دفاع رایس از سیاست آمریکا در برابر ایران

کاندولیزا رایس
Image caption خانم رایس می گوید آمریکا در پی سرنگون کردن دولت ایران نیست

کاندولیزا رایس، وزیر امورخارجه آمریکا، این نظر منتقدان که سیاست دولت جورج بوش در مقابله با برنامه اتمی ایران موفق نبوده را رد کرده است.

کاندولیزا رایس روز یکشنبه (21 دسامبر) با اشاره به اقدام بین المللی علیه برنامه اتمی ایران، عدم توقف این برنامه را بیانگر ضعف سیاست خارجی آمریکا ندانست.

دیک چنی، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیز در مصاحبه جداگانه ای قطع دسترسی ایران به شبکه قاچاق بین المللی فناوری هسته ای عبدالقدیر خان، دانشمند هسته ای پاکستان را از موفقیت های عمده کشورش در مواجهه با جمهوری اسلامی دانسته است.

دولت ایران اتهام ارتباط با این شبکه را بی اساس می داند.

خانم رایس روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه ان بی سی آمریکا افزایش نگرانی جامعه بین المللی از برنامه اتمی ایران را از موفقیت های سیاست خارجی آمریکا دانست.

او تاکید کرد که در زمان به روی کار آمدن دولت کنونی آمریکا، هیچ کشوری باور نداشت که دولت ایران در پی به دست آوردن تسلیحات هسته ای است.

دولت ایران بارها تاکید کرده که برنامه های هسته ای این کشور جنبه نظامی ندارد.

خانم رایس تشکیل ائتلاف بین المللی و تصویب چند قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز خروج سرمایه گذاری های بین المللی از این کشور را از موفقیت های آمریکا در برابر برنامه اتمی ایران دانست.

به گفته خانم رایس جلسه مشترک شورای همکاری خلیج فارس با گروه 1+5 که از اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان تشکیل شده است و درخواست آن ها برای برخورد با آن چه وی "رفتار سلطه طلبانه و برنامه اتمی ایران" خواند، از دیگر موفقیت های سیاست خارجی آمریکاست.

او همچنین روز یکشنبه درباره توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق صحبت کرد و به مخالفت های اولیه ایران با این توافقنامه اشاره کرد.

کاندولیزا رایس گفت: "بگذارید درباره ایران و عراق سخنی بگویم. ایران در عراق نفوذ خواهد داشت. آن ها همسایه هستند. ولی ایران موفق نشد مانع از توافقنامه امنیتی شود و (در نهایت) موانع خود را برداشتند."

دیک چنی، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیز در مصاحبه با شبکه خبری فاکس، فروپاشی شبکه عبدالقدیر خان را در پیشگیری از گسترش سلاح های هسته ای به وسیله کشورهایی مانند ایران، کره شمالی و لیبی مهم دانست.

دیک چنی با اذعان به این که دولت آمریکا موفق به پیشگیری از برنامه اتمی ایران نشده، از ادامه این روند به وسیله دولت باراک اوباما خبر داد.

او در پاسخ به سوالی درباره مخالفتش با گفتگو با دولت ایران برای پایان دادن به تنش های هسته ای، کاربرد دیپلماسی را سیاست رسمی کاخ سفید دانست و از این سیاست حمایت کرد.

مطالب مرتبط