احمدی نژاد به قم می رود اما با مراجع دیدار نمی کند

غلامحسین الهام و اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption سخنگوی دولت ایران تلویحا رئیس مجلس خبرگان این کشور را به فتنه انگیزی در رابطه دولت و مراجع تقلید متهم کرده است

در حالی که اعلام شده رئیس جمهوری ایران در سفر روز پنجشنبه خود به قم برنامه ای برای دیدار با مراجع تقلید ندارد، سخنگوی دولت ایران، مخالفان محمود احمدی نژاد را به "فتنه انگیزی در رابطه دولت و مرجعیت" متهم می کند.

آقای احمدی نژاد قرار است روز پنجشنبه (۲۵ دسامبر- ۵ دی) برای سخنرانی در همایش سالانه تبلیغ به قم سفر کند، اما ظاهرا عدم وجود برنامه دیدار با مراجع در این سفر، پرسش برانگیز شده است.

ناصر سقای بی ریا، مشاور رئیس جمهوری ایران در امور روحانیت، در این باره به خبرنگاران گفت: با توجه به محدودیت زمانی و فشردگی برنامه های آقای احمدی نژاد، در حال تدارک و رایزنی برای سفری دیگر هستیم که در آن رئیس جمهوری با مراجع تقلید و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار کند.

او تأکید کرد: تذکرات مراجع و علما به دولت با انگیزه اصلاح و از روی دلسوزی است، نه در جهت مخالفت.

فتنه انگیزی

در همین حال غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران و از نزدیکان رئیس جمهوری این کشور نیز گفته است: عده ای در حال فتنه انگیزی در رابطه دولت و مرجعیت هستند و می خواهند ذهنیت برخی مراجع را نسبت به آقای احمدی نژاد تغییر دهند.

او در دیدار با دانشجویان دانشگاه امام صادق در تهران گفت: در زمان انتخابات همه معتقد بودند نظر دو مرجع بزرگوار، یعنی آقایان مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی بر روی آقای احمدی نژاد است، اما حالا عده ای می خواهند ذهنیت این دو بزرگوار را عوض کنند.

آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله صافی گلپایگانی در ماه های اخیر در دو مورد به طور علنی به اظهارات و عملکرد اسفندیار رحیم مشایی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران اعتراض کرده و خواستار عزل او شده بودند، اما آقای احمدی نژاد به خواسته آنها عمل نکرد.

Image caption مراجع تقلید قم دست کم در دو مورد، علنی به عملکرد یکی از معاونان رئیس جمهوری اعتراض کرده و خواستار عزل او شده اند

درخواست برکناری آقای رحیم مشایی توسط مراجع، نخستین بار هنگامی مطرح شد که وی از "دوستی با اسرائیل" سخن گفته بود. اما آقای احمدی نژاد گفت: "تصمیمات دولت مستقل از اظهارنظرهای افراد گرفته می‌شود، حتی اگر آن افراد محترم و عزیز باشند".

دومین اعتراض مراجع یاد شده هم هنگامی مطرح شد که نسخه ای از قرآن در یکی از مراسم سازمان میراث فرهنگی، با همراهی بانوانی دف نواز با لباس کردی به سالن آورده شد.

آیت الله صافی گلپایگانی این عمل را اهانت به قرآن خواند و گفت: کسی که مسئول این سازمان است صلاحیت ندارد در این جایگاه باشد.

آیت الله مکارم شیرازی نیز هشدار داد: اگر این اقدام در زمان شاه انجام می گرفت، داد همه بلند می شد.

پیش از این نیز دستور آقای احمدی نژاد برای صدور اجازه ورود زنان به ورزشگاه ها اعتراض مراجع قم را برانگیخته بود، که البته این اعتراضات باعث شد چنین اجازه ای داده نشود.

رقابت سیاسی

اما به نظر می رسد دولت آقای احمدی نژاد نوعی توطئه سیاسی را زمینه ساز این اعتراضات می داند.

سخنگوی دولت ایران در این باره گفته است: همان کسانی در حال فتنه انگیزی میان دولت و مرجعیت هستند که "شورای رهبری" را در برابر "رهبری" مطرح می کنند و می گویند عشق ما ولایت فقیه است.

به نظر می رسد اشاره آقای الهام به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان ایران باشد که اخیرا از ضرورت تشکیل "شورای فقهی" در ایران سخن گفته بود.

او که پیشتر هم از ایده "شورای رهبری" حمایت کرده بود، در اوایل آذرماه ۱۳۸۷ در همایشی در دانشگاه شریف به دانشجویان گفت: "عشق من آقای خامنه ای است".

آقای هاشمی رفسنجانی پرنفوذترین منتقد سیاست های دولت آقای احمدی نژاد محسوب می شود که بارها به تصریح و تلویح عملکرد وی و دولتش را زیر سئوال برده است.

از سوی دیگر آقای احمدی نژاد و نزدیکان او هم آقای هاشمی رفسنجانی و جناح سیاسی هوادار او را هدف اصلی حملات سیاسی خود قرار داده اند.

از بی بی سی