دیدار سعید جلیلی و رهبر حماس در دمشق در آغاز هفته دوم حمله به غزه

سعید جلیلی، عکس از خبرگزاری فارس
Image caption خالد مشعل و رمضان عبدالله شلح، با آقای جلیلی در مورد تازه ترین تحولات غزه تبادل نظر کردند

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که به سوریه سفر کرده، با خالد مشعل، رهبر تبعیدی حماس و رمضان عبدالله شلح، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیدار کرده است.

رسانه های ایران خبر داده اند که خالد مشعل و رمضان عبدالله شلح در جریان این دیدار گزارش آخرین وضعیت غزه را به دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ارائه کرده اند.

این دیدار در آستانه هفته دوم حملات هوایی اسرائیل به غزه انجام شده است.

به گفته مقامات اسراییل این حملات در پاسخ به راکت پراکنی های حماس انجام می شود که به تازگی به آتش بس شش ماه با اسرائیل خاتمه داده است.

خالد مشعل رهبر حماس، پیش از دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، برای اولین بار پس از آغاز حملات اسرائیل، به این کشور هشدار داد که در صورت انجام حمله زمینی به غزه با "سرنوشتی سیاه" مواجه خواهد شد. به گزارش رسانه های ایران، آقای مشعل، به دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که هر گونه پیشنهاد برای توقف بحران پیش آمده، مستلزم توقف فوری حملات اسرائیل و و پایان محاصره و بازگشائی دائمی همه گذرگاه‌ها از جمله گذرگاه رفح است.

سعید جلیلی نیز در این دیدارها خواهان پایان دادن به حملات ارتش اسرائیل به غزه و پایان محاصره این شهر شد.

آقای جلیلی گفت: "اسرائیل با حمله به غزه یک گام دیگر به فروپاشی نزدیکتر شده است."

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، جمعه شب سیزدهم دی (دوم ژاویه) وارد دمشق پایتخت سوریه شد.

آقای جلیلی هدف از این سفر را همکاری ایران و سوریه در "برهه زمانی حساس" و برای "رفع مشکلات منطقه" عنوان کرده است.

او همچنین با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار کرده و به گزارش رسانه های منطقه پیام کتبی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را به آقای اسد تحویل داده است.

رسانه های ایران اعلام کرده اند که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ایران هم روز دوشنبه شانزدهم دی به سوریه سفر خواهد کرد.

ایران و سوریه از سوی برخی از کشورها متهم به حمایت از رهبران گروه حرکت مقاومت اسلامی (حماس) هستند که بیش از یک سال است با سقوط دولت اسماعیل هنیه در فلسطین، کنترل نوار غزه را به دست گرفته است. در روزهای اخیر رئیس جمهوری ایران و وزیر امورخارجه این کشور بر ضرورت تشکیل اجلاس فوق العاده سازمان کنفرانس اسلامی تاکید و در عین حال از برخی کشورهای عربی منطقه را به "سکوت و انفعال" در قبال درگیرها در غزه متهم کردند.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران روز شنبه در جمع خبرنگاران در تهران گفت که جمهوری اسلامی، پیگیر نشست وزیران خارجه سازمان کنفرانس اسلامی است.

آقای الهام گفت: "تلاش های گسترده دیپلماتیک برای برگزاری این نشست آغاز شده است."

با این همه منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در نشست کمیته اجرایی سازمان کنفرانس اسلامی که با حضور وزیران خارجه کشورهای اسلامی در عربستان برگزار شد، شرکت نکرد.

مصطفی بروجردی، نماینده دائم و سفیر ایران در سازمان کنفرانس اسلامی، دلیل غیبت آقای متکی را در اجلاسی که این کشور بر تشکیل آن اصرار داشته است "متناسب نبودن این نشست با ظرفیت سازمان کنفرانس اسلامی" اعلام کرد.

مطالب مرتبط