وزارت کشور ایران از آمادگی برای رایانه ای کردن انتخابات خبر داد

Image caption رای گیری در ایران اکنون به وسیله ورقه انجام می شود

وزارت کشور ایران اعلام کرده است که برای برگزاری انتخابات به شکل رایانه ای آمادگی دارد.

صادق محصولی، وزیر کشور ایران روز یکشنبه هشتم دی ماه گفت که این وزارتخانه آمادگی دارد تا در صورت تایید شورای نگهبان انتخابات را به صورت یارانه ای برگزار کند.

آقای محصولی گفت که این امکان در وزارت کشور وجود دارد که با برگزاری انتخابات رایانه‌ای، سرعت روند انتخاباتی را بالا ببرد و به دقت آن کمک کند.

به گفته آقای محصولی، وزارت کشور نرم‌افزار انتخابات رایانه ای را به شورای نگهبان داده و منتظر پاسخ این شورا است تا در صورت تایید این نرم‌افزار، انتخابات بعدی در ایران به شکل رایانه‌ای برگزار شود.

اولین انتخابات پیش رو در ایران، انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است جمعه ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۸ برگزار شود.

موضوع برگزاری انتخابات رایانه ای در ایران چند سالی است که در فاصله زمانی نزدیک به انتخابات از سوی وزارت کشور مطرح می شود اما هربار شورای نگهبان مجوزاستفاده از آن را صادر نمی کند.

Image caption وزیر کشور ایران گفته که نرم افزارهای مربوط به انتخابات به شورای نگهبان ارائه شده است

وزارت کشور مجری انتخابات ایران است و مطابق قانون اساسی، شورای نگهبان نیز وظیفه نظارت بر انتخابات این کشور را بر عهده دارد.

سال گذشته خورشیدی، سخنگوی شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات رایانه ای مجلس گفته بود که تاکنون پیشرفتی قابل توجه یا مطلوبی در مراحل سه‌ گانه امور فنی و زیرساختها، نیروی انسانی و بحثهای حقوقی و قانونی و مسائل فرهنگی و اجتماعی رایانه ای انتخابات حاصل نشده است.

مقام های وزارت کشور در آن زمان اعلام کردند که شورای نگهبان اصل و ملاک را در خواندن آرا، اسم افراد می داند نه کد، اما نرم افزاری که شمارش آرا از طریق خواندن اسامی را امکانپذیر می کند هنوز برای الفبای عربی یا فارسی طراحی نشده است.

با این حال، وزارت کشور اعلام کرده بود که نرم‌ افزارنویسان دانشگاهها را به کار گرفته‌ و به نتیجه خوبی رسیده که مورد توافق شورای نگهبان نیز قرار گرفته است

گرچه شورای نگهبان تاکنون دلیل مخالفت با شمارش آرای انتخاباتی به صورت رایانه ای را مسائل فنی عنوان کرده اما میان جناحهای سیاسی گمانه هایی در مورد این مخالفت مطرح است.

عده ای معتقدند که برگزاری رایانه ای انتخابات می تواند از اعمال نفوذ و تغییر در نتایج آرا جلوگیری کند و گروهی دیگر بر این باورند که رایانه های شمارشگر آرا نیز می تواند مورد اعمال نفوذ و دستکاری قرار گیرند و نتایج آرا را تغییر دهد.

مطالب مرتبط