رایس: آمریکا در صدد تغییر رژیم ایران نیست

کاندولیزا رایس
Image caption وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که کشورش تا به حال ایده تاسیس دفتر حفاظت از منافع در تهران را به طور رسمی با ایران در میان نگذاشته است

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که این کشور در صدد تغییر رژیم ایران نیست و نمی تواند هر رژیمی را در کشورهای جهان تغییر دهد.

خانم رایس گفت بهترین نقشی که می توان برای دولت ایالات متحده قائل شد این است که حامی نهادهای مدنی باشد که دموکراسی را در کشورها تقویت می کنند و کشورها را به صورت علنی و در زمانی که اقدامات سرسختانه‌ای علیه آنها اعمال می‌شود، پاسخگو نگه دارد.

خانم رایس گفت که تحریم های بین المللی توانسته است به سرمایه گذاری خارجی در ایران صدمه بزند و رهبران ایران را منزوی کند.

وزیر امور خارجه آمریکا این موضوع را در گفت و گو با سایت شورای روابط خارجی آمریکا اعلام کرد.

او بر ادامه راههای دیپلماتیک برای حل مساله اتمی ایران و کره شمالی تاکید کرد و گفت که آمریکا با روسیه نیز همکاری بسیار خوبی درباره مسائل جهانی از جمله پرونده اتمی ایران دارد.

خانم رایس درباره تاسیس دفتر دیپلماتیک آمریکا در تهران نیز ابراز امیدواری کرده که ایران این طرح را بپذیرد.

به گقته خانم رایس، آمریکا تا به حال ایده تاسیس این دفتر را به طور رسمی با ایران در میان نگذاشته است و نمی داند پاسخ رسمی ایران به این ایده چه خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته هدف از تاسیس این دفتر تسهیل دسترسی مردم ایران برای گرفتن ویزای آمریکا است تا با آمریکا تماسی داشته باشند. او تاکید کرد : "هدف این دفتر بیشتر شبیه به کاری است که در دفتر حفاظت منافع ما در کوبا انجام می دهد. تاسیس یک دفتر حفاظت منافع که بتواند سکویی برای تماس با مردم ایران باشد، منطقی به نظر می‌رسد."

مقام های ایران از طرح تاسیس دفتر دیپلماتیک آمریکا در تهران استقبال کرده اند اما همواره گفته اند که هیچ درخواست رسمی در این باره به جمهوری اسلامی تحویل داده نشده است.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران تاکنون در چندین نوبت اعلام کرده است که کشورش در صورت دریافت چنین درخواستی، آن را بررسی خوهد کرد.

دولت آمریکا اخیرا اعلام کرده که ایده تاسیس این دفتر در تهران به دولت آینده آمریکا به ریاست باراک اوباما سپرده شده است.

روابط سیاسی ایران و آمریکا پس از ماجرای گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی یه مدت۴۴۴ روز در تهران به طور کامل قطع شد و این دو کشور نزدیک به سی سال است که روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند.

در حال حاضر سفارت سوئیس در تهران حافظ منافع آمریکا در ایران است و ایرانی ها برای دریافت ویزای ایالات متحده به کشورهای منطقه سفر از جمله امارات متحده عربی و ترکیه سفر می کنند.

مطالب مرتبط