21:14 گرينويچ - يکشنبه 21 دسامبر 2008 - 01 دی 1387

پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در ایران

کانون مدافعان حقوق بشر در حدود هفت سال پیش تاسیس شد

دفتر کانون مدافعان حقوق بشر که یک نهاد فعال در امور حقوق بشر در ایران است، از سوی نیروهای دولتی و انتظامی پلمپ شده است.

قرار بود روز یکشنبه اول دی مراسم بزرگداشت شصتمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در محل این کانون برگزار شود اما نیروهای دولتی با مراجعه به کانون مدافعان حقوق بشر، از برگزاری مراسم جلوگیری و این دفتر را پلمپ کردند.

نرگس محمدی، از فعالان حقوق بشر که در این مراسم حضور داشت، به بخش فارسی بی بی سی، گفت که این جلسه عمومی نبود و فقط به وسیله کارت از مهمانان برای حضور در این جشن دعوت شده بود.

گفتگو با نرگس محمدی، فعال حقوق بشر - برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

برگزار کنندگان مراسم شصتمین سالروز تصویب اعلامیه حقوق بشر می گویند که دفتر کانون مدافعان حقوق بشر بدون هیچگونه حکم قضایی یا اتهام قانونی پلمپ شده است.

خانم محمدی گفت که در میان مامورانی که خود را از نیروی انتظامی و کلانتری معرفی کردند افرادی با لباس شخصی نیز حضور داشتند.

به گفته خانم محمدی ماموران حتی اجازه ندادند که برگزار کنندگان این جشن، وسایلی را که برای جشن کرایه کرده بودند، پیش از پلمپ شدن در ورودی، از سالن خارج کنند.

کانون مدافعان حقوق بشر فعاليت خود را بر سه محور دفاع از زندانيان سياسی ـ عقيدتی، اعلام موضع و نظر نسبت به موارد بارز نقض حقوق بشر و حمايت از خانواده فعالان سياسی زندانی، در چارچوب قوانين ايران اعلام کرده است

کانون مدافعان حقوق بشر، از جمله تشکل های غیردولتی فعال در حوزه حقوق بشر در ایران است که شماری از حقوقدانان و وکلای مدافعی که در سال های اخیر عمدتا دفاع از پرونده های مطبوعاتی و سیاسی را بر عهده داشته اند، از جمله شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه، محمد شریف و یوسف مولایی آن را تاسیس کرده اند.

این کانون حدود ۷ سال پیش تاسیس شد و به عنوان یکی از معتبر ترین سازمان های ایرانی فعال در زمینه حقوق بشر مورد پذیرش مراکز بین المللی قرار گرفت.

کانون مدافعان حقوق بشر فعاليت خود را بر سه محور دفاع از زندانيان سياسی ـ عقيدتی، اعلام موضع و نظر نسبت به موارد بارز نقض حقوق بشر و حمايت از خانواده فعالان سياسی زندانی، در چارچوب قوانين ايران اعلام کرده است.

خانم عبادی اين کانون را تنها تشکل مدنی در ايران اعلام کرده که پيش از آنکه در داخل کشور ثبت شود به عضويت فدراسيون بين المللی جوامع حقوق بشر درآمده و به نوعی ثبت بين المللی شده است.

دبيرخانه کميسيون ماده ‪ ۱۰‬قانون فعاليت احزاب و جمعيتها در ايران، حدود دو سال پیش با صدور اطلاعيه ای فعاليت کانون مدافعان حقوق بشر را غير قانونی اعلام کرد.

اين دبيرخانه که نهادی وابسته به وزارت کشور ايران است اعلام کرده بود که مرامنامه و اساسنامه کانون مدافعان حقوق بشر به تأييد کميسيون ماده ‪۱۰‬ نرسيده و بنابر اين، "هرگونه فعاليت اين کانون، غيرقانونی و متخلفان تحت پيگرد قضائی قرار می ‌گيرند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.