فرانسه در تهران، به صحبت های رئیس جمهوری فرانسه اعتراض کرد.

معاون وزیر امور خارجه ایران در ملاقات با سفیر فرانسه، رئیس جمهوری آن کشور را به "رعایت نکردن نزاکت و شئون دیپلماتیک" متهم کرد و نسبت به "تبعات اینگونه اظهارات نسنجیده مسئولان فرانسوی بر آینده روابط دو کشور" هشدار داد.

آقای متکی هم که قرار بود در کنفرانس بین المللی بازسازی افغانستان در پاریس شرکت کند در اعتراض به گفته های آقای سارکوزی سفر را لغو کرد.

روابط ایران و فرانسه که در یک دهه گذشته در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی در ایران و ژاک شیراک در فرانسه به مناسباتی گرم و دوستانه تبدیل شده بود، از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد رو به سردی گذاشته است.

انتخاب آقای سارکوزی به عنوان رئیس جمهور فرانسه که گرایش های راستگرایانه دارد و تلاش کرده فرانسه را به هم پیمانی با آمریکا نزدیک کند نیر روابط ایران و فرانسه را بیش از پیش سرد تر کرد.

فرانسه یکی از شش کشور گروه موسوم به ۱+۵ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان است که بر سر برنامه های اتمی این کشور با ایران مذاکره می کند.

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ مدتی است به علت پافشاری جمهوری اسلامی بر ادامه غنی سازی اورانیوم، متوقف شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.