اعتراض به ادامه بازداشت برادران علایی

کامیار علایی
Image caption کامیار علایی و برادرش آرش برای افزایش شناخت عمومی از راه های مقابله با اچ آی وی / ایدز در استان های غربی ایران تلاش زیادی کرده اند

همزمان با ششمین ماه بازداشت آرش و کامیار علایی، فعالان ایرانی مبارزه با بیماری ایدز، فعالان و سازمان های مدافع حقوق بشر خواستار آزادی فوری این دو برادر شده اند.

برادران علایی که از پزشکان و فعالان شناخته شده در سطح بین المللی در زمینه مبارزه با بیماری ایدز هستند، از تیر ۱۳۸۷ در زندان اوین بازداشت هستند. مقام های قضایی ایران، آنها را به اتهام ارتباط با "دولتهای متخاصم" بازداشت کرده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از جمله سازمان هایی هستند که همزمان با مراکز علمی خواستار آزادی برادران علایی شده اند.

مسعود شفیعی، وکیل برادران علایی در مصاحبه ای با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت این دو بر اساس ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی بازداشت شده اند.

طبق این ماده "هر کس یا گروهی با دول خارجی متخاصم به هر نحو علیه جمهوری اسلامی ایران همکاری کند، در صورتی که محارب شناخته نشود به یک تا ده سال حبس محکوم می شود."

به گفته آقای شفیعی با اشاره به بازداشت برادران علایی در شش ماه گذشته گفت طول دوره بازداشت این دو پزشک ایرانی دو ماه بیشتر از مدت مجاز در قانون مجازات اسلامی است.

از سوی دیگر به گفته آقای شفیعی برادران علایی از نظر قانونی در وضعیتی هستند که بازداشت آنها می تواند به وثیقه تبدیل شود اما قاضی پرونده نه چنین وثیقه ای را صادر کرده و نه جلسه ای برای بررسی وثیقه برگزار کرده است.

بر اساس اطلاعات مندرج در سایت اینترنتی سازمان پزشکان حامی حقوق بشر، برادران علایی از بیست سال پیش در پی وارد کردن برنامه همزمان پیشگیری و مراقبت برای بیماری ایدز، بیماری های مقاربتی و عوارض اعتیاد، به نظام بهداشتی ایران بودند.

آنها از سال ۱۹۹۸ یک برنامه مقابله با گسترش اچ آی وی و شیوع بیماری ایدز را، مشخصاً با تمرکز بر معتادان تزریقی در استان کرمانشاه دنبال می کردند.

برادران علایی علاوه بر فعالیت هایشان در ایران، دوره هایی آموزشی را برای کارکنان نهادهای بهداشتی افغانستان و تاجیکستان ترتیب داده اند و کوشیده اند همکاری های منطقه ای را در زمینه بهداشت میان دوازده کشور خاورمیانه و آسیای مرکزی ترغیب کنند.

به نوشته سایت سازمان مذکور این دو برادر در سال ۲۰۰۴ سازمان دهندگان اصلی نشستی سه جانبه میان ایران، افغانستان و تاجیکستان در تهران بودند که در آن از آگاهی بخشی درباره رفتارهای خطرناک و همچنین روش های درمانی جانشین برای معتادان بحث و گفتگو شد.

دکتر آرش علایی مدیر سابق موسسه بین المللی آموزش و پژوهش در مرکز ملی آموزشی پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی در ایران است.

دکتر کامیار علایی پیش از بازداشت مشغول گذراندن دوره دکترای بهداشت عمومی در دانشگاه ایالتی نیویورک در آلبانی در آمریکا بود.

مطالب مرتبط