شرایط جدید ایران برای استفاده از نیروی کار خارجی

کارگر افغان
Image caption برای یک صد هزار کارگران خارجی کارت موقت کار صادر خواهد شد

وزارت کار ایران شرایط جدیدی را برای استفاده از نیروی کار خارجی را اعلام کرده است که بر اساس آن کارگرانی که از سوی کارفرما تضمین شوند، کارت موقت اجازه کار دریافت می کنند.

علیرضا مطهری رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان تهران گفته است: "اتباع خارجی برای اشتغال در کشور و دریافت کارت موقت اشتغال باید به شکل قانونی و رسمی از سوی صاحب کار تضمین شوند.

به گفته آقای مطهری، به زودی یکصد هزار کارت موقت برای اتباع شاغل خارجی که وکیل یا صاحب کار خود را معرفی کنند، صادر می شود.

بخش عمده نیروی کار خارجی در ایران کارگران افغان هستند که در بخش های مختلفی نظیر کارهای ساختمانی و کشاورزی مشغول کار هستند.

دولت ایران در چند سال اخیر تلاش کرده تا افغان های مقیم ایران را به بازگشت تشویق کند اما گزارشها نشان می دهد که این برنامه ها موفقیت آمیز نبوده است و تعداد زیادی از کسانی که طبق برنامه دولت به افغانستان فرستاده شده بودند، دوباره بازگشته اند.

به گفته آقای مطهری، تاکنون 44 هزار کارت موقت اشتغال برای اتباع خارجی شاغل در تهران و کرج صادر شده است.

رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان تهران می گوید که برای این که کارفرمایان با اطمینان بتوانند به جذب افراد خارجی بپردازند، در این طرح از اثر انگشت کارگران و بارکد برای شناسایی کارگران خارجی استفاده می شود.

طرح جدید استفاده از نیروی کار خارجی در حالی اجرا می شود که دولت ایران محدودیت هایی را برای استفاده از نیروی کار خارجی که به صورت غیر قانونی در این کشور حضور دارند، برای کارفرمایان در نظر گرفته است.

محدودیت های کارگران خارجی

Image caption در طول سالهای اخیر ایران برنامه های متعددی را برای بازگرداندن مهاجران افغان اجرا کرده است

جریمه های نقدی و مجازات زندان از جمله محدودیت هایی است که ایران در دو سال اخیر به اجرا گذاشته است.

دو سال پیش و بعد از شکست طرح اخراج افغان ها، دولت ایران تصمیم گرفت تا کارفرمایان را وادار کند از کارگران ایرانی به جای کارگران افغان استفاده کنند.

در این طرح ضمن در نظر گرفتن مجازات های مالی، برای کارفرمایانی که از کارگران ایرانی به جای کارگران افغان استفاده می کردند تسهیلاتی نظیر معاف شدن از پرداخت حق بیمه به مدت سه سال نیز در نظر گرفته شد.

اما این طرح چندان موفقیت آمیز نبود و دولت با وجود اجرای گسترده طرح مجازات مالی کارفرمایان نتوانست مانع از به کارگیری نیروهای افغان شود.

در پی ناموفق بودن این طرح دولت به کارفرمایان هشدار داد که اگر بی توجه به قوانین از کارگران غیرمجاز افغان استفاده کنند آنها را زندانی خواهد کرد.

گزارشها نشان می دهد کارفرمایان ایرانی با وجود تشدید مجازات های مالی، همچنان از کارگران افغان سختکوش و ارزان قیمت استفاده می کنند برای همین دولت تصمیم گرفته است تا بر اساس تقاضای کارفرمایان برای استفاده از کارگران افغان، برای این کارگران کارت موقت اشتغال صادر کند.

بنابر آخرین گزارش وزارت کشور ایران نزدیک به سه میلیون مهاجر خارجی در این کشور حضور دارند که دو میلیون نفر آنها غیرقانونی هستند.

از این میان ۹۵۳ هزار تبعه افغان و ۴۳ هزار نفر تبعه عراقی مجاز و دارای کارت اقامت در ایران حضور دارند.

گزارش وزارت کشور نشان می دهد که دو میلیون تبعه غیرقانونی در ایران اقامت دارند که اکثر آنها افغان هستند.

در ماههای اخیر بر تعداد افغان های حاضر در ایران افزوده شده است که به عقیده دولت ایران، دلیل آن بالا رفتن بیکاری در افغانستان است.

در سالهای اخیر ایران برنامه های گسترده ای را برای بازگرداندن افغان های مقیم ایران اجرا کرده است.

به تازگی وزارت کشور ایران اعلام کرده است که در حال حاضر طرحی برای خروج اجباری پناهجویان افغان در دست ندارد.

مطالب مرتبط