13:17 گرينويچ - چهارشنبه 24 دسامبر 2008 - 04 دی 1387

تاکيد عمرو موسی بر حضور اعراب در مذاکرات هسته ای ايران

عمرو موسی

دبیر کل اتحادیه عرب از حضور کشورهای عربی در گفت و گو های اتمی با ایران حمایت کرده است

عمرو موسی، دبیر کل اتحادیه عرب ضمن تاکید بر مذاکره اعراب و ایران، حضور اعراب در مذاکرات قدرت های خارج از منطقه با ایران در باره پرونده هسته ای ایران را ضروری خوانده است.

آقای موسی گفت که زمان گفت و گوی اعراب و ایرانیان که باید تمامی مسایل را دربرگیرد، فرا رسیده است.

وی افزود اعراب و ایرانیان باید در باره همه موضوعات از جمله برنامه هسته ای ایران با یکدیگر به گفت و گو بپردازند.

عمرو موسی گفت: "ما اختلاف ها و مشکلاتی داریم، اما همه اینها قابل حل است زیرا ایران کشوری مهم است."

با این حال، وی تاکید کرد که اعراب نباید اجازه دهند ایران و قدرت های خارجی به تنهایی در باره سرنوشت منطقه تصمیم بگیرند.

وی گفت این کشورها حق ندارند بدون حضور کشورهای منطقه در باره مسایل منطقه ای مذاکره کنند.

گفتگو با احمد زید آبادی-کارشناس مسایل خاور میانه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

با بالاگرفتن اختلاف نظرها درباره برنامه اتمی ایران و احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران، کشورهای منطقه خلیج فارس نگران بی ثباتی مجدد و گسترش دامنه ناامنی در این منطقه هستند.

دبیر کل اتحادیه عرب روز سه شنبه سوم دی ماه در قاهره پایتخت مصر به خبرنگاران گفت که این مذاکرات باید در آینده در یک سیستم منطقه ای صورت گیرد.

ما اختلاف ها و مشکلاتی داریم، اما همه اینها قابل حل است زیرا ایران کشوری مهم است

دبیرکل اتحادیه عرب

سخنان آقای عمرو موسی به معنای حمایت وی از برگزاری جلسه مشترک اعضای گروه ۱+۵ با چند کشور عربی برای بررسی فعالیت های اتمی ایران است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان به عنوان اعضای گروه ۱+۵ روز سه شنبه ۲۶ آذر ماه در جلسه ای مشترک با عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، عراق، مصر و اردن در باره برنامه اتمی ایران تبادل نظر کردند.

با این حال، ایران به این نشست واکنش منفی نشان داد و از آن به تندی انتقاد کرد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی این جلسه را "تلاش بیگانگان برای وادار کردن سران برخی دولت های عربی به مقابله با حقوق هسته ای و دیگر خواست های ملت ایران" توصیف کرد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم این جلسه را "توطئه" خواند و گفت غربی ها قصد دارند تا از این طریق، از وضعیت موجود در منطقه سوء استفاده کنند.

تاکید دبیر کل اتحادیه عرب بر حل و فصل مسایل منطقه ای در یک چارچوب منطقه ای جدید پس از آن صورت می گیرد که وزیر امور خارجه بحرین خواستار تشکیل یک سازمان امنیت منطقه ای با حضور ایران، اسرائیل، ترکیه و کشورهای عربی شد.

جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد تشکیل چنین سازمانی را به دلیل حضور اسرائیل رد کرد، با این حال، وزیر امور خارجه بحرین گفته که پیشنهاد خود را به اتحادیه عرب ارایه کرده است.

در همین حال خبرگزاری های ایرانی روز چهارشنبه چهارم دی ماه خبر دادند که شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین برای ارائه پیام پادشاه این کشور به مقام های ایرانی به تهران سفر می کند.

این خبرگزاری های از احتمال امضای یک توافقنامه امنیتی میان ایران و بحرین خبر داده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.