هوای تهران در وضعیت هشدار

آلودگی هوا
Image caption برنامه های کاهش آلودگی هوای تهران تاکنون ثمربخش نبوده است

هوای شهر تهران در وضعیت "هشدار" قرار گرفته و از سالمندان و کودکان و بیماران قلبی خواسته شده تا از رفت و آمد در شهر خودداری کنند.

محمد باقر صدوق مدیر کل محیط زیست تهران، به شهروندان تهرانی توصیه کرده که از رفت و آمدهای غیر ضروری در سطح شهر به خصوص در مناطق مرکزی تهران پرهیز کنند.

به گفته آقای صدوق، میزان ذرات معلق هوا و منوکسید کربن افزایش پیدا کرده و میانگین کیفیت هوای تهران در شرایط هشدار است و بیماران قلبی و تنفسی و خردسالان در روزهای دوشنبه و سه شنبه از رفت و آمد در هوای آزاد خودداری کنند.

بر اساس گزارشها آلودگی هوای شهر تهران نسبت به سال گذشته افزایش یافته و روزهای ناسالم شهر سه برابر شده است.

بنابر گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میزان آلودگی هوای شهر تهران در سال گذشته 15 روز فراتر از حد استاندارد بود اما این رقم در هفت ماه اول امسال به 46 روز رسیده است.

آلودگی هوا معمولا در اواخر پائیز و اوایل زمستان افزایش پیدا می کند به همین دلیل پیش بینی می شود که روزهای ناسالم هوای شهر تهران در سه ماه پایان سال خورشیدی جاری افزایش پیدا کند.

آمارهای رسمی نشان می دهد که به طور متوسط سالانه نزدیک به 10هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان خود را از دست می دهند. پزشکان می گویند استمرار آلودگی هوا علاوه بر این که باعث مرگ بیماران ریوی و قلبی می شود، سلامت شهروندان دیگر را نیز تهدید می کند و ممکن است آنها را به بیمارهای قلبی و تنفسی مبتلا کند.

بالا بودن منواکسید کربن، سرب و ذرات آلاینده باعث می شود که اکسیژن لازم به قلب، ریه و مغز نرسد و شهروندان را به بیماریهایی نظیر تنگی نفس، اختلالات قلبی، ریوی و ناراحتی های عصبی مبتلا کند.

علاوه بر این، اکسید گوگرد، ئیدروکروبورها و اکسیدهای نیتروژن مهمترین مواد آلوده کننده هوا به شمار می آیند که منبع عمده این مواد آلاینده، وسایل نقلیه موتوری هستند.

مشکل قدیمی

هوای تهران از سالها پیش با مشکل آلودگی مواجه است. هر ساله در اواخر فصل پائیز و اوایل زمستان آلودگی به اوج خود می رسد به طوری که بارها دولت ناچار شده تا مدارس را به خاطر بالا بودن آلودگی تعطیل کند.

برای مقابله با بحران آلودگی هوا هشت سال پیش برنامه ای به عنوان "برنامه جامع آلودگی هوای تهران" تهیه شد که بر اساس آن باید ظرف مدت ده سال کیفیت هوای پایتخت به شرایط قابل تنفس و سالم می رسید اما گزارشها نشان می دهد که وضعیت هوای تهران به مراتب بدتر از هشت سال پیش است.

بر اساس این برنامه، تولید خودروهای استاندارد و از رده خارج کردن خودورهای فرسوده در دستور کار قرار گرفت و قرار شد تا ضمن بالا بردن کیفیت سوخت، وضعیت حمل و نقل عمومی نیز بهبود یابد.

Image caption طرح زوج و فرد کردن خودروها نیز نتوانسته تاثیر در کاهش آلودگی و ترافیک شهر تهران بگذارد

به همین منظور طرح معاینه خودروها نیز به اجرا درآمد با این هدف که خودروها باید حداقلی از استاندارد را برای حرکت در خیابانهای تهران دارا باشند.

سه سال پیش نیز برای کاهش ترافیک و آلودگی هوا، طرح زوج و فرد خودروها به اجرا در آمد. این طرح در محدوده ای اجرا می شود که "محدوده مواقع اضطرار آلودگی هوا" نام دارد و در آن، خوروهای عمومی نظير اتوبوس، تاکسی و خودروهای دارای آرم طرح ترافيک حق تردد دارند و بقيه خودروها تنها در نيمی از هفته اجازه ورود به اين قسمت از شهر را دارند.

گزارشها نشان می دهد که این طرح اگر چه در زمان اجرا تاحدودی باعث کاهش ترافیک در مناطق مرکزی شهر تهران شد اما اکنون با وجود ادامه اجرای این طرح، به دلیل افزایش تعداد خودروها، وضعیت خیابانهای مرکزی پایتخت، به وضع سابق برگشته است.

نزدیک به چهار میلیون خودرو در تهران تردد می کنند و بیش از ۷۰ درصد آلودگی هوای شهر تهران ناشی از آنهاست به همین دلیل مقامات دولتی سعی دارند تا برای مقابله با آلودگی از تردد خودروها بکاهند.

پایتخت ایران از کمبود وسایل حمل و نقل عمومی رنج می برد و شهروندان تهرانی ناچارند از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند.

بر اساس آمارهای رسمی کمتر از نیمی از مسافران داخل شهر تهران با وسایل نقلیه عمومی نظیر تاکسی، اتوبوس و مترو جا به جا می شوند و بقیه شهروندان از وسایل شخصی استفاده می کنند.

روزانه بیشتر از ۱۲ میلیون سفر شهری در تهران انجام می شود و مسافران به وسیله اتوبوس، مترو، تاکسی، خودروهای مسافرکش و خودروهای شخصی جا به جا می شوند.

چشم به آسمان

تهران به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص هر ساله با معضل آلودگی هوا مواجه است و تاکنون برنامه مدونی برای مقابله با آن ارائه نشده است.

این کلانشهر از سمت شرق، غرب و شمال به وسیله ارتفاعات البرز محصور شده و تنها در سمت جنوب از شیب ملایمی برخوردار است.

از آنجا که بیشتر منابع آلوده کننده هوا در سمت جنوب و غرب تهران قرار گرفته اند، با وزش باد مقادیر زیادی از مواد آلوده کننده وارد تهران می شود و دره تهران این آلاینده ها را در خود محبوس می کند.

با بروز وارونگی هوا، این مواد آلاینده در سطح زمین انباشته می شوند و تنفس را دشوار می کنند.

به نظر می رسد با تکرار و تشدید هر ساله بحران آلودگی هوا و بی برنامگی مسئولان، مردم تهران با ادامه این وضعیت، فقط باید به آسمان چشم بدوزند، به امید این که باد و باران بیاید و هوای آلوده را با خود ببرد و بشوید.

مطالب مرتبط