17:38 گرينويچ - جمعه 26 دسامبر 2008 - 06 دی 1387

۲۵۰ هزار صندلی خالی در دانشگاههای ایران

کنکور

بر اساس گزارش وزیر علوم، امسال 250 هزار صندلی دانشگاهی، خالی خواهد ماند

مهدی زاهدی، وزیر علوم ایران اعلام کرده است که ظرفیت سال آینده دانشگاهها بیشتر از داوطلبان ورود به دانشگاههاست.

به گفته آقای زاهدی، ظرفیت دانشگاههای ایران سال آینده یک میلیون و پانصدهزار نفر است در حالی که تعداد داوطلبان ورود به دانشگاهها یک میلیون و ۲۵۰هزار نفر است.

بر اساس گزارشی که سازمان سنجش آموزش کشور منتشر کرده یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر برای شرکت در آزمون سراسری دانشگاههای دولتی ثبت نام کرده اند که این رقم نسبت به سال گذشته کاهش نشان می دهد.

سال گذشته تعداد واقعی شرکت کنندگان در کنکور سراسری دانشگاهها یک میلیون و ۲۹۸ هزار نفر بود که در مقایسه با شرکت کنندگان امسال ۴۸ هزار نفر بیشتر بوده است.

بر اساس گزارش وزارت علوم، مجموع ظرفیت دانشگاههای دولتی و آزاد یک میلیون و پانصد هزار نفر است و اگر همه کسانی که در دانشگاههای دولتی ثبت نام کرده اند، در دانشگاه آزاد نیز ثبت نام کنند، نزدیک به ۲۵۰ هزار صندلی موجود دانشگاهی خالی خواهد ماند.

پیش بینی شده در سال آینده از طریق کنکور سراسری در دانشگاههای دولتی اعم از روزانه، شبانه، پیام نور، و غیر انتفاعی ۶۰۰ هزار نفر پذیرفته شوند. علاوه بر این، ۲۵۰هزار نفر نیز در دانشگاه جامع علمی کاربردی که به صورت غیرانتفاعی فعالیت می کند، پذیرفته خواهند شد.

گفتگو با شیرزاد عبدالهی، کارشناس در ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

وزارت علوم ایران پیش بینی کرده که یکصد هزار نفر نیز در آموزشکده های فنی و حرفه ای و مراکز تربیت معلم و یکصد هزار نفر نیز در دوره های فراگیر پیام نور و مجازی و رادیو و تلویزیونی و مناطق آزاد پذیرفته شوند.

این وزارتخانه همچنین پیش بینی کرده که ۴۵۰ هزار نفر نیز در دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند.

کنکور

سالانه نزدیک به 400 هزار نفر از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند اما تعداد زیادی از آنها شغل درخوری پیدا نمی کنند

بر اساس قانونی که به تصویب مجلس رسیده کنکور از سال ۱۳۹۰ یعنی تا دو سال دیگر حذف خواهد شد و پذیرش دانشجو در دانشگاهها بر اساس سوابق تحصیلی انجام خواهد شد.

همه به دنبال شغل

شواهد نشان می دهد که ظرفیت دانشگاهها در سال جاری بسیار بیشتر از متقاضیان خواهد بود و بخشی از ظرفیت دانشگاهها خالی خواهد ماند.

برخی کارشناسان می گویند که کاهش شمار داوطلبان نشان می دهد که تب رفتن به دانشگاهها تا حدودی کاهش پیدا کرده است.

اما مسئله فقط این نیست. در طول این سالها تعداد زیادی از جوانانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، نتوانسته اند شغلی برای خود بیابند و این مسئله نیز می تواند در کاهش شمار داوطلبان موثر باشد.

البته بخشی از جوانانی که در دهه ۱۳۶۰ در اوج رشد جمعیت در ایران، متولد شده اند، اکنون دوران دانشگاه را پشت سر گذاشته اند و موضوع اصلی برای آنها یافتن شغلی در خور است.

بر اساس گزارش ها، سالانه نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی فارغ التحصیل می شوند که بخش عمده ای از این جوانان نمی توانند شغلی برای خود بیابند..

بر اساس آمار رسمی، تعداد بیکاران ایران بین سه تا سه و نیم میلیون نفر است اما کارشناسان، آمار بیکاران را بیشتر از چهار میلیون نفر برآورد می کنند.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ایران برای غلبه بر مشکل بیکاری، نیازمند رشد اقتصادی بالای هفت درصد است اما در طول چند سال گذشته متوسط رشد اقتصادی در حد پنج درصد بوده است.

به عقیده این کارشناسان، بخشی از رشد اقتصادی چند سال اخیر حاصل افزایش درآمدهای بالای نفتی بوده است در حالی که دولت بدون سرمایه گذاری کافی نمی تواند به رشدی قابل اتکا دست یابد تا با آن شعار افزایش فرصت های شغلی را تحقق بخشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.