تظاهرات برابر منزل شیرین عبادی در تهران

شیرین عبادی
Image caption خانم عبادی گفت تجمع در برابر منزلش نمی تواند به دلیل حوادث غزه بوده باشد

سه روز پس از حمله ماموران دولتی به دفتر وکالت شیرین عبادی که با اعتراضات زیادی مواجه شد، حدود 150 تظاهرکننده در برابر منزل او تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی او را متهم به حمایت از "جنایات" آمریکا و اسرائیل کرده اند.

عبدالرضا تاجیک از کانون مدافعان حقوق بشر که خانم عبادی از موسسان آن است به خبرگزاری رویتر گفت که تظاهرکنندگان دانشجویان بسیجی بودند و افزود آنها تابلوی دفتر وکالت خانم عبادی را پایین کشیده و لگدمال کردند.

خانم عبادی که برنده جایزه صلح نوبل سال 2003 است نیز در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت تظاهرکنندگان شعار می دادند "آمریکا و اسرائیل جنایت می کنند، عبادی حمایت می کند."

وی گفت تظاهرکنندگان 30 دقیقه بعد با حضور پلیس متفرق شدند اما پیش از ترک آنجا شعارهایی روی دیوار ساختمان که هم محل کار و هم منزلش در آن قرار دارد نوشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علیرضا کیقبادی مسوول بسيج دانشجویی دانشگاه علوم پزشكی ايران ضمن تایید حضور اعضای این گروه در برابر منزل خانم عبادی گفت: "با توجه به اين كه شیرین عبادی جايزه‌ نوبل خود را به دليل دفاع از حقوق كودكان دريافت كرد، ما مقابل دفتر وی تجمع اعتراض‌آميز برگزار كرديم كه بگوييم آيا كودكان غزه كودک نيستند كه از آن‌ها دفاع نمی‌شود."

اما خانم عبادی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه این حادثه را یک "حمله" توصیف کرد و گفت "ارتباطی با آنچه در غزه می گذرد نداشته است زیرا ما دو روز قبل بیانیه ای در محکومیت آنچه در آنجا می گذرد صادر و از فلسطینی ها حمایت کردیم."

کسانی که خود را بازرس مالیاتی معرفی کرده بودند روز دوشنبه به دفتر وکالت خانم عبادی رفته و فایل ها و کامپیوترهای آن را ضبط کردند که با اعتراض اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا و حداقل یک گروه حقوق بشر روبرو شد.

کمتر از ده روز پیش از آن نیز ماموران دولتی دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را بسته بودند.

مقام های جمهوری اسلامی گفته اند که این دفتر را به دلیل نداشتن مجوز فعالیت از وزارت کشور بسته اند با این حال شیرین عبادی گفت که دولت تاکنون به تقاضای این نهاد برای کسب مجوز ترتیب اثر نداده است.

خانم عبادی بارها از کارنامه حقوق بشر دولت ایران انتقاد کرده است، از جمله به آنچه شمار فزاینده زندانیان سیاسی در این کشور می داند و بالاترین نرخ سرانه اعدام در جهان طی سال گذشته در ایران به شمار می رود، اشاره کرده است.

دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد کرده و کشورهای غربی را به تزویر و اعمال استاندارد دوگانه متهم می کند.

خانم عبادی که در سال 2003 به پاس تلاش هایش در جهت پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر برنده جایزه صلح نوبل شد، در چند مورد از سوی افراد ناشناس در ارتباط با فعالیت هایش تهدید به مرگ شده است.

مطالب مرتبط