قوه قضاييه بازداشت حسين درخشان را تاييد کرد

عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی ايران با تاييد بازداشت حسين درخشان، وبلاگ نويس ايرانی گفت که آقای درخشان در اختيار دادگاه انقلاب است و پرونده وی در مرحله تحقيقات مقدماتی است.

وی روز سه شنبه، 10 دی ماه، در يک نشست مطبوعاتی گفت: حسين درخشان در بازداشت به سر می برد و از جمله اتهامات وی مسايل و مواردی است که در رابطه با ائمه اطهار مطرح شده بود.

آقای جمشيدی توضيح بيشتری در باره اين پرونده نداده است.

پيشتر شيرين عبادی، حقوقدان و برنده جايزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ ميلادی، در واکنش به برخی اخبار منتشر شده در باره بازداشت حسين درخشان، وبلاگ نويس، خواستار آزادی وی شده بود.

خانم عبادی، روز دوشنبه ۱۵ دسامبر در يک کنفرانس خبری در لندن گفت که تنها بر اساس گزارش برخی رسانه ها، از بازداشت حسين درخشان آگاه شده است.

شيرين عبادی افزود اطلاعات زيادی در مورد بازداشت اين وبلاگ نويس ندارد و تنها می تواند بگويد که بسيار اميدوار است که وی هر چه زودتر آزاد شود چرا که زندان جای روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان نيست.

برخی از دوستان حسين درخشان در کانادا در روزهای اخير از بازداشت وی خبر داده بودند و به نقل از خانواده آقای درخشان گفته بودند که وی روز يازدهم آبان ماه بازداشت شده و از يازدهم آذرماه هيچ تماس تلفنی با خانواده خود نداشته است.

آقای درخشان که تقريبا هر روز در وبلاگ خود مطلبی منتشر می کرد، از يازدهم آبان ماه به اين سو، مطلب تازه ای در وبلاگ خود منتشر نکرده است.

وی حدود ده سال پيش به ويژه به دليل تهيه يک راهنمای راه اندازی وبلاگ به زبان فارسی و نقشی که در گسترش وبلاگ های فارسی زبان ايفا کرد، در ميان وبلاگ نويسان ايرانی به چهره ای شناخته شده بدل شد.

Image caption حسین درخشان

نوشته های او در وبلاگش در باره مسايل و چهره های سياسی و اجتماعی، موضوع بحث هايی جنجالی در بين شماری از وبلاگ های ايرانی بوده است.

حسين درخشان، که تابعيت کانادايی نيز دارد، اواخر مهرماه به ايران بازگشت. او که دو سال پيش به اسرائيل سفر کرده بود، در وبلاگ خود از احتمال بازداشتش در صورت بازگشت به ايران سخن گفته بود..

جمهوری اسلامی ايران اسرائيل را به رسميت نمی شناسد و سفر به اين کشور را برای شهروندان ايرانی ممنوع کرده است.

آقای درخشان در سال های گذشته در وبلاگ خود به موضوعات مختلفی می پرداخت و در حوزه مسايل سياسی ايران با دفاع از اصلاح طلبان، از رهبر جمهوری اسلامی و جناح محافظه کار انتقاد می کرد.

با وجود اين، حسين درخشان در ماه های گذشته با تغيير مواضع خود به شدت از سياست های جمهوری اسلامی و چهره های شاخص جناح محافظه کار از جمله محمود احمدی نژاد و علی لاريجانی دفاع کرد.

اين وبلاگ نويس، پيش از اين بازداشت رامين جهانبگلو، پژوهشگر و نويسنده کانادايی- ايرانی، و نيز بازداشت شمار ديگری از روشنفکران و فعالان سياسی و اجتماعی از سوی جمهوری اسلامی را اقدامی مشروع خوانده و از آن دفاع کرده بود.

آقای درخشان در وبلاگ خود همچنين به تندی از اصلاح طلبان، مدافعان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان و دانشجويان انتقاد کرده و آنان را به داشتن ارتباط با آمريکا و غرب و اقدام عليه جمهوری اسلامی متهم ساخته است.

در سال های گذشته، مقام های قضايی و امنيتی ايران شماری از وبلاگ نويسان را به اتهام اقدام عليه امنيت ملی، نشر اکاذيب و تشويش اذهان عمومی بازداشت کرده اند.

با وجود آنکه بسياری از سايت های اينترنتی در ايران مسدود شده اند و دسترسی به اينترنت پرسرعت در اين کشور با محدوديت روبه رو است، فعاليت نزديک به ۶۰ هزار وبلاگ، جايگاه ويژه ای به وبلاگ نويسی ايرانيان در جهان بخشيده است.