تظاهرکنندگان در ایران حملات اسرائیل را محکوم کردند

حسن قشقاوی
Image caption قشقاوی: حمله به غزه هدیه کریسمس اسرائیل است

در حالیکه عملیات هوایی اسرائیل علیه غزه همچنان ادامه دارد، تظاهراتی علیه این حملات در ایران برگزار شده و مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی خواستار واکنش جهانی نسبت به اقدامات اسرائیل شده اند.

روز دوشنبه، 29 دسامبر (9 دی)، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی خود با محکوم کردن حملات اسرائیل، بمباران غزه را هدیه کریسمس دولت اسرائیل به "همه ابناء بشر در سراسر جهان و به ویژه فرزندان سرزمین مولود عیسی مسیح" توصیف کرد .

آقای قشقاوی آنچه را که تسامح بسیاری از کشورهای منطقه و عربی و رویکرد سازش و تسلیم از سوی آنان توصیف می کرد مورد انتقاد قرار داد و گفت که این برخورد در "تشجیع اسرائیل" در دست زدن به اقدامات کنونی علیه غزه موثر بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه خواستار همبستگی ملت های مسلمان در برابر حملات اسرائیل علیه غزه شد.

آقای قشقاوی همچنین گفت که روز گذشته، هواپیمای حامل کمک های دارویی و غذایی ایران برای ساکنان غزه در فرودگاه قاهره، پایتخت مصر، به زمین نشست و افزود که دومین هواپیما حامل کمک های بشردوستانه جمهوری اسلامی نیز به زودی به قاهره اعزام خواهد شد.

وی افزود که صبح روز دوشنبه نیز یک کشتی حامل مواد غذایی، دارویی و بهداشتی از بندر عباس عازم منطقه خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از دولت مصر خواست تا امکان ورود پزشکان و کادر درمانی به غزه و انتقال زخمی های بمباران های اخیر از غزه را فراهم آورد و افزود که هواپیماهای اعزامی جمهوری اسلامی می توانند مجروحان غزه را برای درمان به ایران منتقل کنند.

Image caption کمکهای بشردوستانه ایران با هواپیما و کشتی به غزه ارسال شده است

در مورد سایر اقدامات جمهوری اسلامی در واکنش به حوادث غزه، آقای قشقاوی گفت که هیات دولت تصمیم هایی را برای کمک به مردم فلسطین اتخاذ کرده که از جمله اعزام هیات هایی از سوی رئیس جمهوری به کشورهای مختلف و اعطای بخشی از حقوق هیات دولت برای کمک به آسیب دیدگان حملات اسرائیل بوده است.

وی گفت که ایران از حقوقدانان بین المللی دعوت کرده است تا موضوع پیگرد مقامات اسرائیلی به اتهام ارتکاب جرایم جنگی را بررسی کنند.

دولت ایران در نظر دارد از دادگاه کیفری بین المللی بخواهد رهبران دولت اسرائیل را به اتهام ارتکاب جرایم جنگی محاکمه و مجازات کند.

به گفته آقای قشقاوی، از آنجا که اقدامات اسرائیل مغایر قواعد شناخته شده بین المللی است، جمهوری اسلامی امیدوار است که با همکاری حقوقدانان و فعالان حقوق بشر در جهان، رهبران اسرائیل محاکمه شوند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به سئوالی در مورد اظهارات وزیر خارجه مصر که ایران را به دخالت در اوضاع غزه و فلسطین متهم کرده بود ، این اتهام را مردود دانست و حملات اسرائیل را حاصل تحولات ماه های اخیر در منطقه و برخورد ناکافی کشورهای اسلامی با اسرائیل دانست.

تظاهرات اعتراضی در ایران

روز دوشنبه، و همزمان با سومین روز حملات اسرائیل به غزه، در نقاط مختلف ایران تظاهراتی علیه اسرائیل و به حمایت از جنبش حماس و ساکنان غزه برگزار شد.

در تهران، چند تن از اعضای هیات دولت، از جمله وزیران امور خارجه، ارتباطات، علوم و فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین جمعی از نمایندگان مجلس در تظاهرات علیه اسرائیل در میدان فلسطین شرکت کردند.

Image caption تظاهرکنندگان برای کمک به ساکنان غزه اعلام آمادگی کردند

در این گردهمایی، محمد حسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سخنانی حمایت جمهوری اسلامی از جنبش حماس و مردم غزه را اعلام داشت و حملات اسرائیل و واکنش ناکافی برخی کشورهای عربی و اسلامی نسبت به سیاست اسرائیل را مورد انتقاد شدید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای صفار هرندی در مصاحبه ای با این خبرگزاری در حاشیه راهپیمایی روز دوشنبه گفت که برخلاف جمهوری اسلامی که در آن بین مردم و دولت و حکومت فاصله ای نیست، امروزه در مورد مساله فلسطین در اکثر کشورهای عربی و اسلامی بین آرمان های حکومت و مردم فاصله افتاده است و افزود که "ملت های آزاده با دیدن این نزدیکی در نگرش به آرمان ها در ایران، حسرت داشتن چنین وضعیی برای کشورشان را می خورند."

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مذاکره کشورهای عرب با اسرائیل را مردود دانست و گفت "مردم کشورهای عربی می شنوند و می بینند که برخی از رهبران خیانت پیشه، در حال گپ و گفتگو برای منزه کردن اسرائیل از این اتهامات بزرگ و جنایت هستند در حالیکه مردم همه کشورهای اسلامی می خواهند که اسرائیل از صحنه روزگار محو شود."

در نقاط دیگر ایران نیز راهپیمایی های مشابهی برگزار شده و شرکت کنندگان اقدامات اسرائیل در غزه را محکوم کرده اند.

Image caption جامعه روحانیت مبارز از مردم برای 'لبیک به حکم' آیت الله خامنه ای دعوت کرده است

پیشتر گزارش شده بود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در تماس تلفنی با رئیس جمهوری سنگال و رئیس دوره ای سازمان کنفرانس اسلامی، بر لزوم باز کردن راه های ارتباطی با غزه و ارسال کمک غذایی،دارویی و درمانی به مردم این منطقه تاکید نهاد.

همچنین، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران که به چین سفر کرده، روز دوشنبه در ملاقات با وزیر خارجه این کشور از وی خواست تا نماینده ای را برای بررسی اوضاع غزه به این منطقه اعزام کند.

برخی دیگر از سایر مقامات، شخصیت ها و نهادهای جمهوری اسلامی هم در اظهار نظر نسبت به اوضاع کنونی در غزه، حملات اسرائیل را به شدت محکوم کرده و سیاست های برخی کشورهای عربی و اسلامی نسبت به بحران اخیر را مورد انتقاد قرار داده اند.

از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، بعضی از این کشورها را به معامله با اسرائیل متهم کرده و گفته است که این کشورها "خفت خریده اند و شرف و آزادگی خود را در معرض خطر قرار داده اند."

آقای خاتمی قدرت های جهانی و مجامع بین المللی را به حمایت از اسرائیل متهم کرد و گفت که "بارزترین بروز بد اخلاقی در دنیایی امروز وجود سیستم هایی است که ستم را مورد حمایت و مظلوم را مورد فشار قرار می دهند."

همزمان، سایت اینترنتی جامعه روحانیت مبارز در آنچه که "لبیک به حکم" آیت خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، خوانده شده، طوماری را انتشار داده و از امضا کنندگان برای ابراز آمادگی رزمی، مالی و تبلیغی برای جنگ با اسرائیل دعوت به عمل آورده است.

آیت الله خامنه ای در پیامی که روز یکشنبه به مناسبت حملات اسرائیل به غزه صادر کرد، ضمن اعلام روز دوشنبه به عنوان روز عزای عمومی، دولت جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا را به همدستی و دولت های اروپایی را به بی تفاوتی و یا همراهی با اقدامات اسرائیل متهم کرد و از مسلمانان خواست تا به هر نحو ممکن از مردم فلسطین دفاع کنند و گفت "هرکس در این دفاع مشروع و مقدس کشته شود، شهید است."

مطالب مرتبط