دادگاه لغو امتیاز روزنامه "تهران امروز" را رد کرد

تهران امروز

یکی از مسئولان روزنامه "تهران امروز" می گوید دادگاه تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات مبنی بر لغو امتیاز این روزنامه را باطل کرده و "تهران امروز" به زودی دوباره منتشر خواهد شد.

حسین قربان زاده، جانشین مدیر مسئول و آخرین سردبیر این روزنامه به خبرگزاری های داخلی ایران گفته است: "پس از تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات مبنی بر لغو امتیاز روزنامه، موضوع در شعبه ۲۷ دادگاه عمومی تهران بررسی شد و این شعبه تصمیم هیأت نظارت را ابطال کرد و لغو امتیاز روزنامه را غیر قانونی تشخیص داد".

به گفته وی هیأت نظارت بر مطبوعات تقاضا کرد در این حکم، تجدید نظر شود، اما دادگاه تجدید نظر هم حکم شعبه ۲۷ را مبنی بر ابطال تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات را صحیح دانست.

جمال خندان کوچکی، وکیل روزنامه تهران امروز هم به خبرگزاری فارس گفته است: با توجه به قطعی بودن احکام دادگاه های تجدید نظر، روزنامه "تهران امروز" مشکل قانونی برای انتشار نخواهد داشت.

با این حال جانشین مدیر مسئول "تهران امروز" در باره زمان انتشار مجدد این روزنامه گفت: حکم، تازه به دستمان رسیده و باید موضوع را بررسی کنیم، اما روزنامه حتما منتشر خواهد شد".

روزنامه "تهران امروز" در زمان انتشار به عنوان روزنامه ای حامی محمد باقر قالیباف، شهردار فعلی تهران و رقیب محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گذشته ایران شناخته می شد.

این روزنامه اوایل تابستان در پی انتشار ویژه نامه ای به مناسبت سالگرد انتخاب آقای احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران توسط هیأت نظارت بر مطبوعات لغو امتیاز شد.

در ویژه نامه مذکور مطالب انتقادی تندی علیه عملکرد آقای احمدی نژاد در دوران شهرداری تهران و ریاست جمهوری ایران منتشر شده بود.

مسئولان "تهران امروز" در یادداشتی که در سایت اینترنتی روزنامه منتشر شد از انتشار مطالب انتقادی در این ویژه نامه عذرخواهی کردند، اما هیأت نظارت بر مطبوعات با مطرح کردن این دلیل که شرکت صاحب امتیاز روزنامه را واجد شرایط مندرج در قانون مطبوعات نمی داند، امتیاز آن را لغو کرد.

احتمال انتشار مجدد روزنامه "تهران امروز" به ویژه به این دلیل اهمیت دارد که از آقای قالیباف به عنوان نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران یاد می شود که در بهار ۱۳۸۸ برگزار خواهد شد.

هیأت نظارت بر مطبوعات ایران به تازگی روزنامه "کارگزاران" را نیز توقیف کرده است.

امتیاز روزنامه کارگزاران به حزب "کارگزاران سازندگی ایران" تعلق دارد که از احزاب عمده جناح اصلاح طلب محسوب می شود.

هیأت نظارت بر مطبوعات دلیل توقیف روزنامه "کارگزاران" را انتشار بخشی از اطلاعیه دفتر تحکیم وحدت (طیف علامه) عنوان کرد که در آن جنبش فلسطینی حماس گروهی تروریستی خوانده می شد.

مسئولان روزنامه کارگزاران از "قصور در درج سهوی" این مطلب اظهار تأسف کرده اند.

ابطال حکم لغو امتیاز روزنامه "تهران امروز" توسط دادگاه، دومین نمونه از این دست در هفته های اخیر است.

حکم لغو امتیاز مجله سینمایی "دنیای تصویر" هم اواسط آذرماه توسط دادگاه باطل شد و علی معلم، مدیر مسئول این نشریه از انتشار مجدد آن از اواسط دی ماه خبر داد.

اما اکنون آقای معلم می گوید انتشار دوباره "دنیای تصویر" به دلایلی تا بهمن ماه به تعویق افتاده است.

مطالب مرتبط