کارمند سابق ایرانی نیروگاه اتمی آمریکا به زندان می رود

دادگاهی در آمریکا یک مهندس ایرانی- آمریکایی را به دلیل انتقال نرم‌افزار رایانه ای یک نیروگاه آمریکایی به ایران، به تحمل دو حبس ۱۵ ماهه که به طور همزمان تحمل خواهد کرد، محکوم کرده است.

این محکومیت کمتر از مجازاتی است که دادستان ها انتظار داشتند برای محمدرضا علوی در نظر گرفته شود، اما اعلام شد که به علت همکاری او با دادگاه و عذر خواهی اش، میزان محکومیت او کاهش یافته است.

آقای علوی ۵۱ ساله است و به مدت ۱۷ سال برای نیروگاه اتمی "پالو ورده" در ایالت آریزونا کار می کرد.

او روز گذشته ضمن عذر خواهی در دادگاه، گفت که مسئولیت کار خود را می پذیرد و به آمریکا علاقمند است.

آقای علوی گفت نمی خواهد عملی انجام دهد که لطمه ای به آمریکا وارد کند.

پیشتر هیات منصفه دادگاهی در آریزونا، آقای علوی را به جرم دسترسی غیرقانونی به یک رایانه برای بهره گیری از نرم افزارهای آموزشی آن مقصر شناخته بود.

'کار او خطرناک نبود'

دادستان ها در زمان محاکمه آقای علوی که خرداد ماه امسال انجام شد، گفته بودند که او در سال ۲۰۰۶ با نقض قوانین آمریکا یک رایانه همراه را که حاوی نرم افزارهای آموزشی و طرح های صنعتی بوده، با خود به ایران برده است.

با این حال مسئولان نیروگاه اتمی "پالو ورده" گفته بودند که اطلاعاتی که آقای علوی با خود به ایران برده بود، هیچ گونه خطر امنیتی متوجه آمریکا نکرده است.

دادستان های آمریکا در هنگام محاکمه محمدرضا علوی گفته بودند که او وقتی این رایانه را با خود به ایران برد و از کدهای ویژه برای استفاده از آن استفاده کرد، می دانست در حال نقض قوانین فدرال آمریکا است.

به گفته آنها، آقای علوی سعی داشته با استفاده از این نرم افزارها در صنایع هسته ای ایران مشغول به کار شود.

وکیل مدافع آقای علوی در دفاع از موکلش گفته بود که او از تحریم های تجاری ایران آگاه نبوده و فقط به این خاطر از این نرم افزارها در ایران استفاده کرده که به سابقه ۱۷ ساله کاری خود در پالو ورده افتخار می کرده و می خواسته آن را به خانواده اش نشان دهد.

آقای علوی سال گذشته میلادی پس از این که برای شرکت در جشن تولد پسرش به لس آنجلس برگشت، بازداشت شد.

محکومیت آقای علوی به جرم انتقال یک نرم افزار رایانه ای نیروگاه اتمی آمریکا به ایران در شرایطی صورت می گیرد که کشورهای غربی به ویژه آمریکا، در باره ماهیت برنامه های اتمی ایران به این کشور سوء ظن دارند و از ایران خواسته اند برای اطمینان جامعه جهانی، برنامه غنی سازی اورانیوم خود را معلق کند.

ایران این خواسته را رد می کند و می گوید که برنامه های اتمی اش مصارف نظامی ندارد و صلح آمیز است.

مطالب مرتبط