30 مسافر نوروزی در تصادفات رانندگی کشته شدند

تصادف
Image caption سالانه بیشتر از 23 هزار نفر در حوادث رانندگی در ایران جان می سپارند

پلیس راه ایران گزارش داده که همزمان با آغاز تعطیلات نوروزی و در اولین روز سال جدید خورشیدی، در جاده های ایران 30 نفر کشته و 123 نفر نیز زخمی شده اند.

سرهنگ حسین علیشاهی رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راه ایران گفته است که در 24 ساعت گذشته 94 فقره تصادف مهم منجر به فوت در جاده های ایران رخ داده که بر اثر آن 30 نفر در صحنه تصادف کشته و 123 نفر مجروح شده اند که به بیمارستان انتقال یافتند.

به گفته آقای علیشاهی، مهمترین علت وقوع تصادف انحراف به چپ و سرعت غیرمجاز بوده است.

پلیس راه ایران برای کاهش تصادفات رانندگی طرحی 20 روزه را در طول تعطیلات نوروزی در جاده های سراسر این کشور به اجرا گذاشته است. در اجرای این طرح 12 هزار و 600 پلیس در جاده ها مستقر شده اند تا ضمن بالا بردن ایمنی و تسهیل عبور و مرور، مانع بروز حوادث رانندگی شوند.

اورژانس و جمعیت هلال احمر نیز با به کار گیری بیشتر از 18 هزار نیرو و استقرار آنها در جاده ها، در طرح نوروزی با پلیس همکاری دارند.

بنابر آمار پزشکی قانونی، در تعطیلات نوروزی سال گذشته یک هزار و 535 نفر در اثر تصادفات رانندگی در جاده های ایران کشته شده اند.

پلیس برای کاهش حوادث رانندگی اعلام کرده است رانندگانی که در طول روزهای تعطیلات نوروزی مرتکب حوادث مخاطره آمیز شوند، وسیله نقلیه آنها متوقف و از ادامه سفرشان جلوگیری خواهد شد.

سالانه در ایران بیشتر از 23 هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهند و جاده های این کشور در ردیف مرگبارترین جاده های جهان قرار دارد.

جاده های ناامن و غير استاندارد، بی احتياطی رانندگان و خودروهای نامناسب عمده ترين عوامل حوادث خونين جاده ای در ايران به حساب می آيند.

پلیس راهنمایی و رانندگی و وزارت راه ایران در سال های اخیر برنامه های متعددی را برای کاهش تصادفات رانندگی به اجرا گذاشته اند و بنابر آمار رسمی از تعداد کشته های حوادث رانندگی کاسته شده است اما ایران همچنان ناامن ترین جاده های جهان را دارد.

بر اساس گزارشی که وزارت بهداشت منتشر کرده در سال 1384 تعداد کشته های حوادث رانندگی حدود 27 هزار و 764 نفر بوده اما در سه سال اخیر تعداد کشته های رانندگی نزدیک به پنج هزار نفر کاهش پیدا کرده است.

کاهش آمار تلفات انسانی در تصادفات رانندگی، در چند سال اخیر کم سابقه است با این حال کارشناسان می گویند که جاده های ایران هنوز یکی از مرگبارترین جاده های جهان هستند. خودروهای تولیدی نیز از ایمنی کافی برخوردار نیستند و این مشکلات باعث شده تا آمار تصادفات در ایران همچنان بالا باشد.

محمد رویانیان، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران با انتقاد از ضعف ایمنی در خودروهای تولیدی این کشور گفته است:" سقف بعضی از خودروها به علت ضعف ساخت به گونه‌ای است که با یک واژگونی باعث کشته شدن سرنشینان خودرو می‌ شود و استاندارد نبودن ترمزهای قدیمی و عدم استفاده از سیستم ترمز ABS شدت حادثه را در تصادفات رانندگی چندین برابر می‌کند."

برآورد خسارات تصادفات چندان آسان نيست اما برخی ميزان آن را سالانه بيش از پنج هزار ميليارد تومان ( 5 ميليارد دلار) برآورد می کنند.

مطالب مرتبط