انتقاد آیت الله خامنه ای از نشست مشترک اعراب و گروه ۱+۵

آیت الله خامنه ای

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از برگزاری نشست مشترک کشورهای عضو گروه موسوم به ۱+۵ و شش کشور عربی که برای بررسی پرونده اتمی ایران برگزار شد، انتقاد کرده و گفته است: "این حداکثر کاری است که دشمن می تواند بکند."

آقای خامنه ای، چهارشنبه بیست و هفتم آذر، برگزاری این جلسه را "تلاش بیگانگان برای وادار کردن سران برخی دولتهای عربی به مقابله با حقوق هسته ای و دیگر خواستهای ملت ایران" توصیف کرده است.

رهبر ایران گفته است: آن دولتها [دولت های عربی] هم ملاحظه کاری های خود را دارند و آماده نیستند در مسئله مقابله با ایران، خود را یکجا در اختیار آمریکا و صهیونیستها قرار دهند.

پیش از این، دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز نسبت به این نشست واکنش نشان داد و آن را جلسه ای "غیر ضروری و نامربوط که ارتباطی با امنیت منطقه ندارد" توصیف کرد.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، اواخر روز بیست و ششم آذر، ساعاتی پس از برگزاری این نشست، با انتشار بیانیه ای باردیگر برنامه اتمی این کشور را صلح آمیز خواند و اعلام کرد این برنامه صلح آمیز باقی خواهد ماند و هیچ گونه تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی نیست.

بیانیه رسمی ایران می گوید که اگر کشورهای منطقه خلیج فارس از چیزی نگران باشند، آن چیز مطمئنا دخالت های آمریکا در منطقه و تلاش آن برای ایجاد اختلاف در خاورمیانه است.

گروه ۱+۵ شامل پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل( آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان و سه عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی) به همراه عراق، مصر و اردن سه شنبه بیست و ششم آذر با تشکیل جلسه ای درباره برنامه اتمی ایران تبادل نظر کردند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا، پس از برگزاری این نشست اعلام کرد که شرکت کنندگان در این جلسه از سیاست های هسته ای ایران و بلندپروازی های منطقه ای این کشور ابراز نگرانی کردند.

به گفته خانم رایس، کشورهای شرکت کننده در این نشست، از تلاش های شورای امنیت سازمان ملل، گروه پنج به علاوه یک و آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره ایران حمایت کردند.

این نخستین باری است که عراق و دیگر کشورهای همسایه ایران در منطقه خلیج فارس و سه کشور دیگر عربی با گروه ۱+۵ درباره برنامه های اتمی ایران جلسه مشترک برگزار می کنند.

یک ماه پیش از این نمایندگانی از چند کشور عربی در نشستی غیر رسمی در شرم الشیخ مصر درباره برنامه اتمی ایران گفت و گو کرده بودند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون ۵ قطعنامه درباره ایران صادر کرده و با اعمال تحریم های بین المللی، از این کشور خواسته تا برنامه غنی سازی اورانیوم اش را متوقف کند.

ایران این قطعنامه ها را "غیر قانونی" خوانده و ضمن رد آن اعلام کرده که برنامه غنی سازی اورانیوم را که صلح آمیز توصیف می کند، با افزایش دستگاه های سانتریفوژ ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط