لاریجانی: کشورهای عربی حواسشان جمع باشد

علی لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی مدتی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران با کشورهای غربی بود

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران به کشورهای عربی هشدار داده که از دخالت در پرونده هسته ای ایران خودداری کرده و حیثیت خود را از بین نبرند.

آقای لاریجانی که در جمع امامان جمعه استان تهران سخن می گفت، خطاب به کشورهای عربی گفته است: "کشورهای عربی حواسشان جمع باشد که تا با آمریکای شکست خورده وارد مسابقه نشوند و با مداخله در پرونده هسته ای ایران حیثیت خود را از بین نبرند."

رئیس مجلس ایران همچنین از برخی رهبران آمریکا انتقاد کرده و گفته که با طرح اتهام "دفاع از تروریسم نمی توانند مسائل خود را در باره ایران حل کنند." به گفته رئیس مجلس ایران" برخی رهبران آمریکا مدعی هستند که جرم ایران این است که از حزب الله و حماس دفاع می کنند در حالی که ما افتخار می کنیم که از حزب الله و حماس حمایت می کنیم."

واکنش رئیس مجلس ایران به نشستی است که گروه ۱+۵ با نمایندگان کشورهای عربی در باره پرونده هسته ای ایران برگزار کردند.

گروه ۱+۵ شامل پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل( آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه) به همراه آلمان و سه عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی) به همراه عراق، مصر و اردن سه شنبه بیست و ششم آذر با تشکیل جلسه ای درباره برنامه اتمی ایران تبادل نظر کردند.

بعد از این جلسه، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرد که شرکت کنندگان جلسه از سیاست های هسته ای ایران و بلندپروازی های منطقه ای این کشور ابراز نگرانی کردند.

به گفته خانم رایس، کشورهای شرکت کننده در این نشست، از تلاش های شورای امنیت سازمان ملل، گروه پنج به علاوه یک و آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره ایران حمایت کردند.

واکنش ایران به نشست مشترک

این نشست با واکنش تند ایران همراه بود و مقامات ایران ضمن هشدار به کشورهای عربی، این اقدام را توطئه جدید آمریکا توصیف کردند.

کوتاه زمانی بعد از برگزاری این جلسه، دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز نسبت به این نشست واکنش نشان داد و آن را جلسه ای "غیر ضروری و نامربوط که ارتباطی با امنیت منطقه ندارد" توصیف کرد.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای بار دیگر برنامه اتمی این کشور را صلح آمیز خواند و اعلام کرد این برنامه صلح آمیز باقی خواهد ماند و هیچ گونه تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی نیست.

بیانیه رسمی ایران تاکید داشت که اگر کشورهای منطقه خلیج فارس از چیزی نگران باشند، آن چیز مطمئنا دخالت های آمریکا در منطقه و تلاش آن برای ایجاد اختلاف در خاورمیانه است.

بعد از آن نیز آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، از برگزاری نشست مشترک کشورهای عضو گروه موسوم به ۱+۵ و شش کشور عربی انتقاد کرد و آن را "تلاش بیگانگان برای وادار کردن سران برخی دولتهای عربی به مقابله با حقوق هسته ای و دیگر خواستهای ملت ایران" توصیف کرد.

رهبر ایران گفت: آن دولتها [دولت های عربی] هم ملاحظه کاری های خود را دارند و آماده نیستند در مسئله مقابله با ایران، خود را یکجا در اختیار آمریکا و صهیونیستها قرار دهند.

در همین زمینه، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به انتقاد از این نشست پرداخت و وارد کردن اعراب به پرونده هسته ای ایران را توطئه جدید غربی ها دانست.

آقای رفسنجانی گفت: "غربی ها قصد دارند تا از این طریق، از وضعیت موجود در منطقه سوء استفاده کنند."

آمریکا به همراه اسرائیل، ایران را متهم می کنند که در تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای است، امری که همواره از سوی ایران رد شده است. ایران دستیابی به انرژی هسته ای را از حقوق خود می داند و می گوید برنامه هسته ای این کشور تنها مقاصد صلح آمیز دارد.

آمریکا می گوید برنامه هسته ای ایران تهدیدی برای جهان به شمار می رود و از این رو خواهان همکاری این کشورها برای منزوی کردن ایران است.

ایران طی سال های اخیر با کشورهای حاشیه خلیج فارس روابط نزدیک سیاسی و اقتصادی برقرار کرده و تلاش کرده تا نگرانی های آنها را در مورد مقاصد هسته ای خود برطرف کند، اگرچه برخی کشورهای عربی از افزایش نقش ایران در منطقه نگران هستند.

مطالب مرتبط