11:08 گرينويچ - دوشنبه 05 ژانويه 2009 - 16 دی 1387

قشقاوی: گارد محافظ در اختیار عبادی قرار می گیرد

قشقاوی

قشقاوی: دولت گارد محافظ در اختیار عبادی قرار می دهد

دولت ایران آماده است گارد محافظ در اختیار شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده جایزه نوبل، قرار دهد.

روز دوشنبه، 5 ژانوبه (16 دی)، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به ابراز نگرانی بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در مورد امنیت جانی شیرین عبادی، گفت "اگر خانم عبادی احساس می کند مزاحمتی برای وی وجود دارد، می تواند از طریق نیروهای انتظامی عمل کند و دولت در اختیار او گارد محافظ قرار می دهد زیرا جمهوری اسلامی ایران از تمام شهروندانش حمایت می کند"

گفتگو با شیرین عبادی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


روز شنبه دبیرکل سازمان ملل متحد آنچه را که مزاحمت و ارعاب خانم عبادی می خواند باعث نگرانی خواند و از دولت ایران خواست امنیت او را حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - آقای قشقاوی در نشست خبری روز دوشنبه گفت که دبیرکل سازمان "به جای اینکه در امور داخلی کشورها دخالت کنند و کشورها را تشویق به اجرای قوانین ملی خود کنند، بهتر است که توجه خود را مسائل بین المللی معطوف داشته باشند."

درخواست آقای بان در پی برگزاری تظاهراتی در برابر دفتر کار خانم عبادی در روز پنجشنبه هفته گذشته مطرح شد.

در این تظاهرات، حدود یکصد و پنجاه نفر که منابع خبری ایرانی آنان را گروهی از دانشجویان داوطلب اعزام به غزه گزارش کردند، بر سر راه خود برای برگزاری تظاهرات در برابر یک سفارت خانه خارجی، در مقابل ساختمان محل کار و سکونت خانم عبادی اجتماع کردند و علیه آنچه که سکوت شیرین عبادی در برابر حملات اسرائیل به غزه می خواندند شعار دادند.

عبادی هنگام خروج از دفتر کانون

پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر انتقادات بین المللی را در پی داشت

سخنگوی وزارت امور خارجه تلویحا دبیرکل سازمان ملل را نیز به تعلل در مخالفت با حمله اسرائیل متهم کرد و گفت "ایشان موضعی دیر هنگام در مورد توقف کشتار در غزه اتخاذ کرد در حالی که افکار عمومی جهان نسبت به این هلوکاست واقعی و نقض حقوق زنان و کودکان در غزه گله مند است."

در مورد پلمپ دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، که خانم عبادی ریاست آن را برعهده دارد، آقای قشقاوی گفت که این کانون پروانه فعالیت نداشته و پس از مکاتبات انجام شده، کمیسیون ماده 10 احزاب از دادستان خواست که این مکان پلمب شود که امری قانونی است و باید روند قانونی برای اخذ پروانه طی شود.

وی اظهار داشت "ایران کشور آزادی است و هیچ محدودیت برای فعالان حقوق بشر در آن نیست."

'تخلف مالیاتی'

روز 21 دسامبر، ماموران انتظامی به دفتر کانون مدافعان حقوق بشر مراجعه و این محل را مهر و موم کردند و منابع دولتی دلیل این اقدام را فعالیت کانون بدون داشتن پروانه از وزارت کشور اعلام داشتند.

همچنین، هفته پیش، افرادی به دفتر وکالت شیرین عبادی وارد شدند و برخی مدارک و دستگاه کامپیوتری مربوط به فعالیت حقوقی او را با خود بردند و اعلام شد که این اسناد به مسایل مالیاتی خانم عبادی ارتباط داشته است.

بان کی مون

بان نسبت به امنیت عبادی ابراز نگرانی کرده است

اقدام ماموران دولتی در پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر و ورود به دفتر کار خانم عبادی با انتقاد شدید برخی نهادهای مدافع حقوق بشر و همچنین وزارت خارجه ایالات متحده مواجه شد.

آقای قشقاوی در مورد انتقال مدارک از دفتر خانم عبادی گفت که "بحث هایی نیز مربوط به عدم پرداخت مالیات از سوی شیرین عبادی مطرح بوده و کسی نباید تقاضا داشته باشد فرا قانونی عمل کند."

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود "وکلا باید خود در خط مقدم قانون گرایی باشند و التجاء به بیگانگان در این خصوص کار خوبی نیست."

آقای قشقاوی در اشاره به ابراز ناخرسندی خانم عبادی نسبت به تظاهرات روز پنجشنبه در برابر دفتر او گفت که لازم است "تحمل پذیری بیشتری" نسبت به اعتراضات انجام شده در مورد حملات اسرائیل وجود داشته باشد و افزود "وکلا باید از آزادی و نشاط مدنی در فعالیت های دانشجویی استقبال کنند و درجه تحمل خود را افزایش دهند زیرا تک صدایی نمی تواند در جامعه مفید باشد."

دبیرکل سازمان ملل در بیانیه خود در روز شنبه گفت که "عبادی در روزهای اخیر هدف ارعاب قرار گرفته، افرادی قهرا به ساختمان محل کانون دفاع از حقوق بشر وارد شده و اسناد و مدارکی را با خود برده اند و افرادی با نیت خصمانه در برابر دفتر و خانه او بسیج شده اند."

وی از مقامات ایرانی خواست تا با اتخاذ تدابیری فوری، مانع از ارعاب مجدد شیرین عبادی شوند و امنیت او را حفظ کنند.

در ماه آوریل سال گذشته، فرمانده نیروی انتظامی از پلیس امنیت عمومی این نیرو خواست در مورد برقراری حفاظت از خانم عبادی و شناسایی ریشه های تهدیدهای انجام گرفته علیه وی اقدام کند.

به گفته منابع نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، پیش از آن، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، به نیروی انتظامی دستور داده بود به تهدید علیه شیرین عبادی رسیدگی و در مورد برقراری حفاظت از وی اقدام کند.

پیشتر، خانم عبادی با ارسال نامه ای به فرمانده نیروی انتظامی از شدت گرفتن تهدید علیه جان خود و خانواده اش شکایت کرده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.