محدودیت تازه برای سفر علمی دانشگاهیان ایران و آمریکا

Image caption در سال های اخیر محدودیت های دانشگاهیان در ایران افزایش یافته است

وزارت امور خارجه ایران با صدور بخشنامه ای، استادان دانشگاه های این کشور را موظف کرده است تا از این پس هرگونه سفر علمی خود به آمریکا و همچنین سفر استادان دانشگاه های آمریکایی به ایران رابه اطلاع این وزارتخانه برساند.

بخشنامه وزارت امورخارجه ایران در برگيرنده سفرهای مطالعاتی، ورزشی، آموزشی و فرهنگی سازمان های غیردولتی و انجمن های خیریه دانشگاهی و علمی از آمریکا به ایران و بالعکس است و بر اساس آن، مجوز هرگونه سفری، بايد از قبل از سوی این وزاتخانه صادر شود.

بر اساس این بخشنامه از این پس چنانچه روادید جمهوری اسلامی ایران برای سفر اتباع و نهادهای آمریکایی به ایران خارج از رویه اعلام شده باشد و بدون اطلاع و مجوز انجام شود، در مبادی ورودی ایران از ورود اتباع آمریکا جلوگیری می شود و مسئولیت این موضوع به عهده فرد یا مقام دعوت کننده ایرانی خواهد بود. وزارت امور خارجه ایران، از چندی پیش اقدام به تشکیل کمیته ای موسوم به "کمیته مبادلات مردمی با آمریکا" کرده و از استادان دانشگاه های ایران خواسته که با این کمیته همکاری کنند.

صادق زیبا کلام، از استادان دانشگاه تهران در باره این بخشنامه به بخش فارسی بی بی سی گفت که این بخشنامه استقلال دانشگاه و استاد را پایمال می کند.

آقای زیبا کلام، از وزارت علوم ایران و مسئولان دانشگاه های این کشور انتقاد کرد و گفت این دو زمینه نقض استقلال دانشگاه ها را در سه سال اخیر فراهم کرده اند تا جایی که نهادهای بی ارتباط از جمله وزارت امور خارجه برای دانشگاه ها و استادان تکلیف تعیین می کنند.

وزارت امور خارجه ایران در شرایطی محدودیت های تازه برای سفر علمی استادان دانشگاه های ایران و آمریکا اعمال کرده که به تازگی روسای هفت دانشگاه آمریکا به دعوت دانشگاه صنعتی شریف، سفری پنج روزه به ایران داشتند.

این گروه ۱۲ نفره روز یکشنبه ۲۶ آبان با محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم ایران، دیدار کردند.

یکی از انگیزه های اين سفر، گسترش تعامل بین دانشمندان ایران و آمریکا فارغ از "مشکلاتی" که دولتمردان ایجاد می کنند، عنوان شده بود.

ایران و آمریکا، نزدیک به سی سال است که روابط سیاسی خود را قطع کرده اند و این موضوع بر تبادلات علمی و فرهنگی ایران و آمریکا تاثیرات منفی گذاشته است.

دولت های پیشین ایران از جمله دولت محمد خاتمی در صدد برقراری روابط فرهنگی و علمی با آمریکا بود و از ایجاد پل ارتباطی میان محققین دو کشور استقبال کرد.

دولت وقت آمریکا هم از این ایده استقبال کرد و در دوره ای نزدیک به چهار سال، مراودات علمی استادان دانشگاه های ایران و آمریکا افزایش چشمگیری داشت. پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، گرچه رئیس جمهوری ایران تلاش کرد تا ارتباط میان دانشگاهیان ایران و آمریکا افزایش یابد اما همزمان با فشار های بین المللی به ایران، این ارتباطات هم کاهشی چشمگیر یافته و در عمل با موانع متعددی رو به رو شده است.

مطالب مرتبط