آمریکا پلمب 'کانون مدافعان' را محکوم کرد

شان مک کورمک
Image caption شان مک کورمک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود تاکید کرده "اقدام های دولت ایران به انزوای مردم ایران منجر خواهد شد"

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای درباره تحولات مربوط به حقوق بشر در ایران، پلمب دفتر 'کانون مدافعان حقوق بشر' را محکوم کرد و نسبت به وضعیت آرش و کامیار علایی، دو پزشک بازداشت شده ایرانی ابراز نگرانی نمود.

در این بیانیه که از سوی شان مک کورمک، سخنگوی این وزارتخانه منتشر شده، از مقام های ایران خواسته شده تا به کانون مدافعان حقوق بشر و "سازمان های مشابه فعال در جامعه مدنی" اجازه دهند تا بدور از "سرکوب و فشار" فعالیت کنند.

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در روز 21 دسامبر و پیش از برگزاری مراسمی به مناسبت شصتمین سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر، در بیانیه خود تاکید کرده که ریاست این نهاد غیر دولتی را شیرین عبادی بعهده دارد که در تاریخ 102 ساله اهداء جایزه صلح نوبل، تنها ایرانی و تنها زن مسلمان است که به چنین افتخاری نائل شده است.

دولت ایران در روز دوشنبه 22 دسامبر (2 دی 1387) دلیل تعطیلی کانون مدافعان حقوق بشر را نداشتن مجوز فعالیت ذکر کرد.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی خود گفت که پلمب شدن دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در تهران با حکم مراجع قضایی صورت گرفته و ادامه کار این کانون مشروط به کسب مجوز قانونی است.

با این حال شیرین عبادی، رئیس این کانون در گفتگو با بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی تاکید کرد که تاکنون، با وجود تقاضای این نهاد برای کسب مجوز به این تقاضا ترتیب اثر داده نشده است.

"نگرانی از ادامه بازداشت کامیار و آرش علایی"

وزارت خارجه آمریکا بخش دیگری از بیانیه خود را به وضعیت کامیار و آرش علایی، دو پزشک فعال در حوزه مبارزه با گسترش ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز در ایران اختصاص داده است و درباره ادامه بازداشت آنها پس از شش ماه، ابراز نگرانی کرده است.

Image caption سازمان پزشکان برای حقوق بشر از جمله سازمانهایی بود که با برگزاری گردهم آیی به بازداشت برادران علایی اعتراض کرد (عکس از سایت "پزشکان برای حقوق بشر")

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: "برادارن علایی به دلیل فعالیت هایی که در حوزه مبارزه با اچ آی وی و ایدز انجام داده بودند، در ماه نوامبر سال 2006 در اولین برنامه تبادل اطلاعات حرفه ای ایرانیان در سه دهه گذشته، که با حمایت مالی دفتر آموزش و امور فرهنگی وزارت خارجه آمریکا برگزار شد شرکت کردند."

وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه شهروندان 165 کشور جهان در جریان اجرای برنامه های مشابه به آمریکا سفر کرده اند افزوده: "این برنامه که توجه آن بر روی بهداشت عمومی معطوف بود به همکاری میان متخصصان ایرانی و آمریکایی در امور پزشکی منجر شد که می توانست به مبارزه جهانی علیه اچ آی وی و ایدز کمک کند."

بیانیه وزارت خارجه آمریکا ایران را فراخوانده که به تعهدات بین المللی خود به ویژه کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی متعهد بماند و بر اساس این کنوانسیون ایران را موظف دانسته که کلیه حقوق بازداشت شدگان را رعایت کند.

برادران علایی از تیرماه ۱۳۸۷ در زندان اوین بازداشت هستند و مقام های قضایی ایران، آنها را به اتهام ارتباط با "دولتهای متخاصم" بازداشت کرده اند.

"دولت ایران مردم ایران را بیشتر منزوی می کند"

وزارت خارجه آمریکا تازه ترین در جمع کشورها و سازمانهای بین المللی است که درباره وضعیت این دو پزشک ایرانی بطور رسمی ابراز نگرانی کرده اند و خواستار آزادی آنها شده اند؛ اعضاء اتحادیه اروپا، سازمان دیده بان حقوق بشر، سازمان پزشکان حامی حقوق بشر، و سازمان عفو بین الملل از جمله کشورها و سازمان هایی هستند که تاکنون بطور رسمی به بازداشت این دو پزشک ایرانی واکنش نشان داده اند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا مردم ایران را کسانی توصیف کرده که "متناوبا تمایل خود برای ارتباط با جامعه جهانی را ابراز کرده اند" و هشدار داده که اقدام های دولت ایران علیه برادران علایی، شیرین عبادی و دیگر فعالان حقوق بشر "تنها به انزوای بیشتر مردم ایران منجر خواهد شد."

وزارت خارجه آمریکا در انتهای بیانیه خود آورده: "ما در کنار دوستان و متحدانمان در منطقه در کنار مردم شجاع ایران، که قصد دارند بطور مسالمت آمیز به حقوق خود دست یابند خواهیم ماند و دولت ایران را فرامی خوانیم که به تعهدات بین المللی خود پایبند بماند."

مطالب مرتبط