ابهام در علت آتش سوزی شعبه بنتون در تهران

روزنامه کوریره دلا سرا پرتیراژترین روزنامه ایتالیا در شماره روز چهارشنبه 31 دسامبر خود گزارش داده است که یکی از شعبات فروشگاه زنجیره ای بنتون در تهران به نشانه اعتراض به حملات اسرائیل به غزه در تهران به آتش کشیده شد.

با وجود این منابع رسمی در ایران چنین گزارشی را تایید نکرده اند و هنوز خبری در مورد عمدی بودن این آتش سوزی یا وجود ارتباطی بین آتش سوزی در فروشگاه بنتون و اعتراض به حملات اسرائیل به غزه منتشر نشده است. فروشگاه مرکزی بنتون روز سه شنبه در تهران آتش گرفت.

سرهنگ احمدی، رئيس مركز اطلاع‌رساني پليس تهران بزرگ، درباره اين حادثه گفت:" وقوع یک حادثه آتش‌سوزی در فروشگاه بنتون در تقاطع بلوار دولت و بلوار كاوه رخ داد كه ماموران نيروی انتظامی در محل حادثه حاضر شده و اقدامات لازم را در اين رابطه انجام دادند و بر اساس گزارشی که به ما داده اند آتش سوزی فروشگاه بنتون اتفاقی عادی بوده است."

فدریکو سارتور مدیر روابط عمومی فروشگاه های بنتون در ایتالیا ضمن تایید آتش سوزی شعبه تهران این فروشگاه به بخش فارسی بی بی سی گفت:" هنوز هیچ مدرکی که دلیل آن را توضیح داده باشد نداریم. روزنامه های محلی ایران گفته اند شاید این عملی ضد اسرائیلی از جانب معترضان باشد و بعضی هم معتقدند شاید این یک عمل سمبلیک علیه یک مارک غربی باشد."

Image caption سال گذشته لوچیانو بنتون مدیر فروشگاه های زنجیره ای بنتون با برای افتتاح اولین شعبه رسمی این فروشگاه به ایران سفر کرد

او ضمن تاکید مجدد بر نداشتن اطلاع از علت این آتش سوزی گفت:" تنها چیزی که می توانم بگویم این است که گروه بنتون یک گروه بین المللی است که دغدغه اصلی اش پوشاک است نه سیاست. ما در 120 کشور مختلف در همه دنیا شعبه داریم. اهداف مان را هم در این کشورها روی مسائل اقتصادی شکل داده ایم تا سیاسی."

محمد رهبر خبرنگار مسائل حوزه اجتماعی در ایران نیز در گفت و گو با بی بی سی دلیل آتش سوزی فروشگاه بنتون را مبهم ارزیابی کرد و گفت:" ما در ایران قبل از اینکه با تحلیل خبر مشکل داشته باشیم با خود خبر مشکل داریم. یعنی ما همچنان نمی دانیم فروشگاه بنتون را عمدا آتش زدند یا سهوا. مسئولان آتش نشانی هم اطلاعاتی در این زمینه نمی دهند و پاسخ را به آینده موکول می کنند.آینده ای که به طور یقین در پشت غبار زمان گم خواهد شد."

سال گذشته لوچیانو بنتون مدیر فروشگاه های زنجیره ای بنتون با هماهنگی ابوالفضل زهره وند سفیر وقت ایران در رم برای افتتاح اولین شعبه رسمی این فروشگاه زنجیره به ایران سفر کرد.

سفر مدیر بنتون به ایران با جنجال های زیادی مواجه شد.

رقبای سیاسی محمد باقر قالیباف شهردار تهران در جناح محافظه کارمخالف سفر لوچیانو بنتون به ایران بودند. آنها شهرداری و شورای شهر را مسئول رونق فعالیت های شرکت بنتون درتهران و همچنین گسترش دامنه فعالیت این شرکت به بیرون از تهران از جمله شهر مذهبی مشهد و یزد دانستند.

منتقدان حضور بنتون در ایران این شرکت را شرکتی صهیونیستی می دانستند و مخالف سرمایه گذاری آن در ایران بودند.

مطالب مرتبط