مجازات کارفرمایان ایرانی برای استفاده از کارگران افغان

کارگر افغان
Image caption کارفرمایان ایرانی با وجود تشدید مجازات های مالی، همچنان از کارگران افغان سختکوش و ارزان قیمت استفاده می کنند

وزارت کار ایران به کارفرمایان این کشور هشدار داده که در صورت استفاده از نیروهای کار خارجی غیر مجاز حداقل به مدت ۸۱ روز زندانی خواهند شد.

حمید حاجی عبدالوهاب معاون وزیر کار ایران به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است:"کارفرمایانی که بعد از دو بار مجازات باز هم از اتباع خارجی غیرمجاز استفاده کنند، مجازاتشان حداقل ۸۱ روز زندان خواهد بود."

عمده اتباع غیر مجاز در ایران افغان هستند و دولت ایران از دو سال پیش برنامه هایی را برای واردار کردن کارفرمایان ایرانی به استفاده نکردن از نیروهای کار افغان به اجرا گذاشته است.

دولت ایران دو سال پیش و بعد از شکست طرح اخراج افغان های مقیم ایران، تصمیم گرفت تا کارفرمایان را وادار کند از کارگران ایرانی به جای کارگران افغان استفاده کنند.

در این طرح ضمن در نظر گرفتن مجازات های مالی، برای کارفرمایانی که از کارگران ایرانی به جای کارگران افغان استفاده می کردند تسهیلاتی نظیر معاف شدن از پرداخت حق بیمه به مدت سه سال نیز در نظر گرفته شد.

اما این طرح چندان موفقیت آمیز نبود و دولت با وجود اجرای گسترده طرح مجازات مالی کارفرمایان نتوانست مانع از به کارگیری نیروهای افغان شود.

اکنون دولت به کارفرمایان هشدار داده است که این بار کارفرمایان را به دلیل استفاده از کارگران غیرمجاز افغان زندانی خواهد کرد.

به گفته آقای عبدالوهاب، جریمه کارفرمایانی که برای اولین بار از اتباع خارجی غیرمجاز استفاده کنند پنج برابر دستمزد و در صورت تکرار این رقم ده برابر دستمزد روزانه یک کارگر خواهد بود.

حداقل مزد روزانه یک کارگر هفت هزار و ۳۲۰ تومان است و کارفرمایانی که برای بار اول از اتباع خارجی استفاده کنند ۳۶ هزار و ۶۰۰ تومان و برای بار دوم باید ۷۳ هزار و ۲۰۰ تومان جریمه پرداخت کنند.

به گفته معاون وزیر کار، اگر کارفرمایی برای سومین بار از کارگر غیرمجاز استفاده کند به مدت ۸۱ روز زندانی خواهد شد.

گزارشها نشان می دهد کارفرمایان ایرانی با وجود تشدید مجازات های مالی، همچنان از کارگران افغان سختکوش و ارزان قیمت استفاده می کنند.

سه میلیون خارجی در ایران

Image caption در طول سالهای اخیر ایران برنامه های متعددی را برای بازگرداندن مهاجران افغان اجرا کرده است

بنابر آخرین گزارش وزارت کشور ایران نزدیک به سه میلیون مهاجر خارجی در این کشور حضور دارند که دو میلیون نفر آنها غیرقانونی هستند.

از این میان ۹۵۳ هزار تبعه افغان و ۴۳ هزار نفر تبعه عراقی مجاز و دارای کارت اقامت در ایران حضور دارند.

گزارش وزارت کشور ایران نشان می دهد که دو میلیون تبعه غیرقانونی در ایران اقامت دارند که اکثر آنها افغان هستند.

در ماههای اخیر بر تعداد افغان های حاضر در ایران افزوده شده است که به عقیده دولت ایران، دلیل آن بالا رفتن بیکاری در افغانستان است.

در سالهای اخیر ایران برنامه های گسترده ای را برای بازگرداندن افغان های مقیم ایران اجرا کرده است.

به تازگی وزارت کشور ایران اعلام کرده است که در حال حاضر طرحی برای خروج اجباری پناهجویان افغان در دست ندارد.

اواخر ماه دسامبر سال گذشته میلادی محمد کریم خلیلی، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در بازگشت از سفری به ایران اعلام کرد که با مقام های ایرانی توافق شده که مهاجران افغان را در فصل زمستان اخراج نکنند.

دولت افغانستان کوشش می کند دولت ایران را متقاعد کند تا دست از اخراج دسته جمعی و اجباری پناهجویان افغان بردارد.

اخراج مهاجران افغان از ایران در چند سال اخیر در داخل افغانستان به موضوع داغی مبدل شده و اخراج "اجباری و گروهی" مهاجران باعث افزایش فشارها بر دولت این کشور شده است.

سال گذشته در پی اخراج مهاجران افغان از ایران دو عضو کابینه افغانستان از سوی شورای ملی این کشور استیضاح و رد صلاحیت شدند.

در طول سالهای اخیر ایران محدودیت هایی را بر اقامت، کار و تحصیل مهاجران افغان وضع کرده تا در چارچوب آنچه طرح بازگشت "داوطلبانه خوانده شده، آنها را مجبور به بازگشت به کشورشان کند.

اما گزارشها نشان می دهد که این برنامه ها موفقیت آمیز نبوده است و تعداد زیادی از کسانی که طبق برنامه دولت به افغانستان فرستاده شده بودند، دوباره بازگشته اند.

مطالب مرتبط