15:44 گرينويچ - چهارشنبه 31 دسامبر 2008 - 11 دی 1387

روزنامه کارگزاران توقیف شد

کارگزاران

آخرین شماره کارگزارن پیش از توقیف

یک مقام وزارت ارشاد ایران از توقیف روزنامه کارگزاران توسط هیأت نظارت بر مطبوعات این کشور خبر داده است.

محمد پرویزی، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرگزاری دولتی ایران گفته است: "این نشریه در شماره روز گذشته خود (۳۰ دسامبر، ۱۰ دی) با چاپ مطلبی جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی در غزه را تطهیر کرده و مدافعان فلسطینی را گروهی تروریست و اقدام آنها را حرکتی ضد بشری قلمداد کرده است".

روزنامه کارگزاران در صفحه ۲ شماره مورد اشاره خود، بخشی کوچک از اطلاعیه دفتر تحکیم وحدت را تحت عنوان "محکومیت فجایع خونبار غزه" منتشر کرده بود.

در بخشی از این اطلاعیه که در روزنامه کارگزارن نقل شده آمده است: "جنایات امروز اسرائیل در غزه به شدت محکوم است. اما به همان اندازه پناه گرفتن گروه های تروریستی در کودکستان ها و بیمارستان ها جهت حمله به طرف مقابل که موجبات بمباران و مرگ بیشتر کودکان و غیر نظامیان را فراهم آورده نیز محکوم و حرکتی ضد بشری است".

گفتگو با مهران کرمی، سردبیر روزنامه ی کارگزاران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


این در حالی است که مهران کرمی، سردبیر روزنامه کارگزاران در گفتگو با بی بی سی فارسی می گوید: "در چند روز گذشته پوششی گسترده به تحولات غزه داده بودیم و رویکردی انتقادی به تجاوزات اسرائیل داشتیم و آن را به عنوان جنایات ضد بشری و نسل کشی محکوم کرده بودیم".

او گفت در مطلب مورد اعتراض هیأت نظارت بر مطبوعات هم قرار بود اصلاحاتی صورت بگیرد که سهواً در نسخه ای که به چاپخانه فرستاده شد، از قلم افتاد.

این مطلب در ستونی به اسم جامعه مدنی چاپ شده بود که اخبار کوتاه سیاسی را شامل می شد و در آن نامی از جنبش حماس برده نشده بود.

فشارها

با این حال روزنامه کیهان در شماره امروز (۱۱ دی) خود به شدت به چاپ این مطلب در کارگزارن اعتراض کرده و نوشته است: "رزمندگان حماس اساسا از مردم غزه قابل تفکیک نیستند و در عین حال حتی یک گزارش هم از اینکه در کودکستان ها پناه گرفته باشند وجود ندارد".

کیهان تیتر "اینجا رادیو اسرائیل است! صدای ما را از دفتر تحکیم وحدت می شنوید" را برای یادداشت اعتراضی خود انتخاب کرده است.

رسانه های متعلق به اصولگرایان ایران در ماه های اخیر حملات خود را علیه تشکل های دانشجویی غیر همسو با خود افزایش داده اند و "دفتر تحکیم وحدت" (موسوم به طیف علامه) از جمله اهداف این حملات بوده است.

دیدار اعضای تحریریه کارگزاران با هاشمی رفسنجانی

دولت ایران و رسانه های نزدیک به آن از شیوه عملکرد رسانه های منتقد در ایران نیز به شدت ابراز نارضایتی می کنند.

امتیاز روزنامه کارگزاران به حزب کارگزاران سازندگی ایران، از احزاب عمده جناح اصلاح طلب، تعلق دارد و از جمله جدی ترین نشریات منتقد دولت آقای احمدی نژاد به حساب می آید.

سردبیر و اعضای تحریریه این روزنامه یک روز پیش از توقیف آن، با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان ایران ملاقات کرده بودند.

آقای هاشمی رفسنجانی از بانفوذترین منتقدان آقای احمدی نژاد و دولت او در ایران محسوب می شود.

هیأت نظارت بر مطبوعات با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده است که توقیف روزنامه کارگزاران به استناد بند ۵ ماده ۶ قانون مطبوعات انجام شده است که می گوید "تحریص و تشویق افراد و گروه ها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج" از ایران ممنوع است.

به گفته هیأت نظارت بر مطبوعات، پرونده روزنامه کارگزاران برای پیگرد قانونی به دادگاه فرستاده شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.