وزارت کشور ایران: دو میلیون مهاجر غیرقانونی داریم

طرح بازگرداندان افغانها از ایران
Image caption در طول سالهای اخیر ایران برنامه های متعددی را برای بازگرداندن مهاجران افغان اجرا کرده است

وزارت کشور ایران اعلام کرده که نزدیک به سه میلیون مهاجر خارجی در ایران حضور دارد که دو میلیون نفر آنها غیرقانونی هستند.

تقی قائمی مدیر کل اتباع خارجی وزارت کشور ایران گفته است که در حال حاضر ۹۵۳ هزار تبعه افغان و ۴۳ هزار نفر تبعه عراقی مجاز و دارای کارت اقامت در ایران حضور دارند.

بنابر گزارش وزارت کشور، دو میلیون تبعه غیرقانونی در ایران اقامت دارند که اکثر آنها افغان هستند.

در ماههای اخیر بر تعداد افغان های حاضر در ایران افزوده شده است که به گفته آقای قائمی، دلیل آن بالا رفتن بیکاری در افغانستان است.

در سالهای اخیر ایران برنامه های گسترده ای را برای بازگرداندن افغان های مقیم ایران اجرا کرده است.

به تازگی وزارت کشور ایران اعلام کرده است که در حال حاضر طرحی برای خروج اجباری پناهجویان افغان در دست ندارد.

اواخر ماه دسامبر سال گذشته میلادی محمد کریم خلیلی، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در بازگشت از سفری به ایران اعلام کرد که با مقام های ایرانی توافق شده که مهاجران افغان را در فصل زمستان اخراج نکنند.

دولت افغانستان کوشش می کند دولت ایران را متقاعد کند تا دست از اخراج دسته جمعی و اجباری پناهجویان افغان بردارد.

اخراج مهاجران افغان از ایران در چند سال اخیر در داخل افغانستان به موضوع داغی مبدل شده و اخراج "اجباری و گروهی" مهاجران باعث افزایش فشارها بر دولت این

کشور شده است.

سال گذشته در پی اخراج مهاجران افغان از ایران دو عضو کابینه افغانستان از سوی شورای ملی این کشور استیضاح و رد صلاحیت شدند.

۲۲۲ هزار دانش آموز خارجی

محدودیت های تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان افغان و عراقی بخشی از برنامه هایی است که ایران برای وادار کردن خانواده های افغان برای بازگشت به افغانستان اجرا کرده است.

Image caption گزارشها نشان می دهد که تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان افغان و عراقی در مدارس و دانشگاههای ایران تحصیل می کنند.

با این حال گزارشها نشان می دهد که هنوز تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان اتباع افغان و عراقی در مدارس و دانشگاههای ایران تحصیل می کنند.

به گفته مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور، امسال بیشتر از ۲۲۲ هزار دانش آموز پناهنده در مدارس دولت ثبت نام شده اند که همانند دانش آموزان ایرانی از مزایای و تحصیل رایگان برخوردار هستند.

البته در سالهای اخیر محدودیت هایی در باره تحصیل اتباع خارجی و فرزندان آنها در مدارس ایران وضع شده بود و اتباع خارجی از جمله افغانها و عراقی ها نمی توانستند در مدارس تحصیل کنند.

دولت ایران در مواردی نیز شرایطی را برای ادامه تحصیل فرزندان اتباع افغانی در نظر گرفته بود که بر اساس آن خانواده های افغان با پرداخت مبالغی مجاز به استفاده امکانات مدارس ایران بودند.

بنابر گزارش وزارت کشور، ۲۹۰۰ دانشجوی افغانی و عراقی در مراکز آموزش عالی مشغول تحصیل هستند و در سی سال اخیر نیز ۱۵ هزار نفر از اتباع خارجی از دانشگاههای ایران فارغ التحصیل شده اند.

این گزارش در حالی منتشر شده است که اداره کل اتباع خارجی وزارت کشور ایران در سال جاری ثبت نام و شرکت اتباع افغان و عراقی را در آزمون سراسری پذیرش دانشجو ممنوع کرد.

پیش از این اتباع افغان و عراقی با دارا بودن شرایطی می توانستند در کنکور سراسری پذیرش دانشجو شرکت کنند اما امسال جلوی شرکت اتباع خارجی در کنکور گرفته شد.

گفته می شود هدف وزارت کشور ایران از ممنوع کردن ثبت نام و شرکت اتباع افغان و عراقی در آزمون سراسری دانشگاههای دولتی، ادامه طرحی است که این وزارتخانه برای بازگرداندن اتباع خارجی دنبال می کند.

در طول سالهای اخیر ایران محدودیت هایی را بر اقامت، کار و تحصیل مهاجران افغان وضع کرده تا در چارچوب آنچه طرح بازگشت "داوطلبانه خوانده شده، آنها را مجبور به بازگشت به کشورشان کند.

اما گزارشها نشان می دهد که این برنامه ها موفقیت آمیز نبوده است و تعداد زیادی از کسانی که طبق برنامه دولت به افغانستان فرستاده شده بودند، دوباره بازگشته اند.

مطالب مرتبط