غیبت متکی در اجلاس وزیران خارجه کشورهای اسلامی در عربستان

منوچهر متکی

در حالی که مقام های ایران از تلاش این کشور برای برگزاری نشست وزرای امور خارجه کشورهای سازمان کنفرانس اسلامی برای رسیدگی به درگیری ها میان اسرائیل و حماس در غزه خبر می دهند، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در نشست کمیته اجرایی سازمان کنفرانس اسلامی شرکت نکرده است.

مصطفی بروجردی، نماینده دائم و سفیر ایران در سازمان کنفرانس اسلامی، روز شنبه چهاردهم دی،گفت که آقای متکی در نشست کمیته اجرایی این سازمان که قرار است در سطح وزیران امور خارجه در عربستان سعودی برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

آقای بروجردی، دلیل غیبت وزیر امور خارجه ایران را در اجلاسی که این کشور بر تشکیل آن اصرار داشته است "متناسب نبودن این نشست با ظرفیت سازمان کنفرانس اسلامی" اعلام کرده است.

قرار است به جای آقای متکی، سفیر ایران در سازمان کنفرانس اسلامی، در این نشست شرکت کند.

در روزهای اخیر رئیس جمهوری ایران و وزیر خارجه این کشور بر ضرورت تشکیل اجلاس فوق العاده سازمان کنفرانس اسلامی تاکید و در عین حال از برخی کشورهای عربی منطقه را به "سکوت و انفعال" در قبال درگیرها در غزه متهم کردند.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران روز شنبه در جمع خبرنگاران در تهران گفت که جمهوری اسلامی، پیگیر نشست وزرای خارجه سازمان کنفرانس اسلامی است. آقای الهام گفت: "تلاش های گسترده دیپلماتیک برای برگزاری این نشست آغاز شده است."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم روز پنج شنبه، دوازدهم دی با عبدالله واد، رئیس جمهوری سنگال و رئیس دوره ای سازمان کنفرانس اسلامی تلفنی گفت و گو کرده بود.

مجتبی هاشمی ثمره، از مشاوران عالی رئیس جمهوری ایران یک روز پس از این اعلام کرد که فقط ۸ کشور برای نشست فوری سازمان کنفرانس اسلامی اعلام آمادگی کردند.

۵۷ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی هستند.

سفر دو مقام ایرانی به سوریه

آقای هاشمی ثمره، از تشکیل نشدن اجلاس فوق العاده سازمان کنفرانس اسلامی انتقاد کرده و گفته اگر "اعراب در خفا با اسرائیل سر و سری نداشته باشند، یک اقدامی می‌کردند."

در جریان حمله هوایی ارتش اسرائیل به غزه مقام های ایرانی این اقدام را محکوم کرده اند و همزمان چندنین تظاهرات دولتی در شهرهای مختلف ایران برگزار شد.

در همین حال، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به سوریه سفر کرده و در جریان دیدار با بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور خواهان توقف حمله اسرائیل به غزه شده است.

مقام های ایرانی اعلام کرده اند که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ایران هم روز دوشنبه شانزدهم دی به سوریه سفر خواهد کرد.

ایران و سوریه از سوی برخی از کشورها متهم به حمایت از رهبران گروه حرکت مقاومت اسلامی (حماس) هستند که بیش از یک سال است با سقوط دولت اسماعیل هنیه در فلسطین، کنترل نوار غزه را به دست گرفته است.

مطالب مرتبط