زمینه سازی سپاه برای اقدامی شبیه ۱۳ آبان 'در صورت نیاز'

سرلشکر محمدعلی جعفری
Image caption سرلشکر جعفری می گوید سپاه مانع اقدام انقلابی بسیج دانشجویی نخواهد شد

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران می گوید مایل است شرایطی فراهم کند که تکرار اقدامی شبیه تسخیر سفارت آمریکا در تهران، "در صورت نیاز" ممکن باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرلشکر محمدعلی جعفری در سخنانی خطاب به مسئولان بسیج دانشجویی ۱۴۰ دانشگاه ایران گفته است: می خواهیم زمینه ای ایجاد کنیم که اگر نیاز شد بسیج دانشجویی به اقداماتی مشابه ۱۳ آبان دست بزند.

او گفته است: سپاه موظف به حمایت و پشتیبانی از اقدام انقلابی بسیج دانشجویی است و بر سر این راه مانع به وجود نمی آورد.

روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ گروهی از دانشجویان انقلابی، موسوم به دانشجویان پیرو خط امام، سفارت آمریکا را در تهران تسخیر کردند که آیت الله خمینی، رهبر جمهوری اسلامی از این اقدام حمایت کرد.

عده ای از دیپلمات ها و کارکنان سفارت به مدت ۴۴۴ روز گروگان دانشجویان بودند و روابط رسمی ایران و آمریکا در جریان بحران ناشی از این اقدام قطع شد.

افشاگری مشروط

به گزارش واحد مرکزی خبر، اکنون فرمانده کل سپاه پاسداران ایران با اشاره به اینکه تنها آیت الله خمینی و معدودی از مسئولان وقت از این اقدام دانشجویان حمایت کرده بودند، گفته است: این اقدامات را دیگر نمی شود انجام داد، اما ما می خواهیم بسیج دانشجویی در صورت نیاز این ویژگی را داشته باشد.

سرلشکر جعفری که در نشست هم اندیشی مسئولان بسیج دانشجویی در محل سفارت سابق آمریکا در تهران سخن می گفت، با اشاره به استقلال نسبی بسیج افزود: سپاه استان ها موظف به حمایت و پشتیبانی از بسیج دانشجویی است.

او همچنین گفت: مخالفت با دولت ها و افشاگری، یکی از عادت های دانشجویان بوده است، اما عادت به مخالفت راه درستی نیست و باید شکسته شود.

فرمانده سپاه با این حال افزود: در جمهوری اسلامی ممکن است جریانی در حاکمیت قرار گیرد که صلاحیت بودن در آن جایگاه را نداشته باشد که در آن مقطع بسیج دانشجویی نقش خود را دارد و باید افشاگری های خود را انجام دهد.

مطالب مرتبط