تورهای آمريکا آزاد، تبليغ در نشريات ممنوع

Image caption آژانس های مسافرتی برای تبلیغات و یا حتی برنامه ریزی سفر مسافران دچار مشکل شده اند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعلام کرده است که تبلیغ تورهای گردشگری آمریکا در نشریات ایران نباید درج شود.

علی رضا کریمی، مدیر تبلیغات و اطلاع رسانی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت:" چاپ آگهی تبلیغ برای سفرهای توریستی به آمریکا در نشریات کشور، درست و منطقی نیست."

در آگهی تبلیغاتی یک شرکت مسافرتی که شنبه گذشته 27 دسامبر در روزنامه همشهری به چاپ رسید، نوشته شده بود علاقه مندان سفر به آمریکا می توانند با 17 هزار دلار به مدت 22 روز به این کشور سفر کرده و از شهرهای نیویورک، لاس وگاس، سن فرانسیسکو و هونالولو دیدن کنند.

این آگهی بلافاصله با واکنش مقامات مواجه شد و علیرضا کریمی اعلام کرد:" در شرایطی که ایران با آمریکا به عنوان یکی از دول زورگو و استکباری دچارمشکل است، چاپ آگهی تبلیغ برای سفرهای گردشگری به این کشور منطقی به نظر نمی رسد."

نگین شیرآقایی خبرنگار حوزه گردشگری و میراث فرهنگی، در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی، در باره عکس العمل دولت نسبت به حذف تبلیغات برای سفر به آمریکا گفت:" نظر وزارت ارشاد فقط این است که برای تورهای گردشگری آمریکا تبلیغ نشود. اما در باره برگزاری تور حرفی زده نشده و مانعی برای برگزاری تور وجود ندارد."

با توجه به عدم وجود سفارتخانه آمریکا در ایران شرایط اخذ ویزا برای شهروندان ایرانی به راحتی امکان پذیر نیست.

کیوان بیانی مدیر یکی از آژانس های مسافرتی در ایران در این رابطه می گوید:" در طی دو سال اخیر یکی از آژانس های تهران این کار را کرده است. نهایتش این بوده که با یکی از سفارت های آمریکا در دوبی و یا در ترکیه معمولا صحبت و هماهنگ می کنند و وقت سفارت را برایشان می گیرند و پاسپورت را برایشان می فرستند آنجا و با توجه به اینکه اگر توریست ویزای شینگن داشته باشد، احتمال زیادی برای گرفتن ویزای آمریکا برای توریست وجود دارد."

این اولین بار نیست که آژانس های مسافرتی برای تبلیغات و یا حتی برنامه ریزی سفر مسافران دچار مشکل شده اند.

در سال های گذشته نیز مقامات ایرانی خواستار لغو پروازهای ایران به آنتالیا شهری ساحلی در ترکیه شدند که در سال های اخیر مقصد بسیاری از گردشگران ایرانی شده است.

چند سال پیش وزارت راه و ترابری طی دستورالعملی به سازمان هواپیمایی ایران به تورهای مسافرتی جزایر ترکیه اشاره کرد و خواستار متوقف شدن پروازهای شرکت های هواپیمایی داخلی به آنتالیا، بدروم و مرمره شد. با توجه به شرایط موجود شرکت های مسافرتی چطور می توانند توجه مسافران و علاقه مندان را به خود جلب کنند؟

کیوان بیانی معتقد است اين کار، چندان دشوار نيست. اومی گويد:"همین الان دو سه آگهی چاپ شده که موثر است. چون فکر می کنم همان یک آگهی را هم کسانی که علاقه مند سفر به آمریکا هستند، دیده اند. علاقه مندان به این تورها به دلیل گرانی هزینه های آن افراد خاصی هستند. تا جایی که به خاطر دارم رقمی بیش از ده میلیون تومان است. به طور مثال مسافری که کشور امارات، یا ترکیه و یا مالزی را به عنوان مقصد در نظر می گیرد نمی تواند به آمریکا برود."

از سوی دیگر چندی پیش مسئولان گردشگری خواهان حذف نام دبی از تبلیغات آژانس های مسافرتی شدند و به همین دلیل شرکت های توریستی از نام سواحل خلیج فارس به جای دبی استفاده می کنند.

نگین شیر آقایی وضعیت تبلیغات آژانس های مسافرتی را سخت ارزیابی نمی کند و می گوید:" واقعیت این است که در باره دبی هم که این اتفاق افتاد، آژانس ها تبلیغات خودشان را انجام دادند. یعنی هنوز هر صفحه روزنامه همشهری را که ورق بزنید پر از تبلیغ برای سفر به سواحل خلیج فارس است. فقط اسمش عوض شده، اسمش دیگر دبی نیست، یا مثلا در باره آنتالیا هنوز هم تورهای آنتالیا برگزار می شود فقط به صورت کانکشن است یعنی دو مقصد را یک تور برگزار می کند؛ فقط آنتالیا نیست."

وی می گويد:" در حقیقت همه این موانعی که برای برگزاری تورها ایجاد می شود باعث نمی شود که توری برگزار نشود، فقط باعث می شود که نحوه برگزاری و یا اسم تور تغییر کند."

تا کنون هیچ آيين نامه مدونی در خصوص درج و انتشار آگهي هاي تبليغاتي در نشريات منتشر نشده است.

مدير کل تبليغات و اطلاع رساني معاونت مطبوعاتي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در این باره گفت:" اين آيين نامه بر اساس پيش نويس هاي پيشنهادي و براساس نظر جمعی مديران مسئول نشريات کشور، تهيه و تدوين خواهد شد و اميدواريم تا اسفند ماه اين دستورالعمل تدوين و در قالب منشوري براي ساماندهي درج و انتشار آگهي هاي تبليغاتي در نشريات مصوب شود.