واکنش های بين المللی به حمله به دفتر کار شيرين عبادی

Image caption شیرین عبادی حقوق دان ایرانی در حال ترک دفتر مکرز دفاع از حقوق بشر بعد از بستن آن توسط پلیس

حمله به دفتر کار خصوصی شيرين عبادی، حقوقدان ايرانی و برنده جايزه صلح نوبل سال 2003 ميلادی، با واکنش منفی آمريکا، فرانسه و کانادا و نيز اعتراض سازمان های مدافع حقوق بشر رو به رو شده است.

کسانی که از آنها به عنوان مقام های ایرانی ياد شده، روز دوشنبه به دفتر کار خصوصی شیرین عبادی یورش بردند و کامپيوتر و اسناد اين دفتر را ضبط کردند.

در اوایل این ماه نیز همین نیروها دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را پلمب کرده بودند. هرچند مقام های قضايی ایران گفته اند که دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، به دلیل نداشتن مجوز فعالیت از وزارت کشور به طور موقت پلمپ شده است.

گوردون ديوگید، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که این حمله نمونه دیگری از بی اعتنایی ایران به قواعد بین المللی است.

او گفت: "این حمله نمونه دیگری از خودداری دولت ایران از پیروی از استانداردهای بین المللی است و ما دولت ایران را ترغیب می کنیم به فعالان حقوق بشر و سازمان های جامعه مدنی اجازه دهد فارغ از سرکوب، فعالیت کنند."

فرانسه نيز روز چهارشنبه، 31 دسامبر، با احضار سفير ايران در اين کشور، به نمايندگی از سوی اتحاديه اروپا به برخوردهای صورت گرفته با شيرين عبادی، حقوقدان ايرانی و برنده جايزه صلح نوبل اعتراض کرد.

یکی از مقام های وزارت امورخارجه فرانسه گفت که سفیر ایران از سوی ریيس دوره ای اتحادیه اروپا احضار شد و به او گفته شد که این اتحادیه برخورد با خانم عبادی و همکاران وی را غیرقابل قبول ارزیابی می کند.

فرانسه تا نیمه شب چهارشنبه، 31 دسامبر، ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد.

دولت کانادا نیز گفته است که این اقدام، تلاش ایران برای جلوگیری از فعالیت خانم عبادی و دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران است.

دولت این کشور از ایران خواست به آنچه "ظاهرا عملیاتی برای هدف قرار دادن مدافعان حقوق بشر است"، پایان دهد.

لارنس کنن، رئیس امور دیپلماتیک دولت کانادا گفت: "کانادا به طور جدی نگران حمله روز دوشنبه و ضبط فایل ها و کامپیوترها از دفتر خصوصی شیرین عبادی، برنده صلح نوبل، است."

او افزود: "به نظر می رسد این حمله بخشی از تلاش برای ممانعت از فعالیت های مهم خانم عبادی و دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران باشد."

سازمان دیده بان حقوق بشر هم اعلام کرد که در پی حمله روز دوشنبه به دفتر شخصی خانم عبادی و بردن کامپیوتر و اسناد موجود در آن، به شدت نگران سلامتی خانم عبادی است.

کنت رات، مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر، گفت: "ما شدیدا نگران امنیت و توانایی خانم عبادی در انجام کارهای بسیار مهمش در زمینه حقوق بشر هستیم."

خبر مقام ها به دفتر خانم عبادی را پیشتر روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده بود.

خانم عبادی در مصاحبه ای با این روزنامه گفته بود که مقام ها، دوشنبه بعد از ظهر وارد دفتر کار او شدند و ادعا کردند که برای ضبط کامپیوترها و اسناد او جهت تحقیق در باره فرار از مالیات حکم دارند.

وی گفت که مقام های مالیاتی هفته گذشته نیز برای مطالعه اسناد مالیاتی او به دفتر او مراجعه کرده بودند.

خانم عبادی به نیویورک تایمز گفت که او ابتدا در برابر تحویل دادن فایل های موکلان خود - که گفت حاوی اطلاعات محرمانه است - مقاومت کرده بود اما پس از مخمصه ای پنج ساعته مجبور به تحویل دادن آنها شد.

او گفت: "در موقعیتی نیستم که بگویم علت مراجعه آنها به دفترم چه بوده است، اما می دانم مردانی که آمدند می دانستند در ارتباط با مسائل مالیاتی اینجا نیامده بودند."

او در گفتگو با نیویورک تایمز افزود: "علت دیگری هم وجود داشت. دولت با گزارش هایی که کانون (مدافعان حقوق بشر) منتشر می کند مشکل دارد."

خانم عبادی بارها از کارنامه حقوق بشر دولت ایران انتقاد کرده است، از جمله به آنچه شمار فزاینده زندانیان سیاسی در این کشور می داند و بالاترین نرخ سرانه اعدام در جهان طی سال گذشته در ایران به شمار می رود، اشاره کرده است.

دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد کرده و کشورهای غربی را به تزویر و اعمال استاندارد دوگانه متهم می کند.

خانم عبادی که در سال 2003 به پاس تلاش هایش در جهت پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر برنده جایزه صلح نوبل شد، در چند مورد از سوی افراد ناشناس در ارتباط با فعالیت هایش تهدید به مرگ شده است.

مطالب مرتبط