بازداشت منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر

آرم کانون مدافعان حقوق بشر

کانون مدافعان حقوق بشر می گوید که ژینوس سبحانی منشی سابق این کانون صبح روز چهارشنبه بازداشت شده است.

ماموران انتظامی و لباس شخصی، دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را 24 روز قبل پلمب کردند و چند روز بعد پس از محکوم شدن این اقدام از سوی برخی گروه های حقوق بشر و فعالان اجتماعی، گفتند که این گروه مجوز فعالیت نداشته است.

این گروه می گوید دولت هرگز به درخواست آن برای صدور مجوز پاسخ نداده و آن را مسکوت گذاشته است.

به گفته این گروه منزل خانم ژینوس سبحانی صبح زود مورد بازرسی قرار گرفت و برخی از وسائل شخصی وی نیز ضبط شد.

محمد علی دادخواه از اعضای این کانون گفت که خانم سبحانی تنها نقش منشی را در کانون مدافعان حقوق بشر داشته و از سیاستگذاران یا مدیران آن نبوده و بازداشت ایشان "قاعدتا فاقد وجاهت قضایی است."

وی گفت تا جایی که او می داند تاکنون هیچ اتهامی علیه خانم سبحانی مطرح نشده و او از آزادی انتخاب وکیل که لازمه یک رسیدگی عادلانه و منصفانه است تاکنون برخوردار نشده است.

کانون مدافعان حقوق بشر، از جمله تشکل های غیردولتی فعال در حوزه حقوق بشر در ایران است که شماری از حقوقدانان و وکلای مدافعی که در سال های اخیر عمدتا دفاع از پرونده های مطبوعاتی و سیاسی را بر عهده داشته اند، از جمله شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه، محمد شریف و یوسف مولایی آن را تاسیس کرده اند.

این کانون حدود ۷ سال پیش تاسیس شد و به عنوان یکی از معتبر ترین سازمان های ایرانی فعال در زمینه حقوق بشر مورد پذیرش مراکز بین المللی قرار گرفت.

دفاع از زندانيان سياسی ـ عقيدتی، اعلام موضع و نظر نسبت به موارد بارز نقض حقوق بشر و حمايت از خانواده فعالان سياسی زندانی، در چارچوب قوانين ايران از محورهای فعالیت کانون مدافعان حقوق بشر بود.

خانم عبادی اين کانون را تنها تشکل مدنی در ايران توصیف کرده که پيش از آنکه در داخل کشور ثبت شود به عضويت فدراسيون بين المللی جوامع حقوق بشر درآمده و به نوعی ثبت بين المللی شده است.

اما دولت کنونی ایران از به رسمیت شناختن آن سر باز می زد.

دبيرخانه کميسيون ماده ‪ ۱۰‬ قانون فعاليت احزاب و جمعيتها در ايران، حدود دو سال پیش با صدور اطلاعيه ای فعاليت کانون مدافعان حقوق بشر را غير قانونی اعلام کرد.

اين دبيرخانه که نهادی وابسته به وزارت کشور ايران است اعلام کرده بود که مرامنامه و اساسنامه کانون مدافعان حقوق بشر به تأييد کميسيون ماده ‪۱۰‬ نرسيده و بنابر اين، "هرگونه فعاليت اين کانون، غيرقانونی و متخلفان تحت پيگرد قضائی قرار می ‌گيرند."

مطالب مرتبط