05:52 گرينويچ - دوشنبه 22 دسامبر 2008 - 02 دی 1387

محکومیت پلمپ دفتر کانون مدافعان حقوق بشر

کانون مدافعان حقوق بشر در حدود هفت سال پیش تاسیس شد

دو گروه حمایت از حقوق بشر پلمپ شدن دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در ایران توسط نیروهای دولتی و انتظامی را محکوم کرده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر و گروه کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران با صدور یک بیانیه مشترک، این اقدام نیروهای امنیتی ایران را غیرقانونی دانسته اند.

قرار بود روز یکشنبه (21 دسامبر) مراسم بزرگداشت شصتمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در محل کانون مدافعان حقوق بشر برگزار شود.

اما نیروهای دولتی با مراجعه به این کانون، از برگزاری مراسم یاد شده جلوگیری و دفتر آن را پلمپ کردند.

نرگس محمدی، از فعالان حقوق بشر که در این مراسم حضور داشت، به بخش فارسی بی بی سی، گفته است که این جلسه عمومی نبود و فقط به وسیله کارت از مهمانان برای حضور در این جشن دعوت شده بود.

کنیت رات، مدیر کل سازمان دیده بان حقوق بشر که در شهر نیویورک آمریکا مستقر است، پلمپ کانون مدافعان حقوق بشر را حمله به تمام جامعه بین المللی حقوق بشر دانسته و خواهان بازگشایی فوری آن شده است.

گفتگو با نرگس محمدی، فعال حقوق بشر - برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

برگزار کنندگان مراسم شصتمین سالروز تصویب اعلامیه حقوق بشر می گویند که دفتر کانون مدافعان حقوق بشر بدون هیچگونه حکم قضایی یا اتهام قانونی پلمپ شده است.

خانم محمدی گفت که در میان مامورانی که خود را از نیروی انتظامی و کلانتری معرفی کردند افرادی با لباس شخصی نیز حضور داشتند.

به گفته خانم محمدی ماموران حتی اجازه ندادند که برگزار کنندگان این جشن، وسایلی را که برای جشن کرایه کرده بودند، پیش از پلمپ شدن در ورودی، از سالن خارج کنند.

کانون مدافعان حقوق بشر فعاليت خود را بر سه محور دفاع از زندانيان سياسی ـ عقيدتی، اعلام موضع و نظر نسبت به موارد بارز نقض حقوق بشر و حمايت از خانواده فعالان سياسی زندانی، در چارچوب قوانين ايران اعلام کرده است

کانون مدافعان حقوق بشر، از جمله تشکل های غیردولتی فعال در حوزه حقوق بشر در ایران است که شماری از حقوقدانان و وکلای مدافعی که در سال های اخیر عمدتا دفاع از پرونده های مطبوعاتی و سیاسی را بر عهده داشته اند، از جمله شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه، محمد شریف و یوسف مولایی آن را تاسیس کرده اند.

این کانون حدود ۷ سال پیش تاسیس شد و به عنوان یکی از معتبر ترین سازمان های ایرانی فعال در زمینه حقوق بشر مورد پذیرش مراکز بین المللی قرار گرفت.

کانون مدافعان حقوق بشر فعاليت خود را بر سه محور دفاع از زندانيان سياسی ـ عقيدتی، اعلام موضع و نظر نسبت به موارد بارز نقض حقوق بشر و حمايت از خانواده فعالان سياسی زندانی، در چارچوب قوانين ايران اعلام کرده است.

خانم عبادی اين کانون را تنها تشکل مدنی در ايران اعلام کرده که پيش از آنکه در داخل کشور ثبت شود به عضويت فدراسيون بين المللی جوامع حقوق بشر درآمده و به نوعی ثبت بين المللی شده است.

دبيرخانه کميسيون ماده ‪ ۱۰‬قانون فعاليت احزاب و جمعيتها در ايران، حدود دو سال پیش با صدور اطلاعيه ای فعاليت کانون مدافعان حقوق بشر را غير قانونی اعلام کرد.

اين دبيرخانه که نهادی وابسته به وزارت کشور ايران است اعلام کرده بود که مرامنامه و اساسنامه کانون مدافعان حقوق بشر به تأييد کميسيون ماده ‪۱۰‬ نرسيده و بنابر اين، "هرگونه فعاليت اين کانون، غيرقانونی و متخلفان تحت پيگرد قضائی قرار می ‌گيرند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.