تحلیلگر ایرانی از 'مریل لینچ' غرامت می گیرد

مریل لینچ
Image caption مریل لینچ ادعای تبعیض علیه آقای برومند را رد کرده بود

موسسه عظیم مالی "مریل لینچ" موافقت کرده است برای حل و فصل یک دعوی حقوقی دایر بر تبعیض علیه یک تحلیلگر ایرانی، یک میلیون و 550 هزار دلار جریمه پرداخته و آموزش کارمندان خود را برای جلوگیری از تبعیض بهبود بخشد.

این دعوی حقوقی را یک سازمان فدرال آمریکا به نام "کمیسیون فرصت های برابر شغلی" به نمایندگی از مجید برومند در ماه ژوئن 2007 مطرح کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویتر در شکایت از مریل لینچ آمده بود که این شرکت در ماه اوت 2005 به دلیل ملیت و مذهب آقای برومند نه تنها مانع ترفیع او شده بلکه او را اخراج کرده و به جای او شخصی با شرایط ضعیف تر را به کار گرفته است.

براساس آن دعوی که در دادگاهی فدرال در منطقه مانهاتان نیویورک تسلیم شده بود، آقای برومند در مریل لینچ با اظهاراتی از این نوع روبرو شده است: "علت اینکه اجازه نخواهید یافت به بخش معاملات بروید این است که شما از کشوری می آیید که دارای ریسکی بالا و یک تهدید است."

مریل لینچ که توسط "بانک آمریکا" (Bank of America) خریداری شده است این ادعاها را رد کرده بود.

اسپنسر لوئیس، مدیر شاخه نیویورک "کمیسیون فرصت های برابر شغلی" روز سه شنبه این هفته در بیانیه ای گفت: "کلیه افراد مستحق رقابت آزادانه در میدانی منصفانه و برابر هستند، که در این مورد روی نداده است."

یک سخنگوی مریل لینچ از اظهار نظر درباره حل این شکایت خودداری کرد. مریل لینچ قرار بود روز پنجشنبه در "بانک آمریکا" ادغام شود.

به گزارش رویتر براساس اسناد دادگاه، مریل لینچ 713 هزار و 333 دلار بابت حقوق معوقه، 356 هزار دلار و 667 دلار به عنوان غرامت و 480 هزار دلار بابت هزینه های حقوقی به آقای برومند پرداخت خواهد کرد.

براساس این توافق مریل لینچ قبول کرده است کارمندان خود را برای جلوگیری از تعصب به دلیل مذهب و ملیت آموزش داده و از تلافی جویی علیه کارمندانی که به تبعیض اعتراض می کنند خودداری کند.

آقای برومند در سال 2002 تحت یک برنامه مهاجرتی که به شرکت های آمریکایی اجازه می دهد خارجیان با استعداد را استخدام کند به خدمت در آمده بود. آقای برومند در رشته فیزیک نظری دکتری و در رشته "ریاضیات مالی" فوق لیسانس دارد.

این دومین بار است که مریل لینچ در ارتباط با ادعای تبعیض علیه یک ایرانی غرامت می پردازد.

یک هیات داوری موسوم به "NASD" که کار آن نظارت بر پایبندی شرکت های بورس به مقررات و رفتار منصفانه است در ژوئیه 2007 حکم داد که مریل لینچ باید یک میلیون و 600 هزار دلار به یک نماینده سابق خرید و فروش سهام که ایرانی است پرداخت کند.

براساس یافته های آن هیات، "فریبرز تاد زجاجی" در مسیر ترفیع به عنوان یکی از مدیران شاخه مریل لینچ در حومه شهر میامی در فلوریدا بود اما مدیر کل این شاخه پس از پی بردن به قومیت آقای زجانی ترتیبی داد تا وی اخراج شود. مریل لینچ به این حکم اعتراض کرده بود.

"ان ای اس دی" به مریل لینچ دستور داده بود 400 هزار دلار غرامت و یک میلیون و 200 هزار دلار جریمه به فریبرز زجاجی بپردازد.

آقای زجاجی زمانی که هنوز دانش آموز بود با والدین خود به آمریکا مهاجرت کرده بود.

مطالب مرتبط