نخست وزیر عراق وارد مشهد شد

پرویز داوودی نوری مالکی، عکس از خبرگزاری فارس
Image caption نخست وزیر عراق با بدرقه رسمی پرویز داوودی در فرودگاه مهرآباد، تهران را ترک کرد

سفر رسمی نوری مالکی، نخست وزیر عراق به تهران پایان گرفته و آقای مالکی برای زیارت حرم امام هشتم شیعیان وارد شهر مشهد شده است.

آقای مالکی روز شنبه چهاردهم دی وارد تهران شد و در جریان سفر رسمی دو روزه اش با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و منوچهر متکی وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.

آیت الله خامنه ای در دیدار با آقای مالکی، از حضور نظامی آمریکا در عراق انتقاد کرده و گفته است: "تا وقتی آمریکایی ها در عراق باشند آب خوش از گلوی ملت عراق پایین نخواهد رفت."

نخست وزیر عراق پیش از ترک تهران در گفت و گوی مشترک خبری با پرویز داوودی، معاون اول رئیس جمهوری ایران شرکت کرد.

آقای داوودی در این کنفرانس خبری گفت در حال حاضر حجم روابط تجاری ایران و عراق کمتر از چهار میلیارد دلار است که دولت ایران امیدوار است این رقم را به ۱۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

به گفته آقای داوودی در مورد پاکسازی شط العرب، رود مرزی ایران و عراق هم در جریان سفر آقای مالکی گفت و گو شده و بحث های هم درباره تعیین خطوط مرزی خاکی ‌میان دو طرف صورت گرفت و توافقاتی در این زمینه انجام شد.

ایران و عراق درباره تعیین نقاط مرزی اختلاف هایی دارند اما آقای داوودی مشخص نکرده است که چه توافقی با مقام های عراقی در این زمینه انجام شده است.

پیش از این رسانه های منطقه خبر داده بودند که محور مذاکرات آقای مالکی در تهران، توافق نامه امنیتی این کشور با آمریکا است و به گفته برخی از ناظران در این گفت و گوها موضوع سازمان مجاهدین خلق ایران و اردوگاه اشرف در عراق نیز مطرح خواهد شد.

با این همه در گفت و گوی خبری، مقام های ایرانی و عراقی اشاره ای به این دو موضوع نکردند.

دولت عراق اخیراخواهان خروج اعضای سازمان مجاهدین خلق از خاک عراق شده است. آقای مالکی پیش از سفر به تهران گفته بود: "سازمان مجاهدین خلق یک سازمان تروریستی است و بنابر این نمی تواند در عراق فعالیت کند زیرا این امر مغایر قانون اساسی عراق است."

Image caption رئیس جمهوری ایران به آقای مالکی گفت عراق از شرایط سخت و سنگین عبور کرده و امیدوار است به نقطه مطلوب هم برسد

پیمان امنیتی عراق و آمریکا، مقررات جدیدی را برای حضور نیروهای آمریکایی در عراق در نظر گرفته است.

به موجب این پیمان نیروهای آمریکایی تا سه سال دیگر در عراق باقی خواهند ماند.

ایران در بدو امر با این موضوع مخالفت کرده بود ولی مقام های ایرانی اخیر موضع ملایم تری نسبت به آن گرفته اند.

نوری مالکی به تلویزیون دولتی ایران گفت که دولت او اجازه نخواهد داد از عراق برای تهدید همسایگان این کشور استفاده شود.

از سال ۲۰۰۶ که آقای مالکی سمت نخست وزیری عراق را عهده دار شده این چهارمین بار است که به ایران سفر کرده است.

این سفر ابتدا قرار بود در اواخر ماه دسامبر گذشته صورت گیرد ولی بعدا به تعویق افتاد.

مطالب مرتبط