ابراز نگرانی از بازجویی استاد آمریکایی در ایران

گلن شوآیتزر، عکس از سایت
Image caption گلن شوآیتزر، پس از بازجویی در تهران، اجازه خروج از ایران گرفت

وزارت امور خارجه آمریکا از بازجويی و "بازداشت" چند ساعته گلن شوآیتزر، از مقام های برجسته علمی این کشور که حدود یک ماه پیش در جریان سفر به ایران اتفاق افتاد، ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزای آسوشیتد پرس، نیکول تامپسون، از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه 30 دسامبر (دهم دی) از دستگیری یک ماه پیش آقای شوآیتزر در ایران خبر داد و اعلام کرد کشورش این رویداد را "بسیار جدی تلقی می کند" و آن را "نمونه دیگری از سرپیچی دولت ایران از رعایت هنجارهای بین‌المللی" می داند.

گلن شوایتزر، مدیر برنامه آسیا- اروپای آکادمی‌ های ملی آمریکا است که پیش از این بارها به ایران سفر کرده بود.

آکادمی های ملی آمریکا با انتشار بیانه ای اعلام کرده است که با دستگیری و بازجویی آقای شوایتزر در ایران، این موسسه تبادل استاد با ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

مطابق این بیانه، آقای شوایتزر حدود یک ماه قبل با گذرنامه معتبر آمریکایی و ویزای رسمی ایران، وارد این کشور شده بود.

در اين بيانيه گفته شده است:"ماموران امنیتی ایران بار اول در حدود سه ساعت آقای شوایتزر را در هتل محل اقامتش در تهران مورد بازجویی قرار دادند و پس از دو روز دوباره به مدت شش ساعت از او بازجویی کردند و بدون ارائه هیچ گونه توضیحی، به او اجازه خروج از ایران دادند."

بیانیه آکادمی های ملی آمریکا اعلام کرده که ماموران اطلاعاتی ایران پیش از این، گلن شوآیتزر را تهدید کرده‌ بودند که به او اجازه خروج از ایران نخواهند داد.

این بیانه می گوید که ماموران ایرانی به مدیر برنامه آسیا - اروپای آکادمی ملی علوم آمریکا گفته‌اند که تبادل دانشمندان ايران و آمريکا، از نظر ايران پذیرفته نیست.

ویلیام اسکین، سخنگوی آکادمی های ملی آمریکا گفته که تا زمانی که مقام های ایرانی امنیت استادان دانشگاه های این کشور را برای سفر به ایران تضمین نکنند، تبادل استاد میان ایران و آمریکا در حالت تعلیق باقی خواهد ماند.

محدودیت تازه برای سفر علمی دانشگاهیان ایران و آمریکا

بازداشت و بازجویی از مدیر برنامه آسیا- اروپای آکادمی‌ های ملی آمریکا در ایران در حالی صورت می گیرد که وزارت امور خارجه ایران اخیرا با صدور بخشنامه ای استادان دانشگاه های این کشور را موظف کرد تا از این پس هرگونه سفر علمی خود به آمریکا و همچنین سفر استادان دانشگاه های آمریکایی به ایران رابه اطلاع این وزارتخانه برساند.

Image caption دانشگاهیان در ایران در سال های اخیر با محدودیت های متعددی در این کشور رو به رو شده اند

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که این سفرها باید یا اطلاع این وزارتخانه و برای انجام آن "مجوز" صادر شود.

بخشنامه وزارت امورخارجه ایران در برگیرنده سفرهای مطالعاتی، ورزشی، آموزشی و فرهنگی سازمان های غیردولتی و انجمن های خیریه دانشگاهی و علمی از آمریکا به ایران و بالعکس است.

بر اساس این بخشنامه، از این پس چنانچه روادید جمهوری اسلامی ایران برای سفر اتباع و نهادهای آمریکایی به ایران خارج از رویه اعلام شده باشد و بدون اطلاع و مجوز انجام شود، در مبادی ورودی ایران از ورود اتباع آمریکا جلوگیری می شود و مسئولیت این موضوع به عهده فرد یا مقام دعوت کننده ایرانی خواهد بود.

بازجويی از آقای شوایتزر در ایران، پیش از انتشار این بخشنامه صورت گرفت.

در سال های اخیر برخی از اتباع آمریکایی - ایرانی که به ایران سفر کرده بودند در این کشور دستگیر شدند و با اتهاماتی همچون "اقدام علیه امنیت ملی" و "تلاش برای راه اندازی انقلاب مخملی" رو به رو شدند.

هاله اسفندیاری، عشا ربانی، علی شاکری، کیان تاجبخش، از جمله اتباع ایرانی - آمریکایی بودند که در سال های اخیر در ایران بازداشت شدند.

رابرت لوینسون، کارمند بازنشسته در بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته پلیس فدرال امریکا نیز دیگر شهروند آمریکایی است که خانواده او ادعا می کنند در ماه مارس سال ۲۰۰۷ برای کسب و کار شخصی وارد جزیره کیش در ایران شد و از چندی بعد تاکنون خبری ار او در دست نیست.

مقام های ایرانی بازداشت این آمریکایی را تکذیب و درباره سرنوشت او اظهار بی اطلاعی می کنند.

در شرایطی که دستگیری برخی از اتباع ایرانی و آمریکایی در سال های اخیر در ایران افزایش یافته است و اخیرا هم وزارت امور خارجه این کشور محدودیت هایی را برای سفر استادان دانشگاه های ایران به آمریکا و بالعکس اعمال کرده، محمود احمدی نژاد در جریان سفرش به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، انجام شد، فعالیت های آکادمیک را در ایران آزادانه توصیف و از استادان دانشگاه های آمریکا برای سفر به ایران دعوت کرد.

به تازگی روسای هفت دانشگاه آمریکا به دعوت دانشگاه صنعتی شریف، سفری پنج روزه به ایران داشتند.

یکی از انگیزه های اين سفر، گسترش تعامل بین دانشمندان ایران و آمریکا فارغ از "مشکلاتی" که دولتمردان ایجاد می کنند، عنوان شده بود.

ایران و آمریکا، نزدیک به سی سال است که روابط سیاسی خود را قطع کرده اند و این موضوع بر تبادلات علمی و فرهنگی ایران و آمریکا تاثیرات منفی گذاشته است.دولت های پیشین ایران از جمله دولت محمد خاتمی در صدد برقراری روابط فرهنگی و علمی با آمریکا بود و از ایجاد پل ارتباطی میان محققین دو کشور استقبال کرد.

دولت وقت آمریکا هم از این ایده استقبال کرد و در دوره ای نزدیک به چهار سال، مراودات علمی استادان دانشگاه های ایران و آمریکا افزایش چشمگیری داشت.

پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، گرچه رئیس جمهوری ایران تلاش کرد تا ارتباط میان دانشگاهیان ایران و آمریکا افزایش یابد اما همزمان با فشار های بین المللی به ایران، این ارتباطات هم کاهشی چشمگیر یافته و در عمل با موانع متعددی رو به رو شده است.

مطالب مرتبط