انتقاد احمدی نژاد از مجلس در دیدار با نمایندگان روحانی

Image caption دیدار آقای احمدی نژاد و نمایندگان روحانی مجلس به میزبانی رئیس جمهوری برگزار شد

در حالی که قرار است وزیر جهاد کشاورزی ایران یکشنبه پانزدهم دی در مجلس شورای اسلامی استیضاح شود، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران با نمایندگان روحانی مجلس هشتم دیدار کرده است.

به گفته محمد رضا میر تاج الدینی، از نمایندگان حاضر در این جلسه که عضو هیات رئیسه مجلس نیز هست، گفت که "دغدغه آقای احمدی نژاد" در این جلسه "تعداد زیاد سئوال و استیضاح وزیران" بوده است.

آقای میر تاج الدینی به خبرگزاری مهر گفت که رئیس جمهوری ایران تعداد زیاد سئوال و استیضاح را باعث کاهش بازده دولت عنوان کرده و گفته که اعضای کابینه وقت زیادی را صرف پاسخ به سئوالات و حضور در جلسات می کنند و این در مجموع وقت دولت را می گیرد.

آقای احمدی نژاد همچنین در این جلسه درباره ضرورت تصویب لایحه پرداخت نقدی یارانه ها صحبت و از آن دفاع کرده است.

قرار است این لایحه سه شنبه دهم دی ماه به مجلس ارایه شود.

دیدار آقای احمدی نژاد و نمایندگان روحانی مجلس، شامگاه یکشنبه هشتم دی در تهران برگزار شد و به گفته آقای میرتاج الدینی سه ساعت به طول به انجامید.

این دیدار در شرایطی انجام شده که روابط مجلس و دولت ایران طی ماه های گذشته رو به سردی گذاشته است.

Image caption آخرین جلسه مشترک دولت و مجلس که آبان امسال برگزار شد، با انتقاد رئیس مجلس از دولت همراه شد

برخی از نمایندگان با نفوذ نمایندگان مجلس هشتم از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس، از لایحه پرداخت نقدی یارانه که دولت آن را "تحول اقتصادی" در این کشور می خواند انتقاد کرده و اجرای آن را باعث افزایش توروم فزاینده در ایران توصیف کرده اند.

آقای لاریجانی همچنین دولت را به نقض قانون بودجه سال ۱۳۸۷ متهم کرده و گفته قانون مصوب مجلس از سوی دولت نادیده گرفته می شود.

موضوع استیضاح وزیران کابینه نیز از دیگر موارد اختلاف مجلس و دولت است. تاکنون وزیر کشور کابینه آقای احمدی نژاد توسط مجلس برکنار شده و وزیر جهاد کشاورزی دولت نیز قرار است به زودی استیضاح شود.

سه طرح دیگر برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش، وزیر ارتباطات و فن آوری و استیضاح وزیر بهداشت نیز به هیات رئیسه مجلس ارائه شده و در انتظار اعلام وصول است.

تلاش برای گرم شدن روابط مجلس و دولت

در شرایطی که روابط مجلس و دولت ایران رو به سردی گذاشته است، علی لاریجانی رئیس مجلس هشتم تاکنون اقداماتی برای کاهش تنش در روابط قوه مجریه و مقننه انجام داده است.

آقای لاریجانی تاکنون جلوی اعلام وصول ۳ طرح استیضاح وزیران کابینه را گرفته و گفته "نظر مجلس این است که استیضاح تبدیل به چماقی برای تزلزل در ارکان کشور نشود. قصد ما این است که از این اهرم در آخرین مراحل و جایی که دیگر راهی نباشد، استفاده شود."

برخی از نمایندگان مجلس به این اقدام آقای لاریجانی اعتراض کرده اند و بعضی از حقوقدانان ایرانی می گویند که این اقدام خلاف اصل ۸۹ قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس است.

Image caption وزیر جهادکشاورزی ایران به زودی استیضاح می شود

اما با این همه آقای احمدی نژاد به همایش ۳۰ سال قانونگذاری که اکثر نمایندگان هشت دوره مجلس و مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی به دعوت آقای لاریجانی در آن حاضر بودند، نرفت.

رئیس جمهوری پیش از آن هم در اعتراض به استیضاح علی کردان وزیر سابق کشور، در جلسه استیضاح او شرکت نکرد.

اما در این شرایط که وزیر جهاد کشاورزی نیز در آستانه استیضاح است، برکناری او طبق قانون اساسی ایران می تواند کل کابینه آقای احمدی نژاد را نیازمند رای اعتماد مجدد مجلس کند.

آقای لاریجانی پیش از این گفته بود چون دو تغییر پیشین مربوط به یک وزارتخانه (وزارت کشور) بوده، هنوز یک وزیر دیگر می تواند تغییر کند بدون اینکه کل کابینه نیازمند گرفتن رای اعتماد باشد.

این اقدام آقای لاریجانی می تواند اطمینانی برای آقای احمدی نژاد باشد که وزیران کابینه او را از خطر احتمال نگرفتن رای اعتماد مجدد آن هم در ماه های پایانی عمر چهار ساله دولت، دور نگاه داشته شده اند.

اما برخی از حقوقدانان نظری مخالف آقای لاریجانی دارند و می گویند که قانون صراحت دارد که با تغییر ۱۰ وزیر کابینه دولت آقای احمدی نژاد، در صورتی که هر یک از وزیران کابینه او تغییر کند، کل ۲۱ وزیر کابینه دولت نهم باید دوباره از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

مطابق قوانین ایران در صورتی که اختلاف نظری درباره تفسیر قانون اساسی بین ارکان جمهوری اسلامی وجود داشته باشد، تفسیر شورای نگهبان ملاک قرار خواهد گرفت.

با این حال شورای نگهبان اعلام کرده است که تاکنون درخواستی درباره تفسیر اصل ۱۳۶ قانون اساسی به این شورا ارائه نشده و در صورت رسیدن چنین درخواستی دیدگاه خود را اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط