آغاز مذاکرات رسمی نخست وزیر مالزی در ایران

عبدالله احمد بداوی و محمود احمدی نژاد
Image caption این دومین سفر رسمی آقای بداوی به ایران است

عبدالله احمد بداوی، نخست وزیر مالزی که از چهار روز پیش وارد ایران شده بود، روز دوشنبه دوم دی در نهاد ریاست جمهوری ایران مورد استقبال محمود احمدی نژاد قرار گرفته و مذاکرات رسمی اش را با مقام های ایرانی آغاز کرده است.

پس از برگزاری مراسم استقبال رسمی از نخست وزیر مالزی، محمود احمدی نژاد و آقای بدوای به مدت یک ساعت به طور خصوصی با یکدیگر گفت و گو کردند.

آقای احمدی نژاد گفته است که گسترش همکاری ‌ها در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری، فناوری‌های جدید، انرژی، مواد غذایی، مبارزه با مواد مخدر و تروریسم از جمله زمینه‌های افزایش روابط دوجانبه ایران و مالزی است.

آقای بداوی هم خواستار سرمایه گذاری ایران در بخش های مختلف در مالزی شده است.رسانه های ایران می گویند که انتظار می رود در پایان سفر آقای بداوی به ایران، چند تفاهم‌نامه‌ و توافق‌نامه‌ همکاری به امضا ایران و مالزی برسد.

قرار است آقای بداوی با آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران نیز دیدار کند.

سفیر ایران در مالزی به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که ایران امیدوار است سفر نخست وزیر مالزی به ایران، موجب کشف و گسترش فرصت های جدید همکاری میان دو کشور به خصوص در بخش اقتصادی شود.

سفیر مالزی در تهران نیز گفته است که ایران دارای منابع طبیعی زیادی است و شرکت های مالزیایی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران به ویژه در بخش نفت و گاز هستند.

حجم مبادلات تجاری ایران و مالزی در سال ۲۰۰۷ میلادی بیش از یک میلیارد دلار اعلام شده است.

این دومین سفر رسمی آقای بداوی به ایران است که در پاسخ به سفر سه سال پیش آقای احمدی نژاد به مالزی انجام می شود.

نخست وزیر مالزی را در این سفر، همسرش، وزیران امور خارجه، کشور، کار و تعدادی از نمایندگان پارلمان مالزی همراهی می کنند.

آقای بداوی پیش از ورود به تهران روز جمعه بیست و نهم آذر به اصفهان سفر و از این شهر بازدید کرده بود.

اصفهان و کوالالامپور تابستان یک سال پیش خواهر خوانده شدند.

نخست وزیر مالزی در جریان سفر به اصفهان، از میدان نقش جهان، مسجد جامع عباسی ، مسجد شیخ لطف الله ، عمارت عالی قاپو و سردر و بازار قیصریه دیدن کرد.

مطالب مرتبط