حضور جمعیت بزرگی از عزاداران عاشورا در عراق

مراسم عاشورا
Image caption صدها هزار نفر زائر برای مراسم عاشورا آماده شدند

گروه های بزرگی از زائران شیعه از سراسر منطقه خاورمیانه و نقاط دیگر جهان برای اجرای مراسم عزاداری عاشورا در شهر کربلای عراق گرد آمده اند.

در همین حال مقامات عراقی به خاطر نگرانی های امنیتی حرم امام موسی کاظم در ناحیه کاظمین بغداد را به روی عزاداران زن بسته اند.

بنا به گفته خبرگزاری ها بالغ بر دو میلیون نفر از سراسر عراق و سایر کشورها از جمله ایران، بحرین، عربستان سعودی، کویت، عمان، پاکستان و تانزانیا در مراسم عزارداری برای امام سوم شیعیان در کربلا شرکت کرده اند.

حدود سی هزار نیروی امنیتی نیز برای جلوگیری از حملات احتمالی به زائران در سراسر عراق بسیج شده اند.

روز یکشنبه (4 ژانویه)، سی و پنج نفر از زائران شیعه در یک بمبگذاری انتحاری در نزدیکی یکی از اماکن مقدس شیعیان در بغداد کشته شدند.

گزارشگران ممنوع شدن زنان در مراسم عزاداری در حرم امام موسی کاظم را غیرعادی توصیف کرده اند اما نگرانی های امنیتی باعث شده که مسئولان تصمیم بگیرند به آنها اجازه داده نشود تا پایان مراسم عاشورا وارد حرم امام موسی کاظم در کاظمین شوند. گفته می شود که بمبگذار انتحاری روز یکشنبه زن بوده است.

جانی دایموند، گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید از آنجایی که نیروهای امنیتی عراق مامور زن ندارد، زنان در این کشور مورد بازجویی بدنی قرار نمی گیرند و زنان بمبگذار احتمالی می توانند به راحتی به صفوف آنها نفوذ کنند.

پس از سقوط رژیم صدام حسین در سال 2003 شمار زیادی از زائران شیعه برای مراسم عاشورا به عراق سفر می کنند که در چند سال گذشته هدف حملات متعددی قرار گرفته اند. در اولین مراسم پس از سقوط صدام حسین که در سال 2004 برگزار شد بمبگذاری های همزمان در بغداد و کربلا بیش از 160 نفر کشته بر جای گذاشت. ناظران این حملات را سرآغاز اختلافات و درگیری های فرقه ای در عراق توصیف کرده اند.

مطالب مرتبط