۱۳۵ میلیون تومان؛ میزان فروش دومین آرت اکسپوی تهران

نمایشگاه فروش آثار هنری تهران

دومین نمایشگاه فروش آثار هنری تهران (آرت اکسپو) به کار خود پایان داده است.

امیر عبدالحسینی، دبیر آرت‌اکسپوی تهران گفته است که مبلغ فروش قطعی این نمایشگاه ۱۳۵ میلیون تومان بوده است.

به گفته آقای عبدالحسینی، خریدهایی که به صورت پیش پرداخت، ‌قرارداد و انتخاب آثار صورت گرفته حدود ۱۵۰ میلیون تومان است که در صورت خرید قطعی، مبلغ کلی فروش آرت‌اکسپو به حدود ۳۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.

بر اساس توافق انجام شده میان برگزار کنندگان نمایشگاه امسال، بخشی از درآمد حاصل از فروش آثار هنری این نمایشگاه در اختیار صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) قرار خواهد گرفت. آرت اکسپوی تهران از سوی دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری بنیاد رودکی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی از روز اول تا شانزدهم دی ماه در تالار وحدت برگزار شد.

در این نمایشگاه ۱۵۰۰ اثر نقاشی، خوشنویسی، نقاشی‌خط، مجسمه، عکس و نقاشی‌های قهوه‌خانه ای از ۷۵۰ هنرمند به نمایش درآمده و ۷۵ گالری هنری هم در این نمایشگاه حضور دارند.

قیمت گرانترین اثر نمایشگاه آثار هنری تهران ۴۰ میلیون تومان و ارزانترین آن ۶۰۰ هزار تومان اعلام شد.

رسانه های ایران می گویند که شرکت کنندگان در این نمایشگاه خواستار تمدید مدت برگزاری آن شده بودند اما مقام های وزارت ارشاد ایران به علت در پیش بودن روزهای سوگواری تاسوعا و عاشورا و همچنین "آماده شدن برای دوره‌های بعدی" با این درخواست موافقت نکردند.

روز پایانی نمایشگاه، به بازدید مقام های دولتی ایران اختصاص یافته بود.

Image caption مدت زمان برگزاری آرت اکسپوی تهران برخلاف درخواست های صورت گرفته، تمدید نشد

در سال های اخیر با تصویب قانونی در ایران نیم درصد از بودجه عمرانی دستگاه های دولتی به خرید آثار هنری تعلق گرفته و بسیاری از سازمان های دولتی با خرید آثار هنری که عمدتا شامل تابلوهای نقاشی می شود، به رونق فروش این آثار کمک کرده اند.

وزارت ارشاد ایران هم به تازگی اعلام کرده که طرحی در این وزارتخانه در حال شکل گیری است تا به جای اختیاری بودن استفاده از نیم درصد بودجه عمرانی برای خرید آثار هنری از سوی دستگاه های دولتی، این موضوع اجباری شود.

این وزارتخانه می گوید که از مشتریان اکسپوی تهران است و تلاش می کند آثاری را که خریداری می کند، در بازارهای جهانی به نمایش بگذارد.

در سال های اخیر برگزاری نمایشگاه های هنری در ایران رونق گرفته و آثار هنرمندان ایرانی نسبت به گذشته با قیمت های بالاتری در داخل و خارج ایران به فروش می رسد.

مطالب مرتبط