16:35 گرينويچ - سه شنبه 16 دسامبر 2008 - 26 آذر 1387

مجلس ایران امکان تحقیق و تفحص از سه نهاد را از خود سلب کرد

مجلس شورای اسلامی

مطابق قوانین ایران نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جز وظیفه قانونگذاری، مسئولیت نظارتی نیز دارند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران به طرحی رای داده اند که بر اساس آن مجلس نمی تواند از شورای نگهبان، مجلس خبرگان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و پرونده هایی که ماهیت قضایی دارد، تحقیق و تفحص کند.

این مصوبه برای تامین نظر شورای نگهبان در ادامه تغییر آیین نامه داخلی مجلس صورت گرفته است.

بر اساس مصوبه سه شنبه بیست و ششم آذر، دستگاههایی را که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می شود فقط با اجازه او می توان مورد تحقیق و تفحص قرار دارد.

این اصلاحیه در صورتی که از سوی شورای نگهبان تایید شود به صورت قانون درخواهد آمد.

گفتگو با احمد سلامتیان، نماینده پیشین مجلس و تحلیلگر مسایل ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


پیش از این برخی از نمایندگان به این مصوبه اعتراض کرده بودند. این گروه از نمایندگان معتقدند که شورای نگهبان نباید از تحقیق و تفحص مستثنی می شد و حداقل شش نفر از ۱۲ عضو این شورا را مجلس با رای اعتماد به آنها تعیین می کنند و به همین دلیل نباید تنها ابزار نظارتی بر شورای نگهبان و افرادی که با رای مجلس انتخاب شدند را محدود کرد.

مطابق قوانین ایران و آیین نامه داخلی مجلس، نمایندگان مجلس در ایران به جز وظیفه قانونگذاری، مسئولیت نظارتی نیز دارند و از طریق سئوال و استیضاح از وزیران و رئیس جمهوری و همچنین تصویب طرح های تحقیق و تفحص می توانند وظیفه نظارتی خود را انجام دهند.

با اصلاحیه ای که نمایندگان مجلس روز سه شنبه از تصویب گذراندند، عملا امکان نظارت خود را از سه نهاد شورای نگهبان، مجلس خبرگان، مجمع تشخیص مصلحت و پرونده هایی که ماهیت قضایی دارد، به شکل قانونی از خود سلب کردند.

در سال های اخیر به خصوص از دوره ششم مجلس شورای اسلامی، طرح های متعدد تحقیق و تفحص به تصویب نمایندگان رسید که تحقیق و تفحص از قوه قضائیه یکی از آخرین و جنجالی ترین آنها است

در سال های اخیر به خصوص از دوره ششم مجلس شورای اسلامی، طرح های متعدد تحقیق و تفحص به تصویب نمایندگان رسید که تحقیق و تفحص از قوه قضائیه یکی از آخرین و جنجالی ترین آنها است.

این تحقیق و تفحص درباره تخلفات قضایی صورت گرفته در قوه قضائیه بود که توسط نمایندگان مجلس هفتم انجام شد.

به دنبال قرائت گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضائیه در آخرین روز کاری مجلس هفتم، تنش هایی میان قوه قضائیه و مجلس شکل گرفت.

قوه قضائیه شدیدا به این گزارش که حاوی انتقادات تندی از این قوه بود، اعتراض کرد.

پیشتر اعضای هیات تحقیق و تفحص از قوه قضائیه ایران نیز در بیانیه ای، از برخوردهای این قوه با گزارش این هیات انتقاد کرده بودند.

آنها در بیانیه ای گفته بودند که وضعیت موجود در نظام قضایی کشور با آنچه مد نظر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران است، فاصله دارد.

واکنش ها نسبت به گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضائیه زمانی شدت گرفت که عباس پالیزدار، یکی از اعضای این هیات طی چند سخنرانی، برخی شخصیت های بلندپایه جمهوری اسلامی را به فساد متهم کرد.

به دنبال این سخنرانی، آقای پالیزدار بازداشت و خود به فساد مالی متهم شد. دادستانی نیز از فاطمه آجرلو، نماینده تهران و عضو این هیات به طور مفصل به مدت یازده ساعت بازجویی کرد. دو نماینده دیگر نیز در ارتباط با این پرونده احضار شدند.

قوه قضائیه به دنبال این قضایا از سوی برخی نمایندگان مجلس به تهدید اعضای هیات تحقیق به تعقیب قضایی و بی احترامی به مجلس متهم شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.