مجلس ایران واردات شرکتهای حامی اسرائیل را تحریم کرد

مجلس- عکس از خبرگزاری فارس
Image caption مجلس خواستار توقف واردات از شرکتهای حامی اسرائیل شده است

در واکنش به عملیات نظامی اسرائیل در غزه، کلیات طرحی شامل تحریم واردات کالا از شرکت های حامی اسرائیل به تصویب مجلس ایران رسید.

روز چهارشنبه، 31 دسامبر (11 دی)، نمایندگان مجلس به نشانه اعتراض به اقدامات اسرائیل در غزه با اکثریت 193 رای موافق و بدون رای مخالف کلیات طرح دو فوریتی الزام دولت به حمایت همه جانبه از مردم فلسطین را تصویب و بلافاصله بررسی جزئیات آن را آغاز کردند.

این طرح هفت ماده ای با امضای چهل نماینده مجلس در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس مطرح و دو فوریت آن با رای موافق 209 تن از نمایندگان تصویب شد.

در صورت تصویب نهایی این طرح، دولت موظف خواهد شد برای انتقال کمک های بشردوستانه ایران به غزه همه امکانات منطقه ای و بین المللی خود را به کار گیرد و وزارت امور خارجه ملزم می شود به منظور وادار کردن اسرائیل به توقف اقدامات علیه غزه، از ارتباطات بین المللی خود از جمله با سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان کشورهای جنبش عدم تعهد بهره برداری کند.

طرح نمایندگان مجلس همچنین خواستار پیگیری موضوع محاکمه مقامات اسرائیل در دادگاه کیفری بین المللی به اتهام جنایت علیه بشریت و نسل کشی است.

از جمله مواد دیگر این طرح، الزام دولت به تجدید نظر در روابط اقتصادی و سیاسی با "کشورهای حامی اسرائیل" و همچنین به کار گیری تمهیدات لازم برای جلوگیری از واردات کالا و انعقاد قرارداد با شرکت هایی است که سهامداران اصلی آنها "بنگاه های صهیونیستی" هستند.

با تصویب این طرح، وزارت امور خارجه ملزم می شود هر دو هفته یکبار گزارشی از نحوه اجرای این قانون را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه دهد.

در این طرح آمده است که مجلس در اجرای مفاد پیام آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، خود را موظف به پشتیبانی از دولت و نشان دادن یکپارچگی و جدیت نظام برای حمایت از مردم فلسطین می داند.

آیت الله خامنه ای روز یکشنبه در پیامی در مورد وقایع اخیر خاورمیانه، از مسلمانان جهان دعوت کرد تا از مردم غزه حمایت کنند و گفت که کسانی که در این راه کشته شوند، شهید محسوب خواهند شد.

آمادگی اعزام به غزه

با انتشار پیام آیت الله خامنه ای، گروه های و نهادهای مختلف جمهوری اسلامی ضمن ابراز حمایت از مردم غزه، برای کمک به آنان از جمله عزیمت به این بخش از سرزمین های فلسطینی اعلام آمادگی کرده اند.

Image caption دانشجویان باحمایت از مردم غزه خواستار اعزام به این منطقه شده اند

از جمله، خبرگزاری فارس از تحصن گروهی از داوطلبان اعزام به غزه در فرودگاه مهرآباد تهران خبر داده و به نقل از سخنگوی شورای تحصن کنندگان گزارش کرده که قرار است تعدادی از نمایندگان مجلس به این تحصن بپیوندند.

به گزارش فارس، تحصن داوطلبان اعزام به غزه از روز گذشته آغاز شده و به گفته سخنگوی متحصنین، از نمایندگان مجلس برای حضور در این تحصن دعوت به عمل آمده است.

روز سه شنبه، محمود احمدی بی غش، عضو شورای مرکزی جمعیت دفاع از مردم فلسطین، به خبرگزاری های ایرانی گفت که تمام نمایندگان مجلس برای سفر به غزه و ابراز همدردی با مردم این منطقه ثبت نام کرده اند و اسامی آنان در اختیار مقامات لبنانی قرار گرفته تا در صورت فراهم شدن زمینه اعزام داوطلبان به غزه، برای حرکت این گروه اقدام شود.

همچنین، خبرگزاری فارس در گزارشی در روز چهارشنبه، از ارسال نامه تعدادی از اتحادیه های دانشجویی به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، حاوی درخواست های این گروه از جمله فراهم کردن امکان اعزام دانشجویان داوطلب به غزه خبر داده است.

روز سه شنبه، اعلام شد که بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان، انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، جنبش عدالتخواه دانشجویی و دفتر تحکیم وحدت با راه اندازی یک سایت اینترنتی با عنوان "گروه دانشجویان شهادت طلب استشهادی" از علاقمندان به نبرد با اسرائیل و کمک به اهالی غزه دعوت به عمل آورده اند.

این گروه های دانشجویی در صدر تقاضاهای خود از آقای احمدی نژاد، ضمن محکوم کردن سیاست برخی رهبران کشورهای عرب به دلیل آنچه که موافقت با اسرائیل خوانده شده، از دولت خواسته اند تا مقدمات تعطیل دفتر حفاظت از منافع مصر در تهران و همچنین بستن سفارت اردن و اخراج سفیر آن کشور از ایران را مهیا کند و سفیران جمهوری اسلامی را "از تمامی کشورهای سازشکار عربی که در کنفرانس ادیان حضور داشتند" فرا خواند.

منظور از کنفرانس ادیان اجلاس دو روزه ای است که در ماه نوامبر سال جاری به ابتکار پادشاه عربستان سعودی و با حضور شماری از مقامات و شخصیت های کشورهای مختلف، از جمله رئیس جمهوری اسرائیل، در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد و به بررسی نحوه تماس مسالمت آمیز ادیان و جوامع مختلف با یکدیگر پرداخت.

در نامه این انجمن های دانشجویی به آقای احمدی نژاد آمده است که اگر دولت از برآوردن خواست آنان خودداری کند، "جنبش دانشجویی تا حد توان برای نیل به این مقصود اقدامات لازم را انجام خواهد داد."

این گروه ها نوع اقدام مورد نظر خود را مشخص نکرده اند اما به گزارش خبرگزاری ایرنا، شامگاه سه شنبه گروهی از دانشجویان معترض به سیاست های بریتانیا در خاورمیانه، برای مدتی وارد محوطه سفارت بریتانیا در قلهک شدند و سپس در اعتراض به سیاست دولت مصر در مورد غزه و خودداری از بازگشایی گذرگاه مرزی رفح، در برابر دفتر حفاظت از منافع مصر در تهران اجتماع کردند.

در روزهای اخیر، مقامات جمهوری اسلامی گفته اند که مقادیری کمک های بشردوستانه را برای توزیع در میان مردم غزه به مصر ارسال کرده اند و آمادگی خود را برای انتقال زخمی های حملات اسرائیل به غزه به بیمارستان های ایران اعلام داشته اند.

روز گذشته خبرهای متفاوتی در این زمینه انتشار یافت و به گفته برخی منابع در ایران، دولت مصر اجازه انتقال زخمی های فلسطینی به هواپیماهای ایرانی را نداده است.

اسرائیل دولت جمهوری اسلامی را از حامیان گروه های مخالف صلح خاورمیانه می داند و به حمایت مالی و تسلیحاتی از جنبش حماس در غزه متهم می کند.

در خبرهای دیگری در مورد واکنش جمهوری اسلامی به تحولات غزه، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، که به زاهدان سفر کرده در سخنانی در این شهر، ضمن محکوم کردن حملات اسرائیل به غزه، پیش بینی کرد که دولت اسرائیل به زودی سقوط می کند.

همچنین، علی لاریجانی، رئیس مجلس، در تماس هایی با رئیسان پارلمان های چند کشور عربی و اسلامی، از جمله عربستان سعودی، سوریه و لبنان بر حمایت پارلمان های اسلامی از مردم غزه تاکید نهاد و پیشنهاد کرد که کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی با تشکیل جلسه ای اضطراری، به مشورت در این مورد بپردازد.

مطالب مرتبط