دومین نمایشگاه آثار هنری در تهران آغاز شد

نمایشگاه آثار هنری در تهران، عکس از خبرگزاری فارس

دومین نمایشگاه فروش آثار هنری تهران (آرت اکسپو) دوشنبه دوم دی در تالار وحدت آغاز به کار کرده است.

در این نمایشگاه ۱۵۰۰ اثر نقاشی، خوشنویسی، نقاشی‌خط، مجسمه، عکس و نقاشی‌های قهوه‌خانه ای از ۷۵۰ هنرمند به نمایش درآمده و ۷۵ گالری هنری هم در این نمایشگاه حضور دارند.

قیمت گرانترین اثر نمایشگاه آثار هنری تهران ۴۰ میلیون تومان و ارزانترین آن ۶۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

محمدحسین ایمانی خوشخو، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت که در ایران کالای هنری از سبد مصرفی خانوار خارج شده و امروز خرجی که خانواده های ایرانی صرف مبل و پرده می کند قابل مقایسه با خرید آثار هنری نیست.

آقای ایمانی خوشخو گفت:"برای ما پسندیده نیست که هنرمندان به عنوان سرمایه های اصلی فرهنگ و هنر ایران ، تابلویی راکه خلق کرده اند به روی دوش خود بگذارند و از این اداره به آن اداره یا گالری به دنبال مشتری بگردند."

وزارت ارشاد ایران اعلام کرده است که از مشتریان اکسپوی تهران خواهد بود و تلاش می کند آثاری که خریداری می کند را در بازارهای جهانی به نمایش بگذارد.

محمود شالویی، مدیرکل اداره دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفته است که این وزارتخانه از بخش خصوصی برای استمرار برپایی این نمایشگاه ها حمایت می کند.

به گفته او وزارت ارشاد با بسیاری از سفارتخانه ها ارتباط برقرار کرده تا خریداران خارجی را نیز به این نمایشگاه دعوت کند.

در سال های اخیر با تصویب قانونی در ایران نیم درصد از بودجه عمرانی دستگاه های دولتی به خرید آثار هنری تعلق گرفته و بسیاری از سازمان های دولتی با خرید آثار هنری که عمدتا شامل تابلوهای نقاشی می شود، به رونق فروش این آثار کمک کرده اند.

با این همه در جریان برگزاری اولین نمایشگاه آثار هنری در تهران، سازمان بازرسی کل کشور، به قیمت خرید برخی از آثار هنری توسط دستگاه های دولتی اعتراض کرد تا جایی که برخی از دستگاه های دولتی مجبور شدند، آثار خریداری شده را پس دهند.

Image caption قیمت گرانترین اثر نمایشگاه آثار هنری تهران ۴۰ میلیون تومان و ارزانترین آن ۶۰۰ هزار تومان اعلام شده

با این همه وزارت ارشاد از سازمان های دولتی خواسته تا با خرید آثار هنری از اکسپوی تهران به رونق فروش آثار هنری کمک کنند.

این وزارتخانه همچنین خبر داده که طرحی در حال شکل گیری است تا به جای اختیاری بودن استفاده از نیم درصد بودجه عمرانی برای خرید آثار هنری از سوی دستگاه های دولتی، این موضوع اجباری شود.

در سال های اخیر برگزاری نمایشگاه های هنری در ایران رونق گرفته و آثار هنرمندان ایرانی نسبت به گذشته با قیمت های بالاتری در داخل و خارج ایران به فروش می رسد.

گروهی از منتقدان هنری در ایران می گویند هرچند ک این اکسپو به شکل دولتی برگزار می شود اما حمایت های دولتی امیدواری به استمرار آن را افزایش می دهد.

بر اساس توافق انجام شده میان برگزار کنندگان نمایشگاه امسال، بخشی از فروش آثار این نمایشگاه در اختیار صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) قرار خواهد گرفت.

دومی اکسپوی آثار هنری در تهران تا پانزدهم دی ادامه دارد.

مطالب مرتبط