سرتیپ علیرضا افشار معاون اجتماعی وزارت کشور شد

علیرضا افشار
Image caption آقای افشار فرمانده سابق بسیج به مدت یک سال معاون سیاسی وزیر کشور بود و اوایل پائیز از سمتش کنار گذاشته شد

سرتیپ علیرضا افشار که سه ماه پیش از معاونت سیاسی وزارت کشور ایران برکنار شده بود، به عنوان معاون اجتماعی، فرهنگی و شوراهای وزارت کشور منصوب شده است.

صادق محصولی وزیر کشور در حکمی که برای آقای افشار صادر کرده از وی خواسته به بررسی و شناسایی مشکلات و ناهنجاریهای اجتماعی بپردازد و ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان را راه اندازی کند.

شورای های اسلامی و تشکل های غیردولتی (سازمان های مردم نهاد) از بخشهای زیر مجموعه معاونت اجتماعی، فرهنگی و شوراهای وزارت کشور به حساب می آید و وزیر کشور از آقای افشار خواسته تا به قانونمند کردن تشکل های غیر دولتی بپردازد و زمینه مشارکت زنان را در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی فراهم کند.

آقای افشار فرمانده سابق بسیج سپاه پاسداران تا مهرماه امسال به مدت یک سال معاون سیاسی وزارت کشور بود و از سوی علی کردان وزیر کشور پیشین ایران از سمتش برکنار و به عنوان مشاور فرهنگی وزیر کشور منصوب شد.

اما دوران وزارت آقای کردان کوتاه بود و در فاصله سه ماه با استیضاح مجلس از وزارت کشور کنار گذاشته شد و صادق محصولی با رای مجلس جانشین وی شد.

انتخاب آقای افشار به عنوان معاون اجتماعی و فرهنگی، مهمترین تغییر در وزارت کشور بعد از ورود آقای محصولی به آن وزارتخانه است.

آقای افشار از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران است که در رشته مهندسی مکانیک تحصیل کرده و بعد از انقلاب مدتی عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی بود و بعد به سپاه پاسداران پیوست.

آقای افشار در طول جنگ هشت ساله با عراق از جمله فرماندهان ارشد سپاه بود و در طول جنگ به عنوان رئیس ستاد مرکزی و سخنگوی سپاه فعالیت داشت و بعد از پایان جنگ با عراق به فرماندهی نیروی مقاومت بسیج منصوب شد. در سال ۱۳۷۶ آقای افشار ریاست دانشگاه امام حسین را بر عهده داشت که دانشگاه اختصاصی سپاه پاسداران است.

سه سال بعد از آن، آقای افشار به ستاد کل نیروهای مسلح منتقل شد و تا پیش از آنکه به وزارت کشور منتقل شود، معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح ایران بود.

آقای افشار بعد از سرتیپ محمد باقرذوالقدر معاون وقت امنیتی وزیر کشور، دومین فرمانده ارشد سپاه بود که در دولت آقای احمدی نژاد از مقام نظامی به سمتی سیاسی در وزارت کشور منصوب شد.

سال گذشته آقای ذوالقدر، که تا پیش از انتخابش به سمت معاون امنیتی وزارت کشور، قائم مقام فرمانده کل سپاه پاسداران بود از سمتش کناره گیری کرد.

با برکناری آقای افشار از معاونت سیاسی، هر دو مقام نظامی که حضورشان در وزارت کشور با انتقادهایی همراه بود، از سمت های خود کنار گذاشته شدند. اما اکنون در اولین تغییری که در وزارت کشور ایجاد شده، آقای افشار دوباره به وزارت کشور بازگشته است.

هر چند سمت تازه آقای افشار در مقایسه با معاونت سیاسی که مسئولیت برگزاری انتخابات را بر عهده دارد، کم اهمیت تر است اما به عقیده برخی کارشناسان مسائل سیاسی، به دلیل در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و گستردگی حوزه کاری معاونت اجتماعی و فرهنگی حضور آقای افشار می تواند به همان اندازه با اهمیت تلقی شود.

مطالب مرتبط