اعتراض ها به یورش به دفتر شیرین عبادی در تهران

شیرین عبادی در کانون مدفعان حقوق بشر
Image caption دفتر کانون مدافعان حقوق بشر به ریاست خانم عبادی چند هفته پیش بسته شده بود

سازمان دیده بان حقوق بشر در نیویورک تایید کرده است که مقام های ایرانی روز دوشنبه با یورش به دفتر کار شیرین عبادی در تهران اسناد و کامپیوترهای این دفتر را ضبط کرده اند.

این درحالی است که مقام های جمهوری اسلامی کمتر از 10 روز پیش دفتر کانون مدافعان حقوق بشر تحت ریاست خانم عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، را پلمب کرده بودند.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای گفت که مقام هایی که به دفتر خانم عبادی رفته اند خود را به عنوان بازرسان مالیاتی معرفی کرده اند.

کنت رات، مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر ، در بیانیه ای نوشت: "ما شدیدا نگران امنیت و توانایی خانم عبادی در انجام کارهای بسیار مهمش در زمینه حقوق بشر هستیم."

خبر یورش مقام ها به دفتر خانم عبادی را پیشتر روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده بود.

خانم عبادی در مصاحبه ای با این روزنامه گفته بود که مقام ها دوشنبه بعد از ظهر وارد دفتر کار او شدند و ادعا کردند که برای ضبط کامپیوترها و اسناد او جهت تحقیق درباره فرار از مالیات حکم دارند. وی گفت که مقام های مالیاتی هفته گذشته نیز برای مطالعه اسناد مالیاتی او به دفتر او مراجعه کرده بودند.

خانم عبادی به نیویورک تایمز گفت که او ابتدا در برابر تحویل دادن فایل های موکلان خود - که گفت حاوی اطلاعات محرمانه است - مقاومت کرده بود اما پس از مخمصه ای پنج ساعته مجبور به تحویل دادن آنها شد.

او گفت: "در موقعیتی نیستم که بگویم علت مراجعه آنها به دفترم چه بوده است، اما می دانم که مردانی که آمدند می دانستند که در ارتباط با مسائل مالیاتی اینجا نیامده بودند."

او در گفتگو با نیویورک تایمز افزود: "علت دیگری هم وجود داشت. دولت با گزارش هایی که کانون (مدافعان حقوق بشر) منتشر می کند مشکل دارد."

یورش به دفتر خانم عبادی با اعتراض آمریکا و کانادا نیز مواجه شده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه یورش به دفتر خانم عبادی را شدیدا محکوم کرد.

گوردون دوگوئید گفت: "این هم نمونه دیگری از خودداری دولت ایران از پیروی از استانداردهای بین المللی است. ما دولت ایران را ترغیب می کنیم به فعالان حقوق بشر و سازمان های جامعه مدنی اجازه دهد فارغ از سرکوب فعالیت کنند."

دولت کانادا نیز از ایران خواست به آنچه "ظاهرا عملیاتی برای هدف قرار دادن"مدافعان حقوق بشر است پایان است.

لارنس کنن، رئیس امور دیپلماتیک دولت کانادا در بیانیه ای گفت: "کانادا به طور جدی نگران یورش (دوشنبه) و ضبط فایل ها و کامپیوترها از دفتر خصوصی شیرین عبادی، برنده صلح نوبل، است."

او افزود: "به نظر می رسد این یورش بخشی از تلاش برای ممانعت از فعالیت های مهم خانم عبادی و سایر مدافعان حقوق بشر در ایران باشد."

خانم عبادی بارها از کارنامه حقوق بشر دولت ایران انتقاد کرده و از جمله به آنچه شمار فزاینده زندانیان سیاسی در این کشور می داند و بالاترین نرخ سرانه اعدام در جهان طی سال گذشته در ایران اشاره کرده است.

دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد کرده و کشورهای غربی را به تزویر و اعمال استاندارد دوگانه متهم می کند.

خانم عبادی که در سال 2003 به پاس تلاش هایش در جهت پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر برنده جایزه صلح نوبل شد، در چند مورد از سوی افراد ناشناس در ارتباط با فعالیت هایش تهدید به مرگ شده است.

مطالب مرتبط